Witaminowa bomba

Zimą skóra potrzebuje wsparcia. Będzie piękna, gdy dostarczysz jej witamin.

Pielęgnacja skóry zimą jest trudniejsza niż latem. Dieta uboższa w witaminy i składniki mineralne oraz brak ruchu sprawiają, że cera może być pozbawiona blasku, a włosy i paznokcie łamliwe. Jak temu zaradzić?

- Podstawą zdrowia i urody jest dieta oparta na owocach, warzywach, nabiale, rybach, ziarnach czy orzechach – podkreśla mgr farm. Eliza Butkiewicz. – Zimą brakuje w niej jednak warzyw i owoców tj. pomidory, brokuły, melon czy kiwi. Negatywne skutki naszego odżywiania się potęguje stres i już odczuwalne po letnim urlopie skutki przepracowania.

Nie oznacza to jednak, że zimą musimy pogodzić się ze słabszą kondycja skóry, włosów i paznokci. Niedobory witamin i składników mineralnych pomogą nam uzupełnić suplementy diety. O pomoc w ich wyborze możemy poprosić farmaceutę. Ważne jest, by nie oczekiwać po tygodniu zażywania suplementu widocznych rezultatów. Wyrównanie niedoborów w organizmie musi potrwać. Nie od razu zauważymy, że paznokcie przestały się łamać, choć organizm już odczuje, że został wsparty bombą witamin czy składników mineralnych.


Czas na witaminy

W jaki sposób dobrać suplement do swoich potrzeb? Musimy dokładnie określić, co jest naszym problemem, a następnie dobrać suplement kierując się jego składem.

Popularnym składnikiem suplementów jest witamina A (podstawowa forma – Retinol). – Jest bardzo ważna, gdyż pobudza odnowę naskórka i jego złuszczanie oraz reguluje ilość wydzielanego łoju – tłumaczy mgr farm. Eliza Butkiewicz. – Poza tym witamina A pomaga zapobiegać „kurzej ślepocie” i ogólnemu osłabieniu wzroku. Niedobór witaminy A organizm zasygnalizuje nam kruchymi, wolno rosnącymi paznokciami (często z podłużnym bruzdowaniem), suchymi, łamliwymi włosami oraz szorstką skórą. Ale uwaga – pamiętajmy, że nadmiar witaminy A jest szkodliwy, gdyż nie jest ona wydalana z organizmu (tak jak np. witamina C), lecz magazynowana w wątrobie. Z tego względu, wybierając w aptece suplement diety, należy powiadomić farmaceutę o innych przyjmowanych suplementach zawierających witaminę A.

Kolejną witaminą, której niedobór negatywnie odbije się na naszej urodzie, jest witamina E, zwana witaminą młodości. To ona dodaje energii, witalności oraz promiennego wyglądu. – Witamina E chroni również przed problemami z zajściem w ciążę, szkodliwym wpływem wolnych rodników, jest niezastąpiona w leczeniu trądziku, blizn i grzybic - dodaje mgr farm. Eliza Butkiewicz. – Witamina E współdziała z witaminami A, C i karotenoidami zmniejszając ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.


Uroda i profilaktyka

Zimą niezastąpiona jest także witamina C. Nie tylko dlatego, że wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, broniąc organizm przed chorobotwórczymi wirusami, odgrywa więc ważną rolę w profilaktyce pierwotnej. – Witamina C wzmacnia system immunologiczny, odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych, przyśpiesza gojenie się ran o oparzeń – tłumaczy mgr farm. Eliza Butkiewicz. – Uczestniczy w tworzeniu kalagenu, kości i chrząstek.

Kolejna witamina niezbędna zimą, witamina B5, uczestniczy w wytwarzaniu przeciwciał. - Poza tym wykazuje działanie łagodzące podrażnienia, przyśpiesza gojenie ran, aktywizuje podziały komórek naskórka i skóry właściwej – dodaje mgr farm. Eliza Butkiewicz. – Witamina B5 podwyższa poziom wilgotności skóry i poprawia jej sprężystość.

O tej porze roku nie zapominajmy także o cynku, który poprawia wygląd i koloryt skóry, a także bierze czynny udział w przetwarzaniu kwasów tłuszczowych, co ma wpływ na proces regeneracji. Warto wiedzieć, że cynk jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych. Niedobór cynku w organizmie mogą sygnalizować: „kurza ślepota”, brak apetytu, choroby skóry, drżenie rąk i nóg, słabe włosy i paznokcie, a także zaburzenia nastroju.

W składzie suplementów diety znajdziemy także biotynę (inaczej: witamina H, koenzym R, czynnik ochronny X). - Dzięki zawartości cząsteczek siarki biotyna wpływa na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci – mówi mgr farm. Eliza Butkiewicz. - Reguluje aktywność gruczołów łojowych i potowych. Jest stosowana we wspomaganiu leczenia łysienia i chorób skóry, tj. trądzik, łojotok czy łupież.

Autor: Michał Kubasiński