W walce z potem

Nieprzyjemny zapach, mokre plamy na ubraniu i uczucie dyskomfortu. Szczególnie podczas upałów i stresujących sytuacji pot daje o sobie znać. Dlatego większość osób nie wyobraża sobie dnia bez antyperspirantu.

Nieprzyjemny zapach, mokre plamy na ubraniu i uczucie dyskomfortu. Szczególnie podczas upałów i stresujących sytuacji pot daje o sobie znać. Dlatego większość osób nie wyobraża sobie dnia bez antyperspirantu.

Ograniczają rozwój bakterii odpowiedzialnych za niemiłą woń. Producenci często gwarantują 24 godzinną ochronę przed potem. W praktyce bywa różnie. Jaki antyperspirant wybrać, by był skuteczny?


Pielęgnuje i nie podrażnia

W spray’u, kulce czy kremie? Rodzaje aplikatorów służą przede wszystkim wygodzie. Te w areozolu błyskawicznie wysychają, ale nie zawierają związków metali, przez co mogą być słabsze. Kremy zaś mogą mieć więcej składników aktywnych. Wybór zależy przede wszystkim od intensywności pocenia i rodzaju skóry.

By antyperspirant nie podrażniał, nie powinien mieć w składzie perfum ani alkoholu. Jeśli będzie zawierał olejek słonecznikowy, rycynowy lub silikonowy, będzie przed podrażnieniami chronił. Warto wybrać taki, który posiada substancje pielęgnujące i nawilżające skórę, np. kwas stearynowy czy glicerynę. Ważne również, by panie nie stosowały anyperspirantów przeznaczonych dla mężczyzn i odwrotnie. Nie tylko ze względu na ich zapach, ale przede wszystkim na różny odczyn pH skóry kobiet i mężczyzn.


Kiedy nie skutkują…

Antyperspirant nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, jeśli będzie zastosowany na nieumytą skórę. Jego substancje zmieszane z potem utworzą związki, wydzielające inną, nieprzyjemną woń. Zdarza się tak, że antyperspiranty dostępne w drogeriach nie są skuteczne. Jeśli gruczoły potowe są nadaktywne, można skorzystać ze specjalnych, opartych o chlorek glinu. Stosuje się je na noc, skutecznie blokują receptory potu przez dobę.

Antyperspirantów nie powinno używać się po depilacji, gdyż mogą podrażnić delikatną pod pachami skórę. Wyjątkiem są specjalne kosmetyki z dodatkiem mocznika, przeznaczone do stosowania po depilacji, by opóźnić wzrost włosków.


Groźne dla zdrowia?

Kilka lat temu pojawiły się doniesienia, że przez działanie blokujące wydzielanie toksyn, które w rezultacie odkładają się w naczyniach limfatycznych, antyperspiranty wywołują raka piersi. Tymczasem do dzisiaj żadne badania naukowe nie potwierdziły takiego zagrożenia, a wiarygodność doniesień jest wątpliwa. Najlepiej wypróbować je na własnej skórze i wybrać nie tylko ten, który ładnie pachnie, ale będzie również skuteczny.

Autor: Oprac.AŁ