Wodne akrobacje

Skuś się na aqua fitness. Nieważne, ile masz lat. Ćwiczenia w wodzie wzmocnią mięśnie grzbietu i pośladków, pomogą zlikwidować cellulit i dobrze wpłyną na nastrój.

Skuś się na aqua fitness. Nieważne, ile masz lat. Ćwiczenia w wodzie wzmocnią mięśnie grzbietu i pośladków, pomogą zlikwidować cellulit i dobrze wpłyną na nastrój.

Zapomnij o wyciskaniu siódmych potów na siłowi. Ćwicząc w wodzie mniej się zmęczysz, za to znacznie wzmocnisz masę mięśniową. Nawet jeśli zmusisz się do intensywniejszego wysiłku, to potem w ogóle nie odczujesz zmęczenia. Będziesz wyciszona i zrelaksowana.


Trening w wodzie

Możesz wybrać taki rodzaj aqua fitnessu, jaki odpowiada ci najbardziej. Najpopularniejszy jest aqua aerobik – połączenie aerobiku i pływania. W ćwiczeniach mogą uczestniczyć osoby w każdym wieku: niemowlęta, osoby starsze, a nawet kobiety w ciąży. Jeśli jesteś po operacji, masz nadwagę, problemy z układem kostno-stawowym lub osteoporozę, to takie zajęcia są dla ciebie. Niewątpliwą zaletą gimnastyki w wodzie jest to, że wcale nie obciąża stawów i kręgosłupa. W czasie 45-minutowych zajęć możesz za to spalić ok. 500 kcal.

Podczas aqua aerobiku jesteś po szyję bądź po klatkę piersiową w wodzie i pląsasz w rytm muzyki. Z łatwością powtarzasz prosty układ choreograficzny po instruktorze. Masz, oczywiście, do dyspozycji różne akcesoria – specjalne piankowe sztangi, ciężarki na nadgarstki, rurki, nazwane zazwyczaj makaronami, czy pasy wypornościowe, które pozwalają utrzymać twoje ciało na wodzie. Nie musisz się obawiać, że utoniesz.

Coraz większe uznanie zdobywa także aqua kick and box. Technika ta polega głównie na kopnięciach, uderzeniach, wymachiwaniu rękami i nogami, oczywiście w wodzie. Jeżeli rozpiera cię energia, to te ćwiczenia są właśnie dla ciebie. Jeśli jednak wolisz się odprężyć, wybierz aqua jogę. To skrzyżowanie ćwiczeń jogi z elementami aqua aerobiku. Gdy spokojnie, płynnym ruchem poruszasz się w wodzie, odzyskujesz wtedy utracony spokój i harmonię.

Możesz również spróbować aqua cyclingu (znanego także pod nazwą hydro cycling lub aqua spinning), jeśli nie chcesz rozstać się z ukochanym rowerem nawet na pływalni. Ćwiczysz wtedy na stacjonarnym, specjalnie skonstruowanym rowerze zanurzonym w wodzie, przymocowanym do dna basenu. Do wyboru masz również aqua jogging, aqua walking, aqua step…


Szaleństwa przyszłej mamy

Jeszcze przed porodem powinnaś wybrać się na wodną gimnastykę. Poprawisz sobie tym nastrój oraz kondycję. Ćwiczenia fizyczne z elementami pływania zdrowotnego i aqua aerobiku w większym stopniu przygotują cię na poród. Najlepiej jak będziesz pływać na grzbiecie. Wtedy mocno napinasz zarówno dno miednicy, jak i mięśnie grzbietu i pośladków. Choć możesz również popływać stylem klasycznym, czyli popularną żabką. Płynne poruszanie się w wodzie przy muzyce, czyli aqua aerobik, wspaniale cię odpręży. Ćwicząc w basenie poprawisz krążenie, zdolność oddychania, wzmocnisz też mięśnie grzbietu i brzucha.


Niemowlak w swoim żywiole

Twój bobas też byłby zachwycony ćwiczeniami w wodzie. Wybierz się z pociechą na basen, gdy ma już 4 miesiące. Dla pewności możesz się wcześniej skonsultować z pediatrą. Jeśli dziecko będzie zdrowe jak ryba, to znaczy, że jest gotowe na wodne szaleństwa. Dziecko w tym wieku już dosyć dobrze widzi i słyszy. Reaguje również na sygnały z otoczenia. Taki wodny trening wzmocni wszystkie mięśnie malucha. Sprawi, że szybciej zacznie siadać, raczkować i chodzić. Co ważne, rzadziej będzie chorować. Wreszcie zapomnisz o niekończących się infekcjach i przeziębieniach. Razem z maleństwem, przez ok. 30 minut, wykonujesz ćwiczenia i słuchasz rad instruktora. Bawisz się z nim, kołyszesz go na powierzchni wody. Pokazujesz mu, w jaki sposób zanurzać się, a nawet nurkować.

Nie od dziś wiadomo, że niemowlaki uczące się pływania stają się bardziej odważne i komunikatywne. W przyszłości natomiast nie przejmują się tak niepowodzeniami, są pogodne oraz inteligentniejsze od rówieśników.


Dla seniora

Nie trzeba umieć pływać ani być w doskonalej kondycji, by wykonywać relaksujące wodne ćwiczenia. Osoby starsze bez problemu mogą zapisać się na zajęcia przygotowane specjalnie dla nich. Taki aqua aerobik dla seniora doskonale wpływa zarówno na ciało, jak i na samopoczucie. Sprawia, że wzmacniają się poszczególne grupy mięśni, poprawia się gibkość i ruchomość stawów. Rozciągające czy oddechowe ćwiczenia w wodzie nie są aż tak męczące jak na lądzie, a ich efekt jest zadziwiający.


Oto zestaw ćwiczeń, które możesz wykonać zarówno w basenie, jak i w morzu czy w jeziorze:

• Maraton – biegnij w miejscu, podnoś wysoko kolana, jednocześnie wykonuj wymachy lekko ugiętymi rękami w łokciach w przód i w tył.

• Bieg w miejscu – unoś naprzemiennie raz lewe, raz prawe kolano i przyciągaj je do klatki piersiowej.

• Żuraw – stań na jednej nodze i podciągaj oburącz drugie kolano do klatki piersiowej.

• Pajac – stań na baczność, ułóż ramiona wzdłuż tułowia, podskocz do rozkroku, jednocześnie przenosząc ręce do góry i wróć do pozycji wyjściowej.

• Hula-hoop – kręć dookoła biodrami raz w jedną, raz w drugą stronę.

• Podwodne nożyce – jak masz oparcie – ścianę basenu, wykonaj poziome nożyce wyprostowanymi nogami.

• Przysiady – stań prosto, następnie jednocześnie zegnij kolana, wyciągnij ręce przed siebie i powoli wykonaj przysiad. Zanurzenie głowy w wodzie nie jest konieczne.

• Góra-dół – stań w rozkroku i wyskocz do góry, ugnij przy tym nogi i zegnij ręce w łokciach.

• Rozciąganie – stań na jednej nodze, drugą zegnij w kolanie i postaraj się przyciągnąć piętę do pośladka.

• Skoki i wyskoki – podskocz do góry i spróbuj obiema piętami jednocześnie dotknąć obu pośladków.

• Kołowrotek – stań na baczność, kręć koła zgiętymi lub wyprostowanymi ramionami do przodu i do tyłu.

Autor: Katarzyna Wielosławska