​Użądlenia i ukąszenia – leki i domowe sposoby

Komary, meszki, gzy i kleszcze tylko czekają na dawców pożywienia – jak sobie radzić z ukąszeniami i użądleniami owadów?

Komary, meszki, gzy i kleszcze tylko czekają na dawców pożywienia – jak sobie radzić z ukąszeniami i użądleniami owadów?

Najniebezpieczniejsze są ukąszenia kleszczy. Mimo że żywią się krwią ptaków i ssaków, same w sobie nie są groźne. Problem tkwi gdzie indziej – bardzo często są nosicielami groźnych wirusów wywołujących zapalenie mózgu oraz krętków boreliozy.


Czytaj też: Nimfy kleszcza – jak wyglądają?


Ukąszenia i użądlenia

Mniej niebezpieczne, ale równie uciążliwe są owady. Spokój weekendowych i urlopowych wypadów mogą zakłócić mrówki, meszki, muchy końskie oraz komary, które są prawdziwą zmorą biwakowiczów.


Na ogół po ugryzieniu przez jedno z tych stworzeń pojawia się miejscowy stan zapalny, a więc ból, świąd, obrzęk, zaczerwienienie, często bąbel lub wysypka. W przypadku much końskich, tzw. gzów, obrzęk i ból mogą utrzymywać się przez kilka dni, a nawet tygodni.


Czytaj też: Ukąszenia owada – opuchlizna, rumień, swędzenie


Na ukąszenia i użądlenia – leki, żele, plastry

Aby natychmiast złagodzić miejscowy stan zapalny, warto zastosować leki o sprawdzonej skuteczności. Niektóre z nich zawierają środki znieczulające, np. benzokainę. Szybką ulgę zapewni także mentol, który zadziała chłodząco. Dostępne w aptekach leki mają także właściwości antybakteryjne, co zapobiega zakażeniom. Trzeba jednak pamiętać, aby przed aplikacją preparatu miejsca po ugryzieniach przemyć zimną wodą z mydłem albo roztworem sody oczyszczonej.


Właściwości ściągające i osłaniające leków pomagają zwalczyć stan zapalny. Warto więc reagować w zdecydowany sposób i zmniejszyć w ten sposób przykre dolegliwości. W aptekach kupimy specjalne pudry, maści, żele, plastry i środki antyhistaminowe do łagodzenia podrażnień. Nie wszystkie z nich są lekami. Warto więc czytać etykiety i prosić o poradę farmaceutów.


Domowe sposoby na użądlenia i ukąszenia

Można też zastosować domowe metody, takie jak przykładanie kostek lodu lub przeciętej na pół cebuli. Skutecznym sposobem na pozbycie się wywołanych ukłuciami owadów stanów zapalnych jest położenie bezpośrednio na skórę okładu z rozmiękczonej wodą aspiryny.


Czytaj też: Naturalne sposoby na kleszcze

Autor: redakcja / jot