Choroby przenoszone drogą płciową. Sprawdź! Objawy chorób, którymi zarażamy się przez kontakty seksualne

Lato to przede wszystkim wypoczynek, przygoda, a czasem i nowe doświadczenia erotyczne. Właśnie podczas wakacji często tracimy dla kogoś głowę. Konsultacja: dr n. med. Dorota Roguś-Skorupska, specjalista dermatolog-wenerolog z NZOZ NOVITA w Lublinie.

Lato to przede wszystkim wypoczynek, przygoda, a czasem i nowe doświadczenia erotyczne. Właśnie podczas wakacji często tracimy dla kogoś głowę. Konsultacja: dr n. med. Dorota Roguś-Skorupska, specjalista dermatolog-wenerolog z NZOZ NOVITA w Lublinie.

Boimy się chorób przenoszonych drogą płciową, a mimo to bardzo często towarzyszy swoich wakacyjnych uniesień wybieramy zbyt pochopnie. Wydaje się nam, że jeśli osoba jest opalona, wysportowana i modnie ubrana, to automatycznie jest zdrowa i godzimy się na seks bez zabezpieczeń. Okazuje się, że przypadkowy kontakt seksualny bez prezerwatywy, nawet z wykształconą i zamożną osobą, może mieć dla nas nieprzyjemne konsekwencje. Grozi zarażeniem aż 20 różnymi chorobami. Możemy je „złapać” nawet przez pocałunek.

Jedne ujawniają się już w dwa dni po zakażeniu, inne nawet po dwóch miesiącach.

Objawy chorób wenerologicznych to:

  • upławami,
  • swędzeniem,
  • pieczeniem,
  • obrzękami w okolicach intymnych.

Są też jednak takie choroby przenoszone drogą płciową, które przez długie miesiące nie powodują żadnych objawów i łatwo je przeoczyć.

Po kontakcie seksualnym z bliżej nie znaną nam osobą powinniśmy odwiedzić lekarza, który sprawdzi, czy nie jesteśmy zarażeni żadną z chorób przenoszonych droga płciową. Służą do tego specjalne testy i badania.

Choroby przenoszone drogą płciową bezwzględnie trzeba leczyć, w innym przypadku mogą poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu.

Jeśli zachoruje kobieta w ciąży zagrożone jest także zdrowie jej dziecka.Oto schorzenia, którymi zarażamy się przez kontakty seksualne:


Chlamydioza

U kobiet manifestuje się objawami podobnymi do infekcji dróg rodnych i zapalenia pęcherza. Są to upławy, pieczenie podczas oddawania moczu, później mogą się pojawić bóle podbrzusza. Ale okazuje się, że u 70 proc. kobiet chlamydioza nie powoduje żadnych objawów. U 50 proc. mężczyzn najpierw pojawia się wydzielina z cewki moczowej i niewielki ból przy oddawaniu moczu. Pozostała część panów nie odczuwa żadnych objawów. W konsekwencji infekcja, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, może spowodować niepłodności, a także zapalenie stawów. Jeśli infekcję przechodzeni kobieta w czasie ciąży, jej dziecku grozi silne zapalenie spojówek. Chlamydiozę leczy się antybiotykami, kuracja trwa zwykle od 7 do 14 dni.
Rzeżączka

Zarażone nią kobiety także cierpią na upławy, tyle że są one żółte i krwiste oraz na pieczenie przy oddawaniu moczu. Później pojawia się ból w dole brzucha, ból podczas stosunku, krwawienie między miesiączkami, wymioty, gorączka. Ale u około 60 proc. kobiet objawy infekcji są bardzo dyskretne, na tyle że trudno je zauważyć lub nie występują wcale. U mężczyzn sygnałem choroby jest gęsty, żółtawy wyciek z cewki moczowej oraz ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, niekiedy czerwone obrzmiałe jądra, wysypka na skórze. 10 proc. zakażonych rzeżączką mężczyzn ma bezobjawowy przebieg choroby.

Nie leczona rzeżączka może doprowadzić do niepłodności, a także do zapalenia stawów. Jeśli zaraża się nią kobieta w ciąży infekcję może przenieść podczas porodu na noworodka, które wywołują groźne zakażenie oka. Chorzy leczeni są antybiotykami (podaje się jeden zastrzyk domięśniowo) oraz lekami doustnymi.


Opryszczka narządów płciowych

W kilka dni po zakażeniu pojawia się gorączka, ból głowy i mięśni, ogólne rozbicie, czyli objawy przypominające grypę. Zaraz po tym na w okolicach genitaliów pojawiają się małe pęcherzyki o średnicy 1 -2 mm wypełnione przezroczystym płynem. U kobiet na sromie, łechtaczce, w pochwie na szyjce macicy i w cewce moczowej. U mężczyzn zaś na napletku, żołędzi i trzonie prącia. Po pewnym czasie pęcherzyki pękają, tworząc bardzo bolesne nadżerki, które po 10-14 dniach goją się samoistnie. A wirusy przemieszczają się do zwojów nerwowych. Ich ponowną aktywności może pobudzić m.in. stres, infekcja przeziębieniowa, opalanie, a u kobiet miesiączka. Zdarza się, że infekcja może powrócić 4-5 razy w ciągu roku.

W zdecydowanej większości wypadków opryszczkę narządów płciowych wywołuje wirus herpes simplex typ 2 (HSV - 2), ale zdarza się, że jej sprawcą jest wirus herpes simplex typ 1 (HSV – 1), ten sam który jest przyczyną opryszczki, czyli popularnego „zimna” na ustach.

Jeśli opryszczką zarazi się kobieta w ciąży, to dziecko powinno urodzić się przez cesarskie cięcie. Zwykły poród może stać się przyczyną zakażenia noworodka i narazić go np. na utratę wzroku. Nieleczona infekcja może, choć na szczęście rzadko, spowodować powikłania w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zaplenia rdzenia kręgowego lub zaburzyć czynność układu nerwowego.

Niestety nie ma leku na opryszczkę, można tylko łagodzić jej objawy i zapobiegać nawrotom. Podaje się leki antywirusowe. Jeśli zmiany chorobowe są niewielkie stosuje się miejscowo maści osuszające i odkażające lub kąpiele w roztworach soli odkażających.


Rzęsistkowica

Można ją rozpoznać po pienistej wydzielina z pochwy o żółtawym lub zielonkawym kolorze i przykrym (rybim) zapachu oraz uczuciem świądu i pieczenia w pochwie. Jednak u 50 proc. kobiet zakażenie przebiega bez żadnych objawów. U mężczyzn zakażenie rzęsistkiem daje o sobie znać ropną wydzieliną z cewki moczowej, bólem i pieczeniem cewki moczowej podczas (częstego wtedy) oddawania moczu.

Nie leczona rzęsistkowica może spowodować zapalenia szyjki macicy, pochwy i jej przedsionka, a nawet niepłodność, powikłania ciąży, przedwczesny poród lub niską wagą urodzeniową noworodka.
U mężczyzn może doprowadzić zapalenie napletka, żołędzi, a następnie cewki moczowej i gruczołu krokowego.


Czy wiesz, że…

Wciąż groźna jest kiła (syfilis). W ciągu ostatnich kilku lat liczba zachorowań na tę chorobę wzrosła dwukrotnie. Może się objawić m.in. wysypka przypominającą alergie, która nie boli, nie szczypie i nie swędzi, a co więcej po jakimś czasie samoistnie znika. Nie leczona kiła prowadzi do bardzo poważnych upośledzeń zdrowotnych, a nawet do śmierci.

Mało kto wie, że tzw. żółtaczką wszczepienną (WZW typ B), także możemy się zarazić poprzez kontakty seksualne. Choroba może się objawić infekcją przypominającą grypę lub zatrucie pokarmowe, czyli gorączką, łamaniem w kościach i ogólnym rozbiciem, bólem mięśni, nudnościami, wymiotami oraz uczuciem zmęczenia. Nie leczona choroba prowadzi do poważnego uszkodzenia wątroby. Bronią przeciwko niej są szczepienia.

Wirusem HIV zakażają się nie tylko homoseksualiści, narkomani oraz osoby, którym podano zakażoną krew. Dziś wiadomo, że zagraża on każdemu z nas. Szczerzeniu się infekcji sprzyjają kontakty z wieloma partnerami oraz prostytucja. Pierwsze objawy zakażenia także można pomylić z grypą. Na HIV wciąż nie ma leku, stosuje się jedynie preparaty, które opóźniają rozwój choroby.


Jak się wyleczyć?

Zawsze konieczne jest kuracja obojga partnerów, w przeciwnym razie osoba wyleczona może się powtórnie zarazić od swojego nie leczonego partnera. Podczas terapii należy zachować wstrzemięźliwość płciową.

Fot. 123RF

Autor: HM/IH