Uważaj na suszarki do rąk! Są pełne zarazków. Naucz się myć ręce

Amerykańska studentka zbadała powietrze wydmuchiwane z suszarek do rąk. Wyniki są szokujące. W ciepłym strumieniu powietrza namnażają się bakterie, wirusy i grzyby.

Amerykańska studentka zbadała powietrze wydmuchiwane z suszarek do rąk. Wyniki są szokujące. W ciepłym strumieniu powietrza namnażają się bakterie, wirusy i grzyby.

Otwarcie szalki Petriego (szklane naczynie do hodowli mikroorganizmów - red.) na kilka minut i sprawdzenie, co wyrośnie - to zadanie, które otrzymała od wykładowcy m.in. Nichole Ward.
Studentka postawiła swoje naczynie pod suszarką do rąk w publicznej toalecie. Po kilku dniach na szalce wyrosły bakterie i pleśń.

"Nigdy nie używajcie tych suszarek" - napisała i zamieściła na Facebooku zdjęcie wyhodowanych mikroorganizmów. Wpis udostępniło już ponad pół miliona osób. Niektórzy w komentarzach zapewniali, że przestaną korzystać z suszarek do rąk.
Producent suszarki, której użyła Ward, wydał w sprawie oświadczenie - podaje ABC. Firma jest "zaskoczona" wynikami eksperymentu i podkreśla, że niejasne są jego szczegóły. Firma zapewnia, że ich suszarki mają zainstalowane filtry powietrza, które wyłapują bakterie. "Wszystkie suszarki są higieniczne, co udowodniono w badaniach" - podkreślają.


Czy korzystanie z suszarek do rak jest niehigieniczne?


Naukowcy od lat spierają się o to, czy suszarki są higieniczne, czy nie. Jedni twierdzą, że z jednej strony gorące powietrze zabija część bakterii. Inni, że może przenosić na dłonie mikroby z innych przedmiotów w łazience. Badanie z 2014 roku wykazywało, że suszarki rozwiewają kilkukrotnie więcej bakterii, niż ręczniki. Inne badanie z 2010 roku pokazuje, że jest odwrotnie - i to ręczniki przyczyniają się do rozsiewania zarazków.


– Suszenie rąk w toaletach publicznych pod suszarkami nie jest niebezpieczne dla osób, które mają zdrową skórę rąk. Jednak te osoby, które mają choroby skóry, otwarte rany czy skaleczenia, łuszczycę itp. powinny po każdorazowym umyciu i wysuszeniu rąk stosować jeszcze żel antybakteryjny, aby uniknąć zakażenia. Zawsze, gdy mamy wybór bezpieczniej jest używać ręczników papierowych zamiast suszarek. Suszarki do rąk mogą generować aerozol z wody pozostałej w załamaniach skóry rąk, co sprzyja rozprzestrzenianiu bakterii, wirusów i grzybów łatwo namnażających się w środowisku wilgotnym. Mogą to być Escherichia coli, Acinetobacter spp, Klebsiella, wirus grypy, gronkowiec czy paciorkowiec. Wilgotna łazienka oraz duża ilość użytkowników i niedostateczne sprzątanie stwarzają warunki do namnażania się w takich mikroorganizmów” – tłumaczyła Renata Cieślik– Terkota kierownik oddziału epidemiologii w WSSE w Katowicach.


Myj ręce, powstrzymuj wirusy

Co jest trudnego w myciu rąk? Pozornie nic, ale czynność ta często wykonywana jest pobieżnie, nieprawidłowo. Warto pamiętać, że staranne mycie rąk może nas ochronić przed wieloma chorobami. Dzisiaj o zakażeniach przewodu pokarmowego wywołanych norowirusami i rotawirusami.

Norowirusy są częstą przyczyną występowania nieżytu żołądka i jelit zwłaszcza u dorosłych. Natomiast rotawirusy to jeden z czynników wywołujących zapalenie żołądka i jelit u niemowląt i małych dzieci. Najbardziej podatne na zakażenie rotawirusami są dzieci poniżej 5 roku życia (szczególnie między 6 miesiącem a 2 rokiem życia), ale też osoby po 65 roku życia. Typowymi objawami zakażenia norowirusami i rotawirusami są wymioty, bóle brzucha, biegunka i gorączka. Możemy zarazić się nimi głównie w wyniku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z zakażoną osobą lub jej wydalinami (poprzez zanieczyszczone ręce, powierzchnie lub przedmioty codziennego użytku, np. deskę sedesową, ubrania, meble znajdujące się w otoczeniu chorego), a także spożywając żywność i wodę zanieczyszczoną tymi wirusami. Ogniska zakażeń norowirusami i rotawirusami najczęściej występują w środowiskach skupiających duże grupy ludzi na niewielkiej powierzchni, takich jak szpitale, domy pomocy społecznej, żłobki, przedszkola itp.

Wirusy i bakterie są wszechobecne. Pamiętajmy więc, by myć ręce po wyjściu z toalety, po powrocie do domu, po zabawie ze zwierzętami, sprzątaniu, a także przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków. Czynność ta jest szczególnie ważna wtedy, gdy opiekujemy się dziećmi. Bawiąc się, często wkładają do ust najrozmaitsze przedmioty, a w ten sposób bakterie i wirusy znajdujące się np. na zabawkach, których opiekunowie dotykali nieumytymi rękoma, przedostają się do układu pokarmowego dziecka.


Specjaliści wskazują na kilka podstawowych zasad dotyczących mycia rąk:

 1. myj ręce przez 40-60 sekund – ten dłuższy czas pozwala w znacznym stopniu usunąć bakterie i wirusy;
 2. wykonuj tę czynność dokładnie – nie zapominaj o nadgarstkach, kciukach i przestrzeniach pomiędzy palcami;
 3. myj ręce w ciepłej wodzie;
 4. do mycia używaj mydła lub preparatów na bazie alkoholu.Ręce umyte? – to pytanie, które rodzice często zadają swoim dzieciom. A czy my sami zawsze pamiętamy o tej prostej, zbawiennej dla zdrowia czynności?


Jak prawidłowo myć ręce?

Mycie rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, grypie, chorobom pasożytniczym i skórnym. Niestety często jest bagatelizowana.

Jak podaje UNICEF, każdego roku choroby takie jak biegunka i infekcje dróg oddechowych przyczyniają się do śmierci ponad 3,5 mln dzieci na świecie (poniżej 5 roku życia). Staranne mycie rąk mydłem i wodą, zwłaszcza przed posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety, może spowodować ograniczenie liczby przypadków biegunki prawie o połowę, a infekcji dróg oddechowych o 25 procent.


Specjaliści radzą, by myć ręce w następujących sytuacjach:

 1. po powrocie do domu z pracy, ze sklepu, po podróży środkami komunikacji miejskiej
 2. przed przystąpieniem do posiłku, przed jego przygotowywanie
 3. po skorzystaniu z toalety
 4. po kontakcie ze zwierzętami i przedmiotami należącymi do nich (kuweta, zabawki, smycz itp.)
 5. po kichaniu, kasłaniu, czyszczeniu nosa,
 6. po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie, zmianach skórnych
 7. po czynnościach porządkowych, wyniesieniu śmieci
 8. po trzymaniu pieniędzy
 9. po kontakcie z osobą chorą w domu lub w szpitalu.


Istotne jest to, by myć ręce dokładnie, używając ciepłej wody i mydła. Zachęcamy do zapoznania się z Instrukcją mycia rąk mydłem i wodą opracowaną przez WHO.źródło: Sanepid Łódź

Autor: Redakcja