Uważaj na nadciśnienie

Statystyki światowe biją na alarm! Na nadciśnienie choruje ponad 1,5 miliarda ludzi na całym świecie, a 7 milionów rocznie umiera z tego powodu.

Statystyki światowe biją na alarm! Na nadciśnienie choruje ponad 1,5 miliarda ludzi na całym świecie, a 7 milionów rocznie umiera z tego powodu.

Nadciśnienie tętnicze to najpoważniejszy czynnik ryzyka chorób serca, udaru mózgu, chorób nerek oraz cukrzycy. Światowa Organizacja Zdrowia w tym roku zwraca szczególna uwagę na problem zachowania właściwej wagi ciała, odpowiedniego odżywiania, stosowania właściwej diety, uprawiania sportu, gdyż wszystkie te elementy pozwalają na utrzymanie prawidłowego ciśnienie tętniczego we krwi.


Czytaj też:


>>> Nadciśnienie – czynniki ryzyka. Kto jest narażony na nadciśnienie tętnicze?


>>> Dieta na nadciśnienie i domowe metody na wysokie ciśnienie – najważniejsze zasady


>>> Nadciśnienie tętnicze – pierwsze objawy. Które objawy nadciśnienia wskazują na powikłania?
Na nadciśnienie tętnicze cierpi coraz więcej Polaków. Jak wynika z badań WOBASZ 2005, aż 36% populacji polskiej w wieku 20 -74 lata choruje na nadciśnienie tętnicze. Z kolei z badań NATPOL wynika, że ponad 8,5 mln dorosłych Polaków ma rozpoznane nadciśnienie tętnicze, a drugie tyle jest zagrożone wystąpieniem tej choroby. Chorują częściej mężczyźni niż kobiety – z danych ogólnopolskich wynika, że choruje ponad 40% mężczyzn i ponad 30% kobiet.

Choroba w dużym stopniu jest dziedziczna - szacuje się, że 30-40% przypadków nadciśnienia jest spadkiem po naszych rodzicach i dziadkach. Ale za 60-70% przypadków nadciśnienia odpowiadamy my sami – a dokładnie nasz niezdrowy tryb życia: dieta bogata w sól, mało ruchu, dużo stresu, niskie spożycie ryb, zbyt duże ilości tłuszczu w pokarmach, brak snu.

O nadciśnieniu mówimy, kiedy ciśnienie tzw. górne, czyli skurczowe przekracza wartość 140 mm Hg, a ciśnienie tzw. dolne, czyli rozkurczowe przekracza 90 mm Hg. Niestety, bardzo często nadciśnienie nie daje żadnych objawów. Tylko czasami objawia się złym samopoczuciem, rozdrażnieniem, poczuciem zbyt silnego pobudzenia, bólem głowy.

Dlatego jest to choroba podstępna: rozwija się, nie dając objawów, czasem nawet przez kilka lat. Znaczące czynniki ryzyka nadciśnienia to: nadwaga i otyłość, zła dieta, brak ruchu, nadużywanie alkoholu. Szczególnie zagrożone nadciśnieniem są osoby cierpiące na cukrzycę i choroby nerek, pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu (pow. 190 mg% cholesterolu całkowitego i powyżej 115 mg% cholesterolu LDL), osoby, u których wartość ciśnienia przekracza 135/85 mm Hg.

W Polsce trwa Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Lecz Nadciśnienie Skutecznie”, której celem jest zwrócenie naszej uwagi na właściwą kontrolę nadciśnienia tętniczego, konieczność zmiany stylu życia i regularnego przyjmowania leków.

Autor: Świat Zdrowia