Witaj mamo - USG ciężarnych

To niezapomniany moment w życiu każdej mamy – na ekranie monitora po raz pierwszy widzi swoje dziecko. Dzięki USG może nie tylko się przywitać, ale i sprawdzić, czy maluch jest zdrowy i bezpieczny.

To niezapomniany moment w życiu każdej mamy – na ekranie monitora po raz pierwszy widzi swoje dziecko. Dzięki USG może nie tylko się przywitać, ale i sprawdzić, czy maluch jest zdrowy i bezpieczny.

Zwykle jest to święto dla całej rodziny. Para wreszcie może zobaczyć swoje nienarodzone dziecko, posłuchać jak bije serduszko, policzyć paluszki. Zdjęcie, które zabiera ze sobą do domu jest skrupulatnie przechowywane przez wiele lat.


Jak wygląda badanie

Ciężarna kładzie się na łóżku a ginekolog przesuwa sondą po posmarowanym żelem brzuchu przyszłej mamy. Na ekranie ukazuje się obraz wnętrza macicy. To głowica aparatu USG wysyła fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, które odbijają się od narządów wewnętrznych, powracają i są analizowane przez komputer, a następnie przetwarzane na obraz monitora.

Żeby sprawdzić, czy maluch rozwija się prawidłowo, mierzy się pewne przekroje jego ciała. Na tej podstawie komputer wylicza w przybliżeniu przewidywaną wagę dziecka. Jednak na początku ciąży, do 12. tygodnia, kiedy zarodek jest jeszcze bardzo mały, najwięcej informacji przynosi USG dopochwowe. Wykonuje się je sondą grubości palca, wprowadzaną na kilka centymetrów do pochwy. Tą metodą ocenia się również szyjkę macicy w późniejszych tygodniach ciąży przy podejrzeniu, że rozwiera się ona zbyt wcześnie.


Liczba badań

Najczęściej USG wykonuje się trzykrotnie - w 7.-8. tygodniu ciąży, w 18.-20. tygodniu i w 36.-37. tygodniu. Są jednak takie sytuacje, które wymagają częstszego monitoringu poprzez USG. Należą do nich – cukrzyca ciężarnej, ciąża bliźniacza, zagrożenie poronieniem czy przedwczesnym porodem.

- USG 7-8 tydzień – lekarz stwierdza ciążę, na monitorze widoczny jest pęcherzyk ciążowy z zarodkiem wewnątrz.

- USG 18-20 tydzień - ginekolog mierzy poszczególne części ciała dziecka, a następnie ocenia budowę struktur mózgu, budowę kości czaszki i kręgosłupa, położenie i budowę serca, żołądka, nerek i innych narządów wewnętrznych, a także umiejscowienie łożyska. Widać już płeć dziecka, pod warunkiem że chce ja nam pokazać.

- USG 36-37 tydzień - pozwala ocenić położenie dziecka, jego wymiary i wagę. Te informacje będą bezcenne dla lekarza przy porodzie.


Bezpieczeństwo

USG wykonuje się już ponad 30 lat i jak na razie nie wiadomo nic na temat jego ubocznych skutków. Dzięki temu badaniu można ocenić przebieg ciąży i stwierdzić, czy u płodu nie występują wady wrodzone i czy nic mu nie zagraża. Jeżeli coś się dzieje można podjąć leczenie płodu w łonie matki.

Autor: Daria Kaczmarek