Włosek po włosku. gładkie nogi na długo

Zanim chwycisz maszynkę do golenia czy wybierzesz się do gabinetu kosmetycznego, zastanów się dobrze nad kilkoma sprawami. Pozbycie się niechcianych włosków wcale nie jest taką prostą sprawą.

Zanim chwycisz maszynkę do golenia czy wybierzesz się do gabinetu kosmetycznego, zastanów się dobrze nad kilkoma sprawami. Pozbycie się niechcianych włosków wcale nie jest taką prostą sprawą.

Intensywność owłosienia zależy od karnacji i poziomu hormonu – testosteronu. U pań, u których występuje jego nadmiar, może pojawić się męski typ owłosienia i zwykle jest to wąsik. Przed wyborem metody, za pomocą której będziesz usuwać zbędne owłosienie, pomyśl, ile czasu i pieniędzy chcesz poświęcić oraz jak długotrwały efekt chcesz uzyskać. Jeśli nie przeszkadza ci konieczność powtarzania zabiegów, wybierz depilację – krótkotrwałą metodę pozbywania się zbędnego owłosienia. Na przykład przez golenie (m.in. za pomocą maszynki elektrycznej), stosowanie wosku, kremów. Daje natychmiastowy efekt, ale włoski dość szybko odrastają.

Zależy ci na trwalszym rezultacie? Wybierz epilację, czyli trwałe usuwanie niechcianego owłosienia. Epilacja polega na zniszczeniu lub uszkodzeniu cebulek włosa za pomocą np. lasera. Wszystkie domowe metody mają zarówno wady, jak i zalety, dlatego powinnaś wybrać najodpowiedniejszą dla ciebie.


Golenie

Najbardziej rozpowszechnioną formą depilacji jest golenie. Oczywistymi zaletami używania maszynki są szybkość i bezbolesność. Metoda ta może jednak wywołać podrażnienie i wrastanie włosków. Poza tym włosy szybko odrastają (2-3 dni), ponieważ ścinane są tylko przy powierzchni skóry. Golimy nogi, pachy i okolice bikini. Nie stosujemy tego rodzaju depilacji do pozbycia się wąsika ze względu na możliwość stymulacji wzrostu włosów – mogą odrastać silniejsze i grubsze. Jest to bardzo wygodna metoda szczególnie dla zapracowanych kobiet, należy jednak pamiętać, aby golić włoski podczas kąpieli i używać pianki do golenia. Ciepła woda i kosmetyk rozmiękczają zarost, dzięki czemu można uniknąć podrażnień.

Nigdy nie używaj maszynki na suchą skórę – wysuszysz ją jeszcze bardziej, a poza tym stępisz ostrze. Golenie poleca się paniom o jasnych i cienkich włosach. Ciemne i mocne odrastając są bardzo kłujące.


Depilatory

Usuwają włosy wraz z cebulką, ale zabieg jest dość bolesny. Z tego powodu używane są głównie do depilacji nóg. Niektóre z tych urządzeń są zaopatrzone w nasadki chłodzące, masujące czy pozwalające na stosowanie pod prysznicem lub w wannie, co sprawia, że zabieg staje się delikatniejszy. Odrastające włoski są dużo słabsze niż po goleniu. Przed użyciem dobrze jest zrobić sobie ciepłą kąpiel, która zmiękczy naskórek. Skóra powinna być odtłuszczona i sucha (w wypadku tradycyjnych depilatorów). Powinna pozostać gładka przez okres 2-3 tygodni. Niestety, u niektórych osób, depilatory elektryczne wywołują podrażnienia i zaczerwienienie skóry. Dlatego jeśli wybierzesz ten rodzaj depilacji, nie stosuj go w dniu, w którym czeka cię wielkie wyjście. Zrób to kilka dni wcześniej.


Kosmetyki depilujące

Najczęściej dostępne w formie kremu, pianki czy mleczka. Zawierają substancje, które rozpuszczają włosy przy nasadzie skóry. Po upływie wskazanego czasu usuwamy kosmetyk szpatułką lub gąbką. Nadają się do stosowania na twarz, okolice bikini, nogi i pachy. Niestety, niektóre specyfiki nieprzyjemnie pachną. Nie poleca się ich osobom o wrażliwej skórze. Na 24 godziny przed zastosowaniem kosmetyków depilujących należy zawsze przeprowadzić test alergiczny na małym fragmencie skóry. Włoski szybko odrastają, więc depilację powtarzamy co 3-4 dni. Zaletą używania kremów jest to, że usuwają nawet bardzo krótkie włoski, poza tym odrastające owłosienie nie wrasta w skórę.


Wosk

Wosk wyrywa włoski razem z korzeniami, więc nie odrastają one przez wiele tygodni. Używa się zimnego lub gorącego wosku, jednak ten ostatni jest przeciwwskazany dla osób, które mają żylaki i popękane naczynka. Zimny można stosować w domu (wystarczy ogrzać w dłoniach gotowy plaster, przyłożyć do skóry i po chwili zerwać w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów), jednak może okazać się za słaby dla pań mających mocne i grube owłosienie.

W gabinetach kosmetycznych stosuje się woski gorące. Nadają się one do depilacji wszystkich części ciała, a sam zabieg jest bardzo skuteczny, chociaż bolesny. Aby zmniejszyć ból, można zastosować specjalne mleczka chłodzące i znieczulające. Minusem jest fakt, że przed woskowaniem należy odczekać, aż włoski osiągną odpowiednią długość, zatem przez jakiś czas trzeba liczyć się z koniecznością zasłaniania danych partii ciała.


Pasta cukrowa

Technika znana od stuleci, stosowana zwłaszcza przez kobiety z Bliskiego Wschodu. Pasta jest tania i składa się z cukru, soku cytrynowego oraz wyciągów roślinnych, jednak sam zabieg wykonany w gabinecie kosmetycznym może być drogi. Depilacja nie jest tak bolesna jak w wypadku wosku, a włoski, nawet te najmniejsze, są dokładnie usuwane. Pasta jest naturalna, nie zawiera składników, które mogą uczulać. Efekt utrzymuje się nieco dłużej niż w wypadku woskowania.


Wrastanie włosów

Bez względu na wybraną metodę depilacji podrażnienie skóry jest potencjalnym skutkiem ubocznym. Większość pań zmaga się również z wrastaniem włosków po zabiegach. Jeśli ten problem dotyczy też ciebie, spróbuj zastosować kilka trików. Przede wszystkim często złuszczaj martwy naskórek za pomocą peelingu. Zanim zabierzesz się do depilacji, weź ciepłą kąpiel, która rozmiękczy włosy, a potem wsmaruj w skórę silnie nawilżający kosmetyk. Jeśli to nie pomoże, zmień metodę usuwania zbędnego owłosienia z mechanicznej na chemiczną.

Autor: Daria Mędelska-Guz