Uważaj na ból brzucha

Niestety, odżywiamy się niezdrowo. Coraz częściej jemy w pośpiechu, nieregularnie i obficie. Konsekwencją złych nawyków żywieniowych są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej są one dokuczliwe, ale niegroźne, czasem jednak prowadzą do poważnych chorób.

Niestety, odżywiamy się niezdrowo. Coraz częściej jemy w pośpiechu, nieregularnie i obficie. Konsekwencją złych nawyków żywieniowych są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej są one dokuczliwe, ale niegroźne, czasem jednak prowadzą do poważnych chorób.

Trawienie pokarmów rozpoczyna się już w jamie ustnej i trwa podczas ich wędrówki przez przewód pokarmowy aż do opuszczenia jelita cienkiego. W jamie ustnej pokarm jest rozdrabniany i rozpoczyna się trawienie węglowodanów, w żołądku rozpoczyna się „dezynfekcja” jedzenia i trawienie białek, a wszystko inne – czyli emulgacja i trawienie tłuszczów, dalsze trawienie węglowodanów i białek – odbywa się w jelicie cienkim.


Błędy dietetyczne

Ból brzucha jest częstą dolegliwością. Może być on spowodowany banalnym błędem dietetycznym, może też być objawem poważniejszej choroby. Dlatego kiedy bóle brzucha pojawiają się częściej albo są dokuczliwe, powinniśmy skorzystać z porady lekarza. Często lekarz nie znajduje u nas żadnej choroby przewodu pokarmowego, która wymagałaby leczenia, a w przypadku bólów czy uczucia dyskomfortu w brzuchu zaleca jedynie zmianę trybu życia lub diety oraz w razie potrzeby doraźne przyjmowanie środków dostępnych bez recepty.


https://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/jaka-diete-powinny-stosowac-osoby-z-sibo


Częstą przyczyną bólów brzucha lub złego samopoczucia są błędy dietetyczne. W naszym kręgu kulturowym sposób żywienia nie jest dostosowany do naszej biologii – jemy często i niemal zawsze najadamy się do syta wysokokalorycznymi potrawami. Skutkiem tego jest narastająca epidemia otyłości. Wydaje się, że korzystny ze zdrowotnego punktu widzenia model odżywiania polega na jedzeniu niewielkich porcji wysokowartościowego, urozmaiconego pokarmu, przeważnie roślinnego. Taki model diety był charakterystyczny dla niektórych ludów pierwotnych.


Jedz zdrowo

Warto przestrzegać kilku reguł. Po pierwsze, nie przejadajmy się. Starajmy się zawsze zjadać tyle, by od stołu wstać z uczuciem, że moglibyśmy zjeść znacznie więcej. Po drugie, unikajmy tego, co USA określa się jako „śmieciowe jedzenie” – czyli wysoko przetworzonych pokarmów zawierających dużo węglowodanów i tłuszczów.Co ci pomoże?

Bardzo często nasza praca lub obowiązki nie pozwalają nam na rygorystyczne przestrzeganie reguł zdrowego żywienia. Kiedy nie cierpimy na choroby przewodu pokarmowego wymagające specjalistycznego leczenia, a mamy problemy z przewodem pokarmowym, możemy zażywać dostępne bez recepty suplementy diety albo leki ziołowe poprawiające funkcjonowanie naszego układu pokarmowego.Na uwagę zasługują dostępne bez recepty enzymy trawienne, głównie pochodzenia roślinnego. Na rynku dostępne są zarówno preparaty zawierające kilka różnych enzymów trawiennych, jak i takie, w których skład wchodzi enzym trawiący jeden składnik pokarmowy (laktaza czy pepsyna). Te drugie są wskazane raczej wtedy, gdy wiemy, że nasz organizm źle trawi niektóre składniki pokarmowe, oraz w sytuacji, kiedy zostaliśmy już zdiagnozowani, a lekarz zalecił nam okresowe przyjmowanie takich preparatów. Suplementy diety zawierające zestaw enzymów trawiennych możemy stosować także wtedy, gdy nie znamy dokładnie składnika pokarmu, który trawimy gorzej, np. w przypadku niestrawności, wzdęć czy innych problemów z układem pokarmowym. Naturalnie, warunkiem bezpiecznego używania takich preparatów jest uprzednie wykluczenie schorzenia przewodu pokarmowego, które wymaga specjalistycznego leczenia.

Możemy też stosować dostępne bez recepty mieszanki ziołowe poprawiające trawienie. Mogą być to herbatki z dziurawca, mięty czy innych ziół. Warto jednak pamiętać, że zawierają one nieoczyszczone substancje czynne. Nie powinniśmy zatem przyjmować ich w nadmiernej ilości.

Czasem przy bólach brzucha pomocne bywa zażycie dostępnych bez recepty leków rozkurczowych. Ich długotrwałe stosowanie bez uprzedniego postawienia diagnozy nie jest jednak dobrym wyjściem – możemy w ten sposób zamaskować objawy poważniejszej choroby.

Autor: lek. Jacek Kotapski