Praktyczna ściąga: Jak spakować apteczkę na letni wyjazd?

Jest żelazną pozycją na liście rzeczy, które należy spakować, wybierając się na wakacje. Rozsądnie skompletowana apteczka to podstawa bezpiecznego wyjazdu. Ale co powinno się w niej znaleźć, byśmy mieli pewność, że jesteśmy dobrze przygotowani?

Jest żelazną pozycją na liście rzeczy, które należy spakować, wybierając się na wakacje. Rozsądnie skompletowana apteczka to podstawa bezpiecznego wyjazdu. Ale co powinno się w niej znaleźć, byśmy mieli pewność, że jesteśmy dobrze przygotowani?

To zależy od tego, dokąd jedziemy i z kim, na co chorujemy. Przygotowaliśmy więc praktyczną ściągę, która pomoże skompletować apteczkę. Przedstawiamy jej dwa warianty - podstawowy i rozszerzony. Pierwszy będzie właściwy dla singla, który nie skarży się zazwyczaj na problemy ze zdrowiem. Drugi zaś przeznaczony jest dla rodziny z dzieckiem. Wystarczy wybrać odpowiedni zestaw, uzupełnić go lekami indywidualnie przepisanymi pacjentowi przez lekarza i możemy ruszać w drogę.


Wersja podstawowa

Apteczka singla będzie oczywiście objętościowo mniejsza niż ta przeznaczona dla rodziny z dzieckiem. Ale nawet jeśli singiel zazwyczaj nie choruje, nie powinien jej kompletować „od niechcenia", na szybko, zwłaszcza gdy planuje wyjazd do krajów tropikalnych albo w odludne miejsce. Tam bowiem może nie być w pobliżu apteki czy dostępu do lekarza. Podstawowa wersja apteczki powinna zawierać cztery grupy środków: leki przeciwbólowe, przeciwinfekcyjne, produkty opatrunkowe i łagodzące.

- Z doświadczenia wiem, jak poszukiwanie podczas wakacji czegoś na ból zęba potrafi zepsuć wyjazd - wzdycha Anna z Gdańska. - Ponieważ nigdy nie choruję, nie spodziewałam się, że będę potrzebować podczas urlopu leków. Pojechałam więc na wymarzone wakacje w tropiki i... dwa dni straciłam na poszukiwanie czegoś przeciwbólowego. Dziś nie wyjechałabym na wakacje bez tego typu leków.

Kobiety cierpiące na bóle miesiączkowe powinny spakować także leki rozkurczowe.


Zemsta faraona

Pamiętajmy, że wyjazd w zupełnie inną strefę klimatyczną często wiąże się z problemami żołądkowo-jelitowymi. Przydadzą się więc leki przeciwbiegunkowe. Przed wyjazdem wskazane jest przyjmowanie probiotyku lub picie codziennie kefiru czy jogurtu naturalnego.

Zmiana klimatu, a w ciepłych krajach „podkręcona" klimatyzacja sprzyjają przeziębieniom. Warto więc zaopatrzyć się w leki ratujące w razie pierwszych objawów infekcji. Inną często spotykaną wakacyjną dolegliwością jest alergia. W walce z nią przyda się preparat na bazie odczulającego wapnia. Alergicy nie powinni zapomnieć także o kroplach do oczu. Będą one również niezbędne osobom, które nie mają alergii, ale planują wielogodzinną podróż samochodem albo wybierają się na rowerowe wakacje. Podczas aktywnego spędzania czasu piasek czy wiatr mogą sprawić, że poczujemy dyskomfort. Wówczas poratują nas krople do oczu.

Jeżeli obawiamy się choroby lokomocyjnej, nie zapomnijmy o tabletkach na tą uciążliwą dolegliwość. W apteczce (ewentualnie kosmetyczce) powinny się znaleźć też środki przeciw komarom i kleszczom.


O rany, czyli wszelkie urazy

Trzecią grupę środków stanowią opatrunki. Bo na kontuzje narażeni jesteśmy zawsze, nawet spędzając urlop na leżaku. Spakujmy więc do apteczki: wodę utlenioną/płyn dezynfekujący, jałową gazę, plastry, nożyczki, agrafkę, a także maść przyśpieszającą gojenie się ran. W aptekach znajdziemy także tak praktyczne „wynalazki" jak: opatrunek w sprayu, gaziki nasączone spirytusem salicylowym czy opatrunki tamujące krwawienie. Podczas wakacji pod namiotem może przydać się pęseta do wyciągania kleszczy.

Bardzo przydatnym produktem są żele antybakteryjne. Dostępne w niewielkich buteleczkach pozwalają zachować higienę zarówno w podróży, jak i w miejscach, gdzie panują gorsze warunki sanitarne. Osoby planujące piesze wędrówki, np. po górach, ograniczają zazwyczaj bagaż do minimum. Jednak pomimo braku miejsca apteczka piechura powinna zawierać środki opatrunkowe, lek przeciwbiegunkowy, przeciwgorączkowy i rozkurczowy.


Wersja rozszerzona apteczki

Jeżeli wybierasz się na wakacje z dziećmi, musisz uwzględnić większą liczbę produktów stanowiących wyposażenie apteczki. Po pierwsze, warto do niej włożyć termometr, by w razie potrzeby zmierzyć malcowi temperaturę. Jeżeli okaże się, że ma gorączkę, przydatne będą leki przeciwgorączkowe dla dzieci. Przy problemach żołądkowych maluchom pomoże herbatka koperkowa lub miętowa.

Bez względu na to, gdzie wyjeżdżasz, koniecznie zabierz ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, dowód ubezpieczenia oraz numer telefonu do swojego lekarza POZ. Nie zapomnij też sprawdzić, gdzie znajduje się apteka oraz najbliższy punkt medyczny w okolicy, w której planujesz wypoczynek. Jeżeli twój maluch jest w okresie ząbkowania, pamiętaj o specjalnych żelach działających łagodząco. W przypadku małych dzieci może przydać się także maść majerankowa na katar oraz sól fizjologiczna czy woda morska do płukania noska.

W apteczce koniecznie powinny znaleźć się także leki, które ty bądź dziecko zażywacie na stałe.

Autor: Michał Jakubowski