Wakacje dziecięcych marzeń

W czasie deszczu dzieci się nudzą - o tym wiedzą wszyscy dorośli. Ale w czasie... nudnych wakacji maluchy też umierają z nudów. Gdzie spędzić z naszymi pociechami wakacje nie tylko dające relaks, ale takie, podczas których nie zabraknie innych wrażeń niż te związane z kąpielami i opalaniem?

W czasie deszczu dzieci się nudzą - o tym wiedzą wszyscy dorośli. Ale w czasie... nudnych wakacji maluchy też umierają z nudów. Gdzie spędzić z naszymi pociechami wakacje nie tylko dające relaks, ale takie, podczas których nie zabraknie innych wrażeń niż te związane z kąpielami i opalaniem?

Gdziekolwiek byśmy pojechali, w nawet najciekawszy zakątek Polski wypełniony atrakcjami, bez dobrego zakwaterowania, wakacje będzie można uznać za nieudane. O czym należy pamiętać szukając w Polsce noclegu dla rodziny z dziećmi? My i nasze dzieci powinniśmy mieć możliwość wyspania się w ciszy i spokoju. Nie wybierajmy kwatery znajdującej się w centrum kurortu, przy ruchliwej ulicy, blisko dyskoteki, barów lub wesołego miasteczka. Najlepiej poszukać miejsca na uboczu, w lesie, ale niezbyt daleko wody. Zwracajmy uwagę na to, czy ośrodek, w którym zamierzamy się zatrzymać, ma plac zabaw, piaskownice czy świetlicę z zabawkami, a dla starszych dzieciaków: plac do gry w siatkówkę, kosza i piłkę nożną oraz stół do ping-ponga. Pamiętajmy o zabezpieczeniach. Dobrze jest, jeżeli kwatery przeznaczone dla rodzin z małymi dziećmi mają odpowiednio zabezpieczone schody, tarasy, a także... gniazdka elektryczne.


Dokąd pojechać?

Oto trzy propozycje miejsc, w których urlop z dziećmi na pewno się uda.


Dla tropicieli dinozaurów

Mali i duży paleontolodzy (a kogóż z nas nie fascynuje Tyranosaurus Rex?) będą przeszczęśliwi, jeżeli udadzą się do Bałtowa, wsi położonej w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim, nad rzeką Kamienną. Główną atrakcją miejscowości jest słynny na całą Polskę Park Jurajski z liczbą atrakcji godną Disneylandu. Maluchy będą miały okazję powędrować ścieżką edukacyjną. Po śladach zostawionych przez jednego z dinozaurów przechodzi się przez kolejne okresy geologiczne: od kambru po dzień dzisiejszy. Największą atrakcję stanowią rekonstrukcje kilkudziesięciu naturalnej wielkości dinozaurów i innych wymarłych zwierząt. Podczas zwiedzania można odpocząć pod drzewami, wśród bujnej roślinności, przy orzeźwiających kaskadach i oczkach wodnych.

Ścieżka dydaktyczna poprowadzi nas wprost do Muzeum Jurajskiego. Są tu skamieniałości z Polski, ale także z Libanu, Maroka czy Madagaskaru. Po zwiedzaniu parku na najmłodszych gości czekają cukiernie oraz bogato wyposażony plac zabaw. Poza huśtawkami, drabinkami, karuzelami i zjeżdżalniami znajduje się tu - uwaga! - zakopany szkielet dinozaura. Czeka on na małych odkrywców, którzy nie boją się pobrudzić piaskiem i wykopią go łopatkami.

Podobna atrakcja czeka na dzieci w Sabatówce. Jest to skalne lapidarium, w którym zrobiono Kącik Młodego Paleontologa, gdzie dzieci mogą samodzielnie znaleźć skamieniałość lub odkopać szkielet dinozaura.

Wokół Parku Jurajskiego znajdują się również takie atrakcje jak tor gokartowy dla najmłodszych, staw z małymi łódkami, zjeżdżalnie czy park rozrywki. Na jego terenie znajdują się m.in. dmuchane konstrukcje, karuzele czy strzelnice. Kolejną atrakcją Bałtowa jest sąsiadujący z parkiem zwierzyniec. Spotkamy na jego terenie wiele gatunków zwierząt m.in. alpagi, lamy, jelenia Dybowskiego, daniele czy muflony. Kilka kroków dalej znajduje się ośrodek jazdy konnej „Kraina Koni". Do dyspozycji gości jest aż 30 koni różnych ras. Spokojne i dobrze dobrane wierzchowce umożliwiają przejażdżkę wszystkim, bez względu na wiek i stopień zaawansowania. Organizowana jest nauka jazdy na koniu, a zaawansowani jeźdźcy mogą przemierzać szlaki turystyczne wzdłuż malowniczych lasów, wapiennych wzgórz i jarów. Warto również - będąc tutaj - udać się na spływ tratwami po rzece Kamiennej. Przy odrobinie szczęścia można spotkać na trasie bobra, bociana czy kaczki.


Dla miłośników sportów ekstremalnych

Obojętnie, czy nasze maluchy lubią pływać, biegać czy wdrapywać się po drzewach - jeżeli wybierzecie jedną z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych Beskidu Śląskiego - uzdrowisko w Ustroniu, nie będziecie zawiedzeni. Ani wy, ani dzieci.

Na pewno niezapomniane chwile przeżyjecie w Parku Extreme - całorocznym kompleksie rekreacyjnym. Znajduje się tam pierwszy w Beskidzie tor saneczkowy z 200-metrowowym podjazdem, 600 m zjazdów i kilkoma emocjonującymi zakrętami, na których sanki mogą osiągnąć prędkość 40 km/h. Drugą atrakcją jest tor pontonowy: czyli zjazd na pontonie po igelitowej rynnie, także z dużą liczbą zakrętów. Ponadto na terenie parku znajduje się kino 4D (seanse są krótkie, dlatego nie znudzą naszych pociech), batuty, ściana wspinaczkowa.

Mali i duzi miłośnicy natury niech wybiorą się do Leśnego Parku Niespodzianek, który daje niesamowitą możliwość obcowania z przyrodą. Jedną z głównych atrakcji parku składającego się głównie z bukowego starodrzewia są daniele i muflony, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających i które można karmić z ręki. W specjalnych zagrodach pasą się żubry, jelenie szlachetne, sarny, jenoty czy żbiki. Poza tym na terenie parku znajduje się sokolarnia oraz sowiarnia, gdzie o wyznaczonych godzinach wykwalifikowani sokolnicy prezentują te gatunki ptaków. Dzieci z pewnością oczaruje znajdująca się na terenie parku aleja bajkowa z ruchomymi ekspozycjami znanych bajek oraz rozbudowanym placem zabaw.

Dzieciaki będą zachwycone przejażdżką czteroosobową kolejką linową, która wwiezie nas na polane Stokłosica znajdującą się tuż nad Wielką Czantorią, będącą najwyższym wzniesieniem Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim.


Dla kochających piękno

Jeżeli byliście jako małe dzieci w Jaskini Raj, na pewno do tej pory nie zapomnieliście wrażenia, jakie wywarły na was stalaktyty i stalagmity. Niech wasze maluchy także zasmakują w pięknie natury. Dzieci w jaskini czeka wielka przygoda. Wraz z przewodnikiem wejdziemy bowiem w świat neandertalczyków. Na samym początku naszej wycieczki spotkamy trzech ubranych w skóry praludzi oraz gabloty z pozostałościami ich dobytku i pożywienia. Trasa jaskini liczy 180 m. Przy odrobinie szczęścia możemy spotkać koczujące w niej nietoperze. Główną atrakcją są jednak zwisające ze stropu nacieki, czyli stalaktyty, które tworzą przepiękne kompozycje. Największe z nich, 80-centymetrowe, liczą sobie aż 8 tys. lat. Maluchy będą mogły ćwiczyć razem z rodzicami wyobraźnię, odgadując, jakie kształty przybierają wyrastające z podłoża stalagmity, czy jest to lew, wielbłąd, a może koza. Wybierając się do jaskini, należy pamiętać o ciepłym ubraniu, ponieważ w środku temperatura przez cały rok nie przekracza 8-9 st. C.

Udanych wakacji!

Autor: Krystyna Romanowska