W dolinie młodości

Kuracja z wykorzystaniem występującego w Świeradowie Zdroju radonu zwiększa poziom hormonów decydujących o naszej witalności. Właśnie dlatego uzdrowisko to bywa nazywane Doliną Młodości.

Kuracja z wykorzystaniem występującego w Świeradowie Zdroju radonu zwiększa poziom hormonów decydujących o naszej witalności. Właśnie dlatego uzdrowisko to bywa nazywane Doliną Młodości.

Polskie uzdrowiska

Świeradów Zdrój należy do najbardziej znanych polskich uzdrowisk. Kuracjuszy przyciąga tu malownicze usytuowanie miejscowości na stokach oraz bogata oferta lecznicza. O skuteczności tutejszego leczenia decydują przede wszystkim dobroczynne wody mineralne i wysokiej jakości borowina. Ich cenne właściwości odkryto już w XVI wieku. Szczególny rozkwit miejscowość przeżywała na przełomie XIX i XX w.

Renoma kurortu i skuteczność prowadzonych tu kuracji od dawna przyciąga liczne znakomitości. Dość powiedzieć, że swoje zdrowie reperowała tu m.in. księżna Lubomirska, twórca teatru narodowego Wojciech Bogusławski, nauczyciel Chopina Józef Elsner czy poeta rosyjski Włodzimierz Majakowski.

Uzdrowisko ma klimat dawnego „badu”, tworzony przez stylową zabudowę i ładny park. Dom Zdrojowy z charakterystyczną wieżyczką (52 metry!) mieści największą Sudetach halę spacerową z pijalnią wód mineralnych. Wiele uroku dodają też miasteczku ładne wille i pensjonaty.


Przede wszystkim radon

Działalność leczniczą w Świeradowie oraz jego dzielnicy Czerniawa prowadzi jednoosobowa spółka skarbu państwa Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. Dysponuje ona nowoczesną bazą sanatoryjną, którą tworzą wspomniany Dom Zdrojowy, Szpital Uzdrowiskowy Wacław, Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci, Centrum Rehabilitacji i Reumatologii Goplana, sanatoria Gracja i Słoneczko oraz trzy zakłady przyrodolecznicze. – Skutecznie leczymy schorzenia narządu ruchu i reumatologiczne, neurologiczne, ginekologiczne (w tym niepłodność), miażdżycę tętnic obwodowych, nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego (astma, alergie wziewne i pyłkowe u dzieci), a także osteoporozę i paradontozę – mówi Dorota Giżewska, prezes zarządu Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o.

Tym, co czyni ze Świeradowa ośrodek wyjątkowy na mapie zdrojów, jest zawartość radonu (szlachetna emanacja radu) w wodach mineralnych. Okazuje się, że w niewielkich dawkach ten promieniotwórczy gaz działa uzdrawiająco i ma działanie terapeutyczne w przypadku chorób kobiecych, bezpłodności i leczenia nieprzyjemnych objawów menopauzy. Doświadczenia wskazują, że radon wpływa na poziom hormonów męskich i żeńskich. Na podstawie badań stwierdzono, że po trzech tygodniach pobytu w Świeradowie u kuracjuszy stosujących kąpiele oraz inhalacje radonowe wyraźnie zwiększa się poziom hormonów witalności – estrogenu i testosteronu. U mężczyzn pod wpływem działania radonu nawet dwukrotnie zwiększa się poziom testosteronu, dzięki czemu wzrasta potencja. Nie bez przyczyny więc dolnośląski kurort nazywany jest Doliną Młodości.


Dobroczynne wody

Podstawą leczniczej działalności w uzdrowisku są wspomniane naturalne surowce lecznicze w postaci wód mineralnych, wód radonowych i borowiny. – Wykorzystywane przez nas w kuracji wody to pochodzące z własnych odwiertów niskomineralizowane szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe z zawartością żelaza, fluoru oraz radonu. Ich działanie przyczynia się do rozszerzania naczyń skórnych oraz powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego, uspokojenie, spadek ciśnienia i zwolnienie akcji serca. Z kolei wody z dodatkiem radonu mają działanie terapeutyczne poprzez pobudzanie układu hormonalnego – podkreśla Dorota Giżewska. – Wskazaniem do ich stosowania są schorzenia kardiologiczne, reumatyczne, układu oddechowego i schorzenia narządu ruchu.

Nawet krótka kąpiel w wodzie radonowej zwiększa przepływ krwi przez tkanki. Kąpiele takie są ordynowane zwłaszcza w leczeniu miażdżycy tętnic obwodowych i zakrzepowego zapalenia naczyń, sprawdzają się też w kuracji niektórych chorób przemiany materii, tarczycy i cukrzycy regulacyjnej. Kąpiel radoczynna przyspiesza odrastanie uszkodzonych włókien nerwowych, a także likwiduje procesy zapalne. W kuracji stosuje się także zabiegi pomocnicze, przede wszystkim aerozoloterapię, wodolecznictwo, ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, masaże i kinezyterapię.

Gospodarze uzdrowiska poszerzają wachlarz (nie tylko leczniczych) propozycji. Coś dla siebie znajdą tu także goście przybywający dla relaksu, odnowy biologicznej i aktywnego wypoczynku. Mogą korzystać z basenów, groty solnej, komory kriogenicznej, sauny, siłowni i kącików SPA.

W Świeradowie możemy zatrzymać się także w jedynym hotelu kategorii 4****, który posiada własne, w pełni wyposażone centrum rehabilitacji. Kuracjusze rozpoczynają terapię w niedzielę wizytą u lekarza, który zaleca konkretne zabiegi, a następnie kontroluje ich przebieg. Wszystkie zabiegi wykonywane są na miejscu przez personel. Park Hotel SPA**** Buczyński zachwyca bardzo ciekawą architekturą, a modernizację i rozbudowę hotelu doceniło jury, nagradzając go I nagrodą w XI ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku 2006”. Na wysoką ocenę Park Hotel SPA**** Buczyński, jak i świadczonych w nim usług wpływa także jego położenie w samym sercu uzdrowiska, tuż przy parku zdrojowym, oraz starannie dobrany personel.


Ze skierowaniem lub prywatnie

Na kurację do Świeradowa możemy pojechać na podstawie skierowania od lekarza, zaakceptowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wówczas ponosimy jedynie część kosztów pobytu, m.in. za wyżywienie. Jeżeli nie chcemy czekać w kolejce, możemy sobie wykupić turnus pełnopłatny w sanatorium. Wówczas sami decydujemy o terminie wyjazdu i wyborze sanatorium. Ceny są zróżnicowane i wynoszą w zależności od typu pokoju od ok. 70 do ok. 200 zł za dobę. W tę kwotę wliczone są koszty zakwaterowania, wyżywienia kilku zabiegów oraz całodziennej opieki lekarsko-pielęgniarskiej.


Dla każdego coś ciekawego

Do Świeradowa warto przyjechać nie tylko dla zdrowia. Blisko stąd do perły Karkonoszy – Szklarskiej Poręby, Karpacza, zamku Czocha (znanego z filmu „Gdzie jest generał?”), a także do Lubomierza, gdzie kręcono sceny do „Samych swoich” i gdzie znajduje się muzeum Kargula i Pawlaka. W regionie znajdują się liczne szlaki piesze i ścieżki rowerowe, a miłośnicy górskich wędrówek mogą zdobywać Stóg Izerski lub inne okoliczne szczyty. Zimą uruchamiane są wyciągi narciarskie. Komu mało wrażeń, może skoczyć do Czech.

Podstawowe zabiegi w uzdrowisku Świeradów Zdrój:

* kąpiele i inhalacje radonowe,
* kąpiele, okłady, zawijania, tampony borowinowe,
* kąpiele świerkowe,
* kąpiele mineralne.

W Świeradowie warto zobaczyć:

* Dom Zdrojowy z 1899 r. z dużą wieżą zegarową. Wewnątrz znajduje się modrzewiowa Hala Spacerowa, jednocześnie pijalnia wód.
* Pensjonat Marzenie z 1901 r., wzniesiony w stylu szwajcarskim jako rezydencja dla berlińskiego przemysłowca Juliusza Pinstcha.
* Dwuwieżowy kościół pw. św. Józefa Oblubieńca z 1899 r., zbudowany jako prywatna świątynia dawnych właścicieli Świeradowa – Schaffgotschów.
* Park Zdrojowy, założony w II połowie XIX w.
* Schronisko na Stogu Izerskim z 1924 r. w stylu śląsko-łużyckim – popularny cel spacerów turystów i kuracjuszy.

Autor: Zbigniew Dobrzyński