Witamina c zapobiega dnie moczanowej

Witamina C spożywana w dużych ilościach może uodparniać na dnę moczanową, bolesną chorobę stawów, niegdyś nazywaną podagrą - informuje pismo "Archives of Internal Medicine".

Dna moczanowa jest chorobą złożoną i u różnych osób mogą występować różne objawy, najczęściej są to: podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi, ataki ostrego zapalenia stawów, występowanie złogów kwasu moczowego w stawach, uszkodzenie kłębuszków nerkowych i kamica nerkowa. Wystąpieniu choroby sprzyjają niezdrowy tryb życia - nadwaga, nadmiar alkoholu, za duże spożycie mięsa - oraz stosowanie niektórych leków.


Naukowcy z Boston University School of Medicine przeprowadzili trwające 20 lat badania niemal 47 000 mężczyzn. Jak się okazało, zwiększone spożycie witaminy, która występuje na przykład w pomarańczach, czarnych porzeczkach, pomidorach, kartoflach i warzywach liściastych zmniejsza ryzyko wystąpienia dny nawet o 45 procent (gdy dzienna dawka sięga 1500 miligramów). Witamina C jest także w piwie (dodaję się ją jako środek konserwujący E300), ale nie w ten sposób najlepiej ją przyjmować...

Zdaniem autorów badań witamina C działa dwojako - z jednej strony łagodzi reakcje zapalne, z drugiej zaś obniża poziom kwasu moczowego, którego nadmiar jest typowy dla dny. Nie znaczy to jednak, że wystarczy witamina C w pigułkach, by zapobiec skutkom nadmiernego jedzenia czy picia.

Autor: (PAP)

Komentarze

 • 2018-01-15 Krzysiek Gadomski

  Gdy u mnie lekarz powiedział, że mam dnę myślałem, że to koniec mojego życia. Przeważnie dusza towarzystwa, mnóstwo sportów i niestety, trzeba było podjąć leczenie. Na początku łudziłem sie okładami czy jakimis ziolami, ale tak w konsekwencji najbardziej pomógł mi Lehning Urarthone, bo oprócz niepowracających bólów, obniżył mi za wysoki poziom kwasu moczowego w organizmie. Jak ktos sie męczy z ta chorobą to wie, że tylko sprawdzone leki mają sens, bo ból czasem bywa nie do zniesienia.

 • 2017-08-18 Robert Jakubowicz

  witam mojemu tacie który ma 60 lat pomogła gorzka sól pił po małej łyżeczce 3 razy dziennie przez kilka dni i jak ręką odjął , teraz je wszystko tylko co jakiś czas pije jednorazowo po łyżce soli

 • 2017-01-06 moda Lorrena

  Kto choruje ten, powinien pamiętać, że przy dnie moczanowej naprawdę ważna jest dieta, trzeba ograniczyć alkohol i napoje słodzone fruktozą. Odkąd pani w aptece polecił mężowi urarthone, bo jej tata się tym leczył, to nie stosuje już innych leków. skuteczny lek, nie to co inne. Nie ma juz tych ataków bólu i obrzęk zmalał. warto spróbować, bo wielu ludziom już pomógl.

 • 2016-07-25 JustynaZabek

  Ja uwielbiam kiszoną kapustę i pomidory, mam nadzieję, że pomogą nieco w walce z dną moczanową :) Wiem też od taty, że dobry jest środek Urarthone - pomaga z bólem i z układem moczowym. Ja o nim czytałam nieco na stronie lehning.pl, ale prawdziwe działanie widziałam właśnie po tacie, któremu znacząco pomógł.

 • 2016-03-31 gość

  Gość: ludzie: mniej mięsa!!! DIETA i tyle sami sobie wyhodujecie dnę moczanową na własne życzenie nie dbając o siebie i będąc otyłymi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11 Mam 20 lat, prawidłową masę ciała, urozmaiconą dietę. Nadal chcesz mi powiedzieć, że podagra dopadła mnie na własne życzenie?