Wiosna z krakowa

WIOSNA zrodziła się z pragnienia życia zgodnego z ideałami. Ksiądz Jacek Stryczek razem z gronem wychowanków z Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie chciał zamienić piękne ideały w konkretne czyny.

WIOSNA zrodziła się z pragnienia życia zgodnego z ideałami. Ksiądz Jacek Stryczek razem z gronem wychowanków z Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie chciał zamienić piękne ideały w konkretne czyny.

Ksiądz Stryczek stał się autorem koncepcji filozoficznej Stowarzyszenia Wiosna. Ba, jest jego głównym inspiratorem i liderem, a także prezesem zarządu Stowarzyszenia. To on ustalił, że misją Wiosny będzie stwierdzenie: pomagamy ludziom, by skutecznie pomagali sobie nawzajem.


Ksiądz Jacek Stryczek uważa, że „w ludziach tkwi ogromny potencjał, który można pomnożyć i rozwinąć. Chcemy tak inspirować ludzi, aby wzajemnie pomnażali w sobie dobro. Nasze akcje opierają się na mechanizmie pośredniczenia. Sami nie udzielamy pomocy, jedynie tworzymy struktury i narzędzia." Organizując akcje pomocowe, często przypomina się, że nie należy dawać ryby, ale wędkę. W praktyce okazuje się, że ofiarowana wędka zostaje sprzedana, by kupić ryby. Bo żeby skutecznie pomóc sobie i innym, trzeba mieć nie tylko narzędzia, ale odpowiedni sposób myślenia. Trzeba zatem zmieniać mentalność tych, którzy tej pomocy potrzebują...

Dziś Stowarzyszenie ma na swoim koncie wiele akcji głośnych w całym kraju. Na pewno należą do nich „Kampania na rzecz uśmiechu”, „Akademia przyszłości" czy "Szlachetna paczka". Warto wspomnieć o dwóch z nich. – Każde dziecko ma prawo do sukcesu – twierdzi Agnieszka Łapińska ze Stowarzyszenia Wiosna – ale nie wszystkie mają w życiu warunki, by z tego prawa swobodnie korzystać. W Akademii Przyszłości pomagamy tym dzieciom, które mają do szkoły pod przysłowiową górkę. Dzięki naszym wolontariuszom nadrabiają szkolne zaległości, walcząc o każdy najmniejszy sukces: pierwszą piątkę, plusa za odpowiedź czy promocję do następnej klasy. Ich największym wrogiem jest w tej batalii to, co mają w swoich głowach: wizja siebie jako kogoś gorszego. W Akademii dajemy im szansę, by zobaczyły siebie jako zwycięzców – często po raz pierwszy w życiu. Właśnie temu służy konkurs na Sukces Roku!

Akademia Przyszłości pomaga obecnie 830 uczniom z 13 miast w Polsce. Każdy uczeń na początku roku dostaje indeks, przeznaczony do wpisywania sukcesów, oraz pomoc osobistego wolontariusza Wiosny. Wspiera on dziecko w rozwiązaniu konkretnego szkolnego problemu. Zmienia też jego myślenie o sobie, pokazując, że wbrew wcześniejszym porażkom jest wyjątkowe i ważne!

A na czym polega akcja Szlachetna Paczka? To konkretna, wymierna pomoc dla biednych, chorych, dla powodzian i ludzi dotkniętych klęskami. Szlachetna Paczka Dla Powodzian działa już w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W samej Małopolsce dotarła do 2051 domów poszkodowanych w powodzi. W ciągu zaledwie kilku tygodni udało się zorganizować podstawową pomoc dla tych, którzy ucierpieli najbardziej.

Kontakt: Biuro Stowarzyszenia WIOSNA, ul. Starowiślna 21/ 3, Kraków 31-038, Telefon: +48 12 421 28 54 , +48 12 421 28 54, e-mail: biuro@wiosna.org.pl

Autor: opr. Bożenna Szymańska