Uzależnienie od gier komputerowych uznane za chorobę. Jakie są objawy uzależnienia od gier?

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła najnowszą wersję Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Od 1 stycznia 2022 roku na listę trafi uzależnienie od gier wideo czyli "zaburzenie grania" (ang. gaming disorder).

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła najnowszą wersję Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Od 1 stycznia 2022 roku na listę trafi uzależnienie od gier wideo czyli "zaburzenie grania" (ang. gaming disorder).

Już pod koniec 2017 roku uzależnienie od gier wideo znalazło się na nowej, zaktualizowanej liście chorób i zaburzeń psychicznych. Ostateczny kształt listy został zaakceptowany w połowie 2018 roku, a 25 maja 2019 roku 194 członków WHO podczas 72 kongresu tej organizacji oficjalnie przyjęło nową wersję Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11).


Uzależnienie od gier (komputerowych, video) zostało oficjalnie umieszczone na liście rozpoznawalnych chorób i zaburzeń psychicznych. Gracze uzależnieni od gier komputerowych będą mogli być uznawani za osoby chore psychicznie.

W Polsce jest niemal 16 milionów graczy, z czego - według szacunków - około 15 procent, czyli ponad 2,4 miliona z nich, jest uzależnionych od gier. Eksperci WHO sklasyfikowali to zaburzenie jako uzależnieniebehawioralne (addictive behavior disorder) i opatrzyli je własnym kodem: 6C51.

Jak rozpoznać uzależnienie od gier (komputerowych, video)?

Jakie są objawy uzależnienia od gier (gaming disorder)?

  • Po pierwsze, po utracie kontroli nad graniem (uzależniony gra zbyt często, zbyt intensywnie, zbyt długo, ma problem z oderwaniem się od gry, itd.),
  • Po drugie, po nadawaniu grom priorytetowej roli w swoim życiu (gdy granie staje się dla uzależnionego ważniejsze od innych życiowych aktywności, zainteresowań i codziennych zajęć),
  • Po trzecie, po kontynuowaniu grania pomimo odczuwania negatywnych tego konsekwencji.


Eksperci ostrzegają, że uzależnienie od gier – niczym „cyfrowa heroina” - ma niszczący wpływ na życie osobiste, rodzinne, społeczne, zawodowe, a także na edukację dotkniętej nim osoby.


Zobacz także:

>>> Jak rozpoznać i leczyć depresję

>>> Psychoterapia poznawczo-behawioralna - sprawdzona metoda leczenia depresji

Fot. 123RF

Autor: źródło WHO/IH