Uzdolnieni leworęczni

Według naukowców leworęczność związana jest m.in. z uzdolnieniami matematycznymi, muzycznymi i plastycznymi, ale też daje większe szanse powodzenia w walce.

Według naukowców leworęczność związana jest m.in. z uzdolnieniami matematycznymi, muzycznymi i plastycznymi, ale też daje większe szanse powodzenia w walce.

Czemu niektórzy ludzie piszą prawą ręką, a inni lewą? Dzieje się tak, dlatego że półkule mózgu nie są identyczne. W lewej półkuli znajdują się ośrodki związane z mówieniem, pisaniem i czytaniem, a z kolei prawa odpowiada za wyobraźnię przestrzenną. U większości ludzi lewa półkula dominuje nad prawą i właśnie te osoby piszą prawą ręką.

Natomiast u leworęcznych dominująca jest półkula prawa. Z tego powodu ludzie prawo- i leworęczni bardzo się od siebie różnią. Ci pierwsi to często umysły ścisłe, a leworęczni są zwykle uzdolnieni artystycznie.


U leworęcznych lepiej rozwinięta jest półkula prawa

Objawia się to nie tylko preferencyjnym używaniem lewej ręki, ale też całej lewej strony ciała (w tym ucha, nogi i stopy czy oka).


Prawa półkula odgrywa istotną rolę w percepcji przestrzennej, rozpoznawaniu wzorów, prawidłowości kształtów. Wpływa na pamięć, wyobraźnię, wrażliwość na piękno i ma związek z występowaniem wielu zdolności twórczych. Lewa półkula natomiast odpowiada za zdolności w zakresie mowy i języka, logikę, zdolności matematyczne, techniczne i naukowe.


Znani leworęczni

Według prof. Marty Bogdanowicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, osoby leworęczne mają zdolności plastyczne i muzyczne, ponieważ w dominującej u leworęcznych prawej półkuli mózgu znajdują się ośrodki słuchu muzycznego i uzdolnień plastycznych. Leworęczni to m.in. Ludwig van Beethoven, Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Sting, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Pablo Picasso, Marilyn Monroe, Robert de Niro, Albert Einstein, Juliusz Cezar, Napoleon, Winston Churchill i Barack Obama.

Autor: arch. PAP/IH Fot.123RF