W podróż z apteczką

Dobrze zaopatrzona podręczna apteczka może zaoszczędzić w podróży wielu kłopotów. Co powinno znaleźć się apteczce turysty i urlopowicza? A co w apteczce kierowcy?

Dobrze zaopatrzona podręczna apteczka może zaoszczędzić w podróży wielu kłopotów. Co powinno znaleźć się apteczce turysty i urlopowicza? A co w apteczce kierowcy?

W wielu krajach Europy apteczka samochodowa jest obowiązkowym wyposażeniem auta (każde państwo ma własne przepisy, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem), w Polsce zaś jest zalecana. Jej posiadanie jest obowiązkowe tylko w autach służbowych. Warto jednak mieć apteczkę na wyposażeniu samochodu, gdyż istnieje prawny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Zastosowanie się do tego przepisu bez apteczki może okazać się trudne.

Zobacz także: Majówka w Apteline.pl


W apteczce samochodowej muszą się znaleźć:

Kompres 10 x 10 cm (2 szt.) sterylny
Bandaż elastyczny 4 m x 6 cm (2 szt.)

Bandaż elastyczny 4 m x 8 cm (3 szt.)

Plaster z opatrunkiem 10 x 6 cm (8 szt.)

Plaster na rolce 5 m x 2,5 cm

Opatrunek indywidualny M sterylny (3 szt.)

Opatrunek indywidualny G sterylny

Chusta opatrunkowa 40 x 60 cm sterylna (2 szt.)

Chusta opatrunkowa 60 x 80 cm sterylna

Chusta trójkątna z agrafką

Koc termoizolacyjny 160 x 210 cm

Nożyczki 14,5 cm

Rękawice winylowe (2 pary)

Apteczkę dobrze uzupełnić maseczką lub ustnikiem do sztucznego oddychania. Nie ma w niej jednak miejsca na żadne leki czy nawet wodę utlenioną. Człowiekowi potrzebującemu pierwszej pomocy nie wolno samodzielnie podawać lekarstw, nie można także dezynfekować ran. Te czynności może wykonać dopiero lekarz wezwany na miejsce wypadku.


Apteczka na wyjazd

Kiedy wyjeżdżamy prywatnie, możemy zabrać ze sobą wszystko, co nam się podoba. Nie warto z bagażu robić przewoźnego szpitala, jednak dobrze wziąć ze sobą kilka lekarstw, które pomogą wyleczyć drobne urazy, dotrwać do wizyty u lekarza.

Najważniejsze, żeby wziąć ze sobą:
Jałowe opatrunki
Bandaż elastyczny
Bandaż bawełniany
Pęsetę
Środek dezynfekujący (jodyna lub woda utleniona)
Preparaty zmniejszające opuchliznę oraz przeciwzapalne na wypadek urazu
Plaster z opatrunkiem
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Leki przeciwbiegunkowe (najlepiej węgiel aktywny, który jest skuteczny także przy zatruciach pokarmowych).


Dowiedz się więcej: Jak działają najpopularniejsze na polskim rynku leki przeciwbólowe?


Ból, który nas dopada, potrafi zepsuć każdą chwilę. Najczęściej trapią nas: ból głowy, ból gardła, ból zatok, bóle menstruacyjne, ból zęba, bóle stawów, bóle mięśni oraz nerwobóle. Równie uciążliwa jest gorączka. Aby zlikwidować lub zmniejszyć ból oraz obniżyć gorączkę, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe albo leki na gorączkę, które zawierają w swoim składzie takie składniki jak paracetamol, ibuprofen, naproksen lub kwas acetylosalicylowy. W zależności od naszych preferencji i rodzaju bólu możemy sięgnąć po tradycyjne tabletki, kapsułki miękkie i tabletki musujące, a także czopki, saszetki oraz plastry.


Apteczka na piesze wędrówki

Apteczka turysty wymaga ograniczenia zawartości do minimum. Niezbędne jest jednak spakowanie: kompresów jałowych, plastrów z opatrunkiem różnej wielkości, plastra z metra, małej butelki wody utlenionej lub jodyny (dłużej działa i jest mniejsza objętościowo), bandaża elastycznego, leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i rozkurczowych, a także węgla aktywnego. Warto też zabrać maść o działaniu przeciwzapalnym w razie stłuczenia oraz środek zwalczający opuchliznę (najlepiej w żelu lub w sprayu). W aptekach dostępne są poza tym takie wynalazki jak: opatrunki w sprayu i takie, które można zastosować zamiast szwów, gotowe gaziki nasączone spirytusem salicylowym oraz specjalne opatrunki tamujące krwawienie. Dobrze się w nie zaopatrzyć na dłuższą wyprawę. W górach nieoceniona może okazać się folia NRC (termoizolacyjna) oraz chusta trójkątna z agrafką. Nie wolno też zapomnieć o czymś ostrym do cięcia bandaża i rękawiczkach.

Apteczka przeznaczona na wyprawy rowerowe lub piesze musi być niewielka i zabezpieczona przed dostępem wilgoci. Opakowanie powinno być szczelne, a wszystkie specyfiki umieszczone dodatkowo w foliowych woreczkach, najlepiej z zamknięciem strunowym – przemoczone opatrunki i leki stają się bezużyteczne.


Dowiedz się więcej: Farmaceuta radzi: naturalna apteczka dla każdej mamy


Kiedy w podróży towarzyszą nam dzieci, do apteczki trzeba dołożyć: leki na przeziębienie o działaniu przeciwzapalnym, coś do ssania w razie bólu gardła, witaminę C, wapno w razie uczulenia, maść do stosowania w razie ukąszeń owadów. Jeśli dziecko jest małe, przyda się maść majerankowa na katar oraz sól fizjologiczna do płukania nosa i przemywania oczu. Warto także zaopatrzyć się w leki na bazie kwasu mlekowego regulujące pracę przewodu pokarmowego, igły jałowe do wyciągania drzazg oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w czopkach. W sprzedaży znajdują się pompki do wyciągania kleszczy ze skóry.


Zobacz także: Domowa pierwsza pomoc. Jak powinna wyglądać domowa apteczka?


Autor: Joanna Wereszczyńska/Red.