Włos z głowy– dlaczego łysiejemy?

Gdy są zdrowe zachwycają, gdy chorują wpadamy w panikę. Włosy - rosną wolno, zaledwie 1 cm na miesiąc, wypadają błyskawicznie.

Gdy są zdrowe zachwycają, gdy chorują wpadamy w panikę. Włosy - rosną wolno, zaledwie 1 cm na miesiąc, wypadają błyskawicznie.

Włosy mają za zadanie chronić nasz mózg przed słońcem i mrozem. Jednak współcześnie ich znaczenie jest głównie estetyczne. Nasze włosy mówią o nas wiele, nie tylko czy jesteśmy zdrowi, ale także jaki mamy styl czy status społeczny. Dlatego też, gdy dzieje się z nimi coś złego: tracą połysk, wypadają, pojawia się łupież odczuwamy dyskomfort, a nawet popadamy w depresję.


Najważniejsza jest cebulka

Czyli ta część włosa osadzona na głębokości kilku milimetrów, gdzie przebiegają nerwy i naczynia krwionośne. Jeśli nasza codzienna dieta nie jest wystarczająco bogata w witaminy i składniki odżywcze, w krwi również będzie ich brakowało, co odbije się na wyglądzie włosów. Podobnie w przypadku nadmiernego stresu, przewlekłego zmęczenia czy niedożywienia.

Życie włosa ma trzy fazy. Pierwsza - anaben - trwa od 4 do 7 lat, w tym czasie następuje wzrost nowego włosa. Katagen – to okres trwający od 2 do 3 tygodni, w czasie którego włos obumiera. Ostatnia faza to telogen – trwa kilka miesięcy, podczas niej martwy włos zostaje wypchnięty przez nowy, zrogowaciała opuszka wznosząc się w kierunku powierzchni naskórka pozostawia za sobą w mieszku włosowym pasmo komórek, które łączy ją z zanikającą brodawką.

Ludzkie włosy są bankiem informacji, ich analiza pozwala nam ocenić kondycję naszego organizmu. Zewnętrzna otoczka włosa zapobiega utracie składników wewnętrznych, a także przedostawaniu się do środka zanieczyszczeń zewnętrznych. Efektem analizy włosa jest określenie poziomu 37 pierwiastków w organizmie, dzięki temu możliwe jest podjęcie nie tylko odpowiedniego sposobu leczenia, ale także decyzji o ewentualnej zmianie diety i stylu życia.


Od czasu do czasu

Włosy wypadają nam codziennie. Niepokoić się możemy wtedy, gdy wypada ich naprawdę sporo – ponad 100 na dobę. Okresowe, większe niż przeciętne, wypadanie włosów zdarza się każdemu w różnych fazach życia. Powodem może być osłabienie wiosenne czy poporodowe, stres, odstawienie tabletek hormonalnych lub gwałtowne odchudzanie. Właśnie nadmierna utrata wagi często powoduje poważne niedobory witamin i minerałów i czasami prowadzi do anemii. Każde takie zachwianie równowagi witaminowej może spowodować wypadanie włosów. Także cykl menstruacyjny kobiety może mieć wpływ na jej włosy - zdarza się, że kobiety w ciągu cyklu mają takie dni, gdy wypada im zdecydowanie więcej włosów.

Bywa, że przyczyna utraty włosów jest banalna – po prostu zła pielęgnacja. Zbyt agresywne kosmetyki, alergia na niektóre ich składniki, czy zła fryzura (włosy ściśnięte gumką). Oprócz okresowego wypadania włosów spowodowanego raczej stylem życia, czy wyjątkowymi okolicznościami powodem do zmartwienia są choroby.


Grzybica

Grzybica owłosionej skóry głowy nie powoduje wypadania włosów, ale ich łamanie się tuż przy skórze. Bardzo często atakuje małe dzieci, ponieważ roznosi się poprzez dotyk - wystarczy jedno dziecko z grzybicą w przedszkolu, by po paru tygodniach wszystkie maluchy były zarażone. Niektóre odmiany grzybicy wymagają wręcz leczenia na oddziałach zakaźnych w szpitalu.


Łupież tłusty

Mocno przylegające do skóry głowy łuski utrudniają mieszkom normalne funkcjonowanie - częściowo tlen jest pobierany z powietrza, a nie przez krew, poza tym nie odpływa sebum, które gruczoły produkują cały czas - efektem jest wręcz zalanie mieszka włosowego nagromadzonym sebum, co również nie działa na niego korzystnie.


Łojotokowe zapalenie skóry

Wypadanie włosów powodują powstające ogniska zapalne, a nawet stany ropne. Czasami blizny po takich stanach zapalnych są pozbawione mieszków i pozostają łyse już na zawsze.


Choroby ogólnoustrojowe

Do takich chorób zaliczamy np. toczeń rumieniowaty, ale także nadczynność i niedoczynność tarczycy. Leczenie takiej odmiany łysienia polega na leczeniu choroby podstawowej.


Wiele zależy od przodków

Typowe łysienie męskie jest uwarunkowane genetycznie. Komórki rozrodcze włosa znajdujące się u jego podstawy posiadają kod genetyczny, który z góry określa ich wrażliwość i podatność na działanie hormonu męskiego - testosteronu. Wytwarzany od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej testosteron powoduje, że część mieszków włosowych w pewnych okolicach głowy zaczyna coraz wolniej wytwarzać włosy. Z czasem stają się one coraz cieńsze, aż zupełnie zanikają, podczas gdy na przykład mieszki na brodzie i pod pachami, pobudzane przez testosteron, dopiero od tego momentu zaczynają wytwarzać dojrzałe włosy.

Autor: Daria Kaczmarek