UVaga na słońce. Jak wybrać preparaty do opalania z filtrem UV

Letnia, słoneczna pogoda korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, a skóra, muśnięta promieniami słońca, nabiera pięknego koloru. Opalajmy się jednak rozsądnie i nie zapominajmy o odpowiedniej ochronie skóry.

Letnia, słoneczna pogoda korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, a skóra, muśnięta promieniami słońca, nabiera pięknego koloru. Opalajmy się jednak rozsądnie i nie zapominajmy o odpowiedniej ochronie skóry.

Promieniowanie słoneczne dociera do nas przez cały rok i niestety przyspiesza proces starzenia skóry. Zawarta w skórze melanina pełni w niej rolę naturalnego filtra, który jednak jest zbyt słaby, aby skutecznie mógł zabezpieczyć nas przed szkodliwymi promieniowaniami UV. Dlatego powinniśmy dodatkowo chronić naszą skórę stosując preparaty z odpowiednimi filtrami UV. Stosowanie kosmetyków ochronnych oraz zachowanie umiaru w opalaniu zaowocują nie tylko ładną, ale i zdrową opalenizną.


>> Ochrona przed słońcem, opalanie - sprawdź


Przeprowadźmy krótki quiz:

  • Co m.in. powoduje zmarszczki i znacznie wpływa na spadek poziomu kolagenu i elastyny w skórze, zmniejszając jej jędrność ?
  • Co odpowiada za bolesne oparzenia skóry ?
  • Jaki czynnik zaliczany jest do bezpośrednich przyczyn raka?
  • Za fotostarzenie odpowiedzialne jest..?
  • Jaki element łączy leki przeciwcukrzycowe, antybiotyki, dezodoranty i perfumy oraz rośliny takie jak dziurawiec, pietruszka, seler z przebarwieniami, obrzękiem i rumieniem?

Jeżeli pytania przypominają serię niefortunnych zdarzeń, a odpowiedź jest jednoznaczna, warto przyjrzeć się z czym mamy do czynienia. Nie tylko z ciekawości, co stoi u źródła tak destrukcyjnej mocy, ale również ,a może głownie po to, by nigdy nie zabrakło nam motywacji do działania prewencyjnego. Świadomość istoty problemu, płynąca z rzetelnej wiedzy, jest jedynymsposobem, by ustrzec swoich bliskich i siebie przed (często) tragicznymi skutkami.


>> SPF, PPD i IPD – czym są tajemnicze skróty na balsamach i kremach do opalania?


Promieniowanie UVA a zmarszczki

Promieniowanie UVA to fala długości 320- 400nm przenikająca przez szkło okienne i chmury. Jej cechą charakterystyczną jest penetracja przez naskórek do skóry właściwej.Z czym się to wiąże? W tej warstwie zakotwiczone są włókna kolagenowe i elastynowe. Wspomniany kolagen (typu I i III), jest podstawową substancją strukturalnąi podporową skóry. Wspólnie z elastyną odpowiadają za elastyczność, napięcie i gładkość skóry. Promieniowanie UVA degraduje kolagen i elastynę poprzez uwalnianie cytokin (mediatorów zapalenia). Aktywują one enzymy proteolityczne z grupy metaloproteinaz (m.in. kolagenazę), która niszczy strukturę włókien kolagenowych oraz elastynę. Mimo tak głębokiego działania, UVA nie wywołuje rumienia, co może umniejszać jego wadze i powodować, że bagatelizujemy jego wpływ. Nie daj się zwieźć! W realiach UVA jest wysoce kancerogenne i co zaskakujące: jego natężenie w ciągu roku i dnia jest równe. Dodatkowo przyczynia się do powstania długotrwałych, intensywnych przebarwień. Usunięcie zmian jest procesem długotrwałym i warto udać się do specjalisty, który dobierze zabieg oraz ustali jego częstotliwość. Szczególnie polecane są peelingi chemiczne, których moc można dostosować do wrażliwości skóry i intensywności przebarwień. Co jeszcze grozi nam za przyczyną UVA? Dowiesz się w adnotacji do pytań 2 i 5.


Promieniowanie UVB = słoneczna opalenizna?

Pora pokrótce wyjaśnić popularniejszy typ promieniowania- UVB. Choćfala jest krótsza, równa 280-320nm, to właśnie jego bolesne skutki odczujemy po długie morskiej kąpieli. Ten, komu raz ujawnił się palący rumień po kąpieli miedzy godziną 10 a 15, zapamięta, że promieniowanie UVB przenika przez wodę powodując oparzenia słoneczne. Zmiany objawiające się zaczerwienieniem, pieczeniem, świądem, obrzękiem i pęcherzykami, pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po nasłonecznieniu. Ważne jest wtedy, by spożywać dużo płynów oraz zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych.

Opalenizna słoneczna de facto definiowana jest jako mechanizm adaptacyjny i ochronny przed działaniem UV. Ma dwie fazy, wczesną i późną. WI etapie następuje fotooksydacja melaniny i jej przejście z melanocytów do kertatynocytów. Ten rodzaj ściemnienia skóry jest nietrwały, powodowany przez promieniowanie UVA i zauważalny również po korzystaniu z solarium. UVB inicjuje II etap, który rozpoczyna się po ok. 72h od ekspozycji i polega na syntezie melaniny (melanogenezie) oraz wzroście aktywnych melanocytów i melanosomów. Tą opalenizną cieszysz się od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.


>> Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Kancerogeneza

O ile aspekty wizualny można zbagatelizować, o tyle zmiany przednowotworowe, rak kolczystokomórkowy , nabłoniak podstawnokomórkowy oraz inne raki skóry, nie zostawiają złudzeń- prewencja przed UVB i UVA jest absolutnie konieczna. Głównie UVB ma mutagenny wpływ na DNA komórkowe, powodując zastąpienie nukleotydów w nici lub mutując i dezaktywując białko odpowiedzialne za zahamowanie procesu powstawania raka(onkogenezę).


Focus na fotostarzenie

A z Sand Tropez autostradą prosto do.. lekarza medycyny estetycznej. Dlaczego opalona cera dodaje lat i po jej ustąpieniu zauważamy znaczącą ilość pogłębionych linii mimicznych i przebarwienia? Winne temu jest zjawisko zwane fotostarzeniem (starzenie zewnątrzpochodne). To odległy skutek wystawanie się na działanie promieniowania słonecznego. Jego najbardziej charakterystycznym objawem jest elastoza, czyli skumulowanie w skórze właściwej nieprawidłowych włókien elastynowych, ale również glikozaminoglikanów, proteoglikanów i fibronektyny. Pod wpływem długotrwałego promieniowania UV, następuje nagromadzenie fibroblastów i komórek zapalnych (makrofagów, komórek tucznych i innych) w skórze. Jest to przewlekły stan zapalny. Sugestywna nazwa- skóra starcza, pojawia się w miejscach najbardziej eksponowanych: kark, twarz, policzki. W tych miejscach staje się zaczerwieniona, zgrubiała, pobruzdowana (ubytek kolagenuIII typu), pojawiają się piegi i plamy soczewicowate. Obszar na karku zwany jest skórą romboidalną, ze względu na romb, który tworzą zmarszczki. Skórka cytrynowa to inna nazwa zespołu Favre’a i Racouchota, czyli zmiany pojawiające się na twarzy (zażółcenie, pobruzdowanie i zgrubienie naskórka), którym towarzyszą liczne zaskórniki i torbiele.


UVA i proza dnia codziennego

Jednak życie to nie zawsze idylla. Często nie zdajemy sobie sprawy, że leki, kosmetyki czy najprostsze składniki używane w kuchni mogą zwiększać wrażliwość skóry na światło i w połączeniu z nim powodować odczyny fototoksyczne. Są to substancje światłouczulające. Zmiany chorobowe przyjmują postać do złudzenia przypominającą oparzenie słoneczne: rumień, obrzęk i pęcherze. Pojawiają się dość szybko- od razu lub po kilku godzinach w miejscach narażonych na UV (dokładniejUVA) lub w miejscach, gdzie zaaplikowaliśmy kosmetyk i wystawiliśmy się na działanie słońca. Charakterystyczne są ciemne smużki na szyi- przebarwienia, które pokazują drogę spływania kropel perfum po skórze.

Jak zatem skutecznie chronić się przed promieniowanie? Przede wszystkim kremy z filtrami warto stosować codziennie. Dają nam bezpieczeństwo i coraz częściej zapewniają pełnowartościową pielęgnację stosowną do naszego typu skóry. Kierując się wrażliwością naszej skóry, możemy sięgnąć po filtry chemiczne lub fizyczne. Chemiczne absorbują promieniowanie, natomiast dla osób z wrażliwą skórą, polecane są filtry fizyczne, które niczym tarcza odbijają i/lub rozpraszają UV.

Skrót SPF oznacza, ile możemy być na słońcu po użyciu preparatu do momentu wystąpienia rumienia.Jeżeli zazwyczaj u danej osoby rumień pojawiłby się po 20 minutach przebywania na słońcu, preparat z SPF 15, wydłuży ten czas 15x, czyli do 5h.

Ważna jest ilość preparatu. Nie bez powodu filtry do całą sprzedawane są również w dużych pojemnościach. Aby cieszyć się pełną ochroną przeciwsłoneczną, stosuj się do zaleceń producenta. Przyjmuje się, że na twarz, szyję oraz ręce powinno nakładać się nie mniej niż ½ łyżeczki, a na klatkę piersiową, grzbiet i nogi nie mniej niż łyżkę stołową. Pamiętajmy również o ponownej aplikacji preparatów. Zaleca się nakładać je 1 raz na 1,5h!
>> Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi – poznaj ich oznaczeniaSpecjalistyczna dermoochrona na lato

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wygląd oraz zdrowie skóry i organizmu jest promieniowanie UV. Poprawia samopoczucie, wspomaga produkcję witaminy D, opala. Może jednak powodować poparzenia, przebarwienia, a także zmiany nowotworowe. Dlatego bardzo ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu, ale również ochrona skóry przed jego niekorzystnym wpływem.


Kosmetyk do zadań specjalnych

Stosując preparaty z filtrem UV możemy bezpiecznie zażywać kąpieli słonecznej (oczywiście w umiarkowanej ilości). Dzięki nim w głąb naszej skóry nie przedostaną się szkodliwe promienie. Warto postawić na specjalistyczną dermoochronę i stosować kosmetyki dedykowane do danego rodzaju cery. Nie zapominajmy również o ochronie miejsc szczególnie narażonych na promieniowanie słoneczne oraz wrażliwych na działanie słońca, jak np. uszy, nos, okolice oczu. Dlatego, oprócz zwykłego kremu, zawsze warto mieć pod ręką preparat w formie sticku!

Masz na ciele znamię, bliznę, lub zmiany pigmentacyjne? Twoja skóra wymaga ochrony punktowej. Do tego celu idealny będzie kosmetyk w formie sticku!

Stosując preparaty z filtrem UV możemy bezpiecznie zażywać kąpieli słonecznej (oczywiście w umiarkowanej ilości). Dzięki nim w głąb skóry nie przedostaną się szkodliwe promienie. Szczególnej ochrony wymagają znamiona, blizny, zmiany pigmentacyjne oraz tatuaże – zwłaszcza świeże, a także miejsca szczególnie narażone na działanie słońca, jak np. uszy, nos, okolice oczu. W ich zabezpieczaniu niezastąpiony jest preparat ochronny w formie sticku. Ten nowatorski, wodoodporny kosmetyk zapewnia bardzo wysoką punktową ochronę. Pozwala na precyzyjną aplikację, jest niezwykle wygodny w stosowaniu. Wystarczy delikatnie potrzeć miejsce, które chcemy zabezpieczyć i gotowe! Nieduże opakowanie bez problemu zmieści się nawet w damskiej torebce, preparat możemy więc zawsze mieć pod ręką i zastosować w razie potrzeby.

Ochronny Stick SPF 50+ z oferty Floslek Laboratorium oprócz filtrów zawiera witaminę E, która opóźnia procesy starzenia, masło Shea, oczyszczoną formę lanoliny i wosk carnauba, który ma właściwości emoliencyjne, działa nawilżająco i odżywia skórę. Wygodny sztyft pozwala na precyzyjną aplikację bezpośrednio na skórę. Wygoda stosowania sprawia, że chętnie sięgają po niego również najmłodsi, dla których taka forma aplikacji stanowi zachętę do używania preparatu i… pozwala wykazać się samodzielnością. Dla kilkulatków to przecież zdecydowanie łatwiejsze niż smarowanie się tradycyjnym balsamem!


Dobrze dobrany krem

Każdy rodzaj skóry wymaga innej pielęgnacji i ochrony. Teraz możesz dobrać krem ochronny dedykowany konkretnemu problemowi: do cery wrażliwej, tłustej i mieszanej, z przebarwieniami i bliznami oraz wrażliwej. Wybierz dla siebie odpowiedni kosmetyk i ciesz się piękną pogodą!


Krem-Żel Anti-Spot SPF 50 do skóry zniszczonej z tendencją do przebarwień

Zabezpiecza przed przedwczesnym starzeniem skóry, chroni przed nadmierną pigmentacją, minimalizuje powstawanie plam. Jest wodoodporny i potoodporny. Ma ultra-lekką formułę. Zawiera lipoaminokwas połączony z ekstraktem lilii wodnej o działaniu łagodzącym i kojącym. Pantenol skutecznie nawilża skórę oraz przywraca jej miękkość i elastyczność, natomiast witamina E opóźnia procesy starzenia.


Oil-free krem tonujący SPF 50+ do skóry mieszanej i tłustej

To połączenie doskonałej ochrony przed negatywnym działaniem promieniowania z pielęgnacją skóry problematycznej. Dzięki pigmentom maskuje widoczność niedoskonałości skóry. Doskonale dopasowuje się do naturalnego jej odcienia. Preparat jest wodoodporny i potoodporny, doskonale nadaje się pod makijaż. Zawiera kompleks seboredukujący, który redukuje nabłyszczenie skóry oraz produkcję sebum. Eko-certyfikowany emulgator ciekłokrystaliczny pomaga wznowić barierę ochronną, nawilża i odżywia, natomiast witamina E działa antyoksydacyjnie. Krem zwiera filtry chemiczne.


Ochronny krem tonujący SPF 50+ do skóry suchej i wrażliwej

Krem intensywnie nawilża i uelastycznia skórę oraz działa łagodząco. Dzieje się tak za sprawą obecności pantenolu oraz połączenia trzech składników aktywnych pochodzenia roślinnego: wyciągu z bluszczu, słonecznika i otrębów ryżowych. Alantoina działa regenerująco i kojąco na skórę. Dzięki pigmentom krem maskuje widoczność zaczerwienień i podrażnień oraz doskonale dopasowuje się do naturalnego odcienia skóry. Preparat jest wodoodporny i potoodporny. Idealnie nadaje się pod makijaż.


Krem ochronny przeciwzmarszczkowy SPF 30 do skóry wrażliwej, suchej i dojrzałej

Kosmetyk chroni skórę przed fotostarzeniem oraz zabezpiecza przed powstawaniem rumienia wywołanego przez czynniki atmosferyczne (silny wiatr, słońce, słona woda). Minimalizuje ryzyko powstawania przebarwień i plam słonecznych. Wygładza skórę i sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne, a skóra odzyskuje jędrność, gęstość i elastyczność. Zawiera witaminę E oraz Matrixyl 3000, który poprawia gęstość skóry i wygładza utrwalone zmarszczki. Z kolei pantenol, ekstrakt z aloesu i masło Shea skutecznie nawilżają, łagodzą, koją i regenerują skórę. Krem jest wodoodporny i fotostabilny.


Ochrona skóry dziecka

Skóra dzieci jest bardzo delikatna. Dlatego w słoneczny dzień zabezpieczajmy ją produktami z najwyższym faktorem. Krem ochronny przeciwsłoneczny dla dzieci SPF 50+ z serii Sun Care For Kids skutecznie chroni skórę dziecka przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, zmniejszy ryzyko poparzeń słonecznych, a także pozwoli wydłużyć czas bezpiecznego przebywania na słońcu.

Dbamy o usta

W okresie lata nie powinniśmy zapominać o specjalnej pielęgnacji wrażliwej skóry ust. Promienie słoneczne i wiatr często powodują spierzchnięcia. Pomadka ochronna do ust z filtrem UV firmy FLOSLEK pozostawia na ustach film ochronny. Witamina E oraz filtr UV skutecznie zabezpieczają je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Witamina A oraz wysokiej jakości składniki tłuszczowe wzmacniają barierę lipidową naskórka, chroniąc go przed wysychaniem.

Fot. pixabay.com


Autor: Redakcja/informacje prasowe