Wczesne dojrzewanie ma związek z otyłością

Dziewczęta dojrzewające zbyt wcześnie są podatne na otyłość i mają większe problemy ze zdrowiem w późniejszych latach życia.

Dziewczęta dojrzewające zbyt wcześnie są podatne na otyłość i mają większe problemy ze zdrowiem w późniejszych latach życia.

Niektóre spośród genów kontrolujących hormony i rozwój komórek, a zatem wiek osiągnięcia seksualnej dojrzałości u dziewcząt, odgrywają ważną rolę w metabolizmie i regulacji wagi ciała. Zdaniem naukowców wskazuje to na biologiczny związek między wczesnym pokwitaniem, a podatnością do przybierania na wadze i zwiększonym ryzykiem otyłości u kobiet w późniejszym wieku.

Według dr Anny Murray z uniwersytetu w Exeter posiadanie dużych zapasów tłuszczu może być dla mózgu sygnałem, że organizm ma dość środków, by rozpocząć cykl reprodukcyjny. Reprodukcja zależy od tego, czy ciało ma wystarczającą ilość składników odżywczych - wskazuje. Ustalono również, że w niektórych rodzinach genetyczna podatność na tycie i wczesne pokwitanie może być dziedziczna.

Współcześnie dziewczęta dojrzewają seksualnie o kilka lat wcześniej niż 100 lat temu. W Wielkiej Brytanii pierwsze oznaki seksualnego pokwitania występują nawet u dziesięciolatek. "Wiemy, że wobec dziewcząt z nadwagą prawdopodobieństwo pokwitania we wczesnym wieku jest wyższe" - uważa dr Ken Ong z Cambridge. "Jeżeli wskaźnik otyłości u dzieci będzie przyrastał, to dużo większa liczba dziewcząt będzie wcześnie dojrzewać seksualnie" - dodaje prof. Anthony Swerdlow z Instytutu Badań nad Rakiem.

Badania w grupie 100 tys. kobiet prowadzono w USA, Australii i w Europie pod auspicjami konsorcjum Reprogen. Wyniki omawia specjalistyczna publikacja "Nature Genetics".

Autor: Świat Zdrowia, PAP