Uzdrowisko z dziecięcym uśmiechem w herbie

Jedną z uzdrowiskowych pereł Małopolski jest Rabka Zdrój, często określana mianem Miasta Dzieci Świata. Ten sławny kurort co prawda zasłynął przede wszystkim z leczenia i rehabilitacji najmłodszych, ale skuteczność tutejszych kuracji odczuwają również osoby w wieku dojrzałym.

Jedną z uzdrowiskowych pereł Małopolski jest Rabka Zdrój, często określana mianem Miasta Dzieci Świata. Ten sławny kurort co prawda zasłynął przede wszystkim z leczenia i rehabilitacji najmłodszych, ale skuteczność tutejszych kuracji odczuwają również osoby w wieku dojrzałym.

O tym, że rabczańskie krynice solankowe mają silne działanie zdrowotne, wiedziano już przed wiekami. Istniał tu nawet prężny ośrodek solowarstwa z kilkoma warzelniami, o czym wspomina w swej Kronice Jan Długosz. Podobno ludność chętnie korzystała z miejscowych zdrojów, które skutecznie „leczyły gardziele”.


Kurort od połowy XIX wieku

W 1815 r. rząd austriacki wprowadziwszy monopol solny zakazał eksploatacji słonych źródeł, które nakazano zasypać. Jednak nie zaprzestano badań nad jakością mineralnych pokładów. Urzędowy status kurortu miejscowość uzyskała w 1861 r. Odbudowano ujęcia wód, zaczęły powstawać łazienki kąpielowe, ruszyła budowa pensjonatów. Pod koniec XIX w. intensywnie rozwijający się kurort przeszedł w ręce familii Kadenów, co jeszcze bardziej przyspieszyło jego rozbudowę.

– Z roku na rok rosła liczba kuracjuszy skuszonych famą o niezwykłej skuteczności zdrowotnych pobytów w gorczańskiej oazie zdrowia. Na pozytywne efekty kuracji wpływały bowiem nie tylko solankowe kąpiele, ale też łagodny, bodźcowy klimat oraz niezwykła uroda górskiej okolicy. Co ciekawe, w Rabce prawie w ogóle nie występują mgły. W latach międzywojennych Rabka jako uzdrowisko – wówczas dziecięce – cieszyła się już sławą międzynarodową – informuje Magdalena Bańka z działu promocji spółki „Uzdrowisko Rabka” S.A.


Powojenna odbudowa

II wojna światowa spowodowała zniszczenia i grabieże. Nowoczesne urządzenia i aparatura diagnostyczno-zabiegowa zostały wywiezione przez hitlerowców do Niemiec, a źródła solankowe zdewastowane i zanieczyszczone. Również przy wyzwalaniu miejscowość doznała wielu zniszczeń – wówczas Niemcy spalili m.in. piękny zakład przyrodoleczniczy. Kilka lat trwała odbudowa zniszczonej bazy zdrojowiska. Podobnie jak inne polskie zespoły sanatoryjne zostało ono upaństwowione. Dziś Rabka Zdrój przeżywa swój renesans i umacnia pozycję i rolę największego zdrojowiska rodzinnego.


Ogromna baza zabiegowa

Sercem zabiegowym zdroju jest nowoczesny Zakład Przyrodoleczniczy, w którym można wykonywać dziennie 2,5 tysiąca zabiegów.

– Nad zdrowiem naszych gości czuwa kadra doświadczonych lekarzy, specjalistów rehabilitacji i personelu o najwyższych kwalifikacjach – podkreśla Anna Mrózek, kierownik NZZOZ Uzdrowiska Rabka S.A.

W Rabce z wielkim powodzeniem leczy się u dzieci schorzenia: układu oddechowego (przewlekłe stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła, przerost i zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli, obturacyjne zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astmę, alergię), przemiany materii (cukrzyca, otyłość, niedobory wagi), kardiologiczne oraz narządu ruchu (zniekształcenia kręgosłupa, wrodzone i nabyte wady kończyn dolnych), a także wybrane schorzenia układu nerwowego.

– Przywraca się tu zdrowie także dorosłym kuracjuszom – dodaje Anna Mrózek. – Można u nas odbyć rehabilitację w stanach po zawałach serca i zabiegach kardiochirurgicznych oraz rehabilitację chorób układu krążenia.

W kuracji wykorzystuje się miejscowe bogactwo naturalne, jakim są solanki jodkowo-bromkowo-sodowo-chlorkowe. Wody stosowane są do kuracji pitnej, kąpieli i inhalacji. Lista rodzajów zabiegów ordynowanych kuracjuszom jest przeogromna. To m.in. inhalacje, drenaże, masaże suche, hydromasaże, kąpiele solankowe i perełkowe, krioterapia (leczenie zimnem), laseroterapia, ozonoterapia (leczenie tlenem), światłolecznictwo, gimnastyka lecznicza i mnóstwo innych zabiegów fizykoterapeutycznych.

W terapii wykorzystywana jest również jedna z niewielu w Polsce, oddana do użytku w roku ubiegłym, tężnia solankowa, czyli inhalatorium na wolnym powietrzu. To drewniana konstrukcja, wypełniona chrustem tarniny.
– Ściekająca po gałązkach rozcieńczona solanka tworzy dobroczynny aerozol, działający podobnie jak rozbryzgujące się fale morskie. Spacerując wokół tężni wdychamy minerały i mikroelementy znajdujące się w solance, które przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniają niedobór mikroelementów w organizmie człowieka i powodują wzrost odporności organizmu – wyjaśnia Anna Mrózek. – Cząsteczki aerozolu wykazują również działanie bakteriobójcze i wpływają korzystnie na organizm przy przewlekłych infekcjach.

Z dobroczynnego działania solanki można korzystać również po powrocie z kuracji. Uzdrowisko Rabka prowadzi sprzedaż produktów na bazie solanki oraz samej solanki.


Z myślą o najmłodszych

Co ważne w przypadku najmłodszych, w głównych obiektach uzdrowiska funkcjonują nowocześnie wyposażone przedszkola i szkoły, dzięki czemu najmłodsi w trakcie leczenia mogą kontynuować naukę. Działają także oddziały dla matek z dziećmi. W trakcie kuracji dzieci i młodzież mają do swej dyspozycji boiska i sale sportowe, świetlice, wypożyczalnie sprzętu sportowego itp. Mali pacjenci uczestniczą w wycieczkach, zawodach sportowych, imprezach kulturalnych czy seansach filmowych.


Uzdrowisko i wczasowisko

Rabka określana jest Miastem Dzieci Świata. Nazwę tę otrzymała na wniosek uczestników światowego zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu (odznaczenia nadawanego przez dzieci), który odbył się tu w 1996 r. Wówczas też zapadła decyzja o stworzeniu w centralnej części uzdrowiska dziecięcego parku rozrywki – Rabkolandu. W pięknym centrum rozrywki i zabawy dla milusińskich mieści się również Muzeum Orderu Uśmiechu, prezentujące eksponaty związane z jedynym tego rodzaju odznaczeniem na świecie.

Autor: Zbigniew Dobrzyński