U kangura w kieszeni

Spokojne niemowlę to marzenie wielu młodych rodziców. Co zrobić, by maluch był zadowolony i spokojny? Nosić go przy sobie. Jak? Oczywiście w chuście.

Spokojne niemowlę to marzenie wielu młodych rodziców. Co zrobić, by maluch był zadowolony i spokojny? Nosić go przy sobie. Jak? Oczywiście w chuście.

Moda na chusty przyszła do nas z Zachodu, tam chustomania trwa już od paru ładnych lat. Dzieci, noszone przy sercu towarzyszą rodzicom w codziennych czynnościach – razem jedzą, chodzą na zakupy, do kawiarni. Nikt się nie dziwi widząc mamę-kangurzycę z dzieckiem na spacerze. W Polsce chusty nadal są mało popularne, dzieci wożone są głównie w wózkach, co niestety bywa męczące, zwłaszcza w małych sklepikach. A przecież na początku była chusta! Zanim wynaleziono wózek i położono malucha plackiem z dala od matczynego serca, niemowlaki noszono blisko ciała.


Bezpieczna przystań

Istnieje wprawdzie wiele miejsc, w których można kupić wszelkiego rodzaju chusty, jednak ich używanie nadal spotyka się z podejrzliwością. Matki noszące swoje dzieci w chustach często napotykają dziwne spojrzenia przechodniów, podnoszone są także pytania o aspekty zdrowotne chustonoszenia. Badania dowodzą, iż dzieci noszone w chustach mniej płaczą, są spokojniejsze, lepiej się rozwijają. Chustonoszenie w radykalny sposób zmienia jakość reakcji dziecko – matka; bliskość ciała, znajomy zapach dają poczucie bezpieczeństwa, wpływają na harmonijny rozwój psychofizyczny, spokojny sen i … łagodniejsze ząbkowanie. Chusty polecane są także dla wcześniaków, dla których jest to swego rodzaju przedłużenie zbyt szybko skończonego życia płodowego. Chusty to także wybawienie dla zaganianych rodziców, którzy nosząc w taki sposób dziecko mogą sprawniej uporać się z innymi obowiązkami, jak sprzątanie czy gotowanie.


Kanguromania

Inicjatorami i pomysłodawcami akcji propagowania noszenia dzieci w chustach są Kasia i Marcin Zakrzewscy, którzy w zakresie chustonoszenia przeszkolili już ponad tysiąc osób. Są nie tylko teoretykami, ale przede wszystkim praktykami, czego dowodem są czteroipółletni Felix oraz ośmiomiesięczny Bruno. Kasia i Marcin od prawie 5 lat zajmują się propagowaniem idei chust wiązanych na terenie całej Europy. Prowadzą warsztaty z chustonoszenia dla rodziców, szkolą personel medyczny, występują w mediach. Są autorami serwisu Chustomania.pl, pierwszego w Polsce portalu o chustonoszeniu. Przeszkolili ponad tysiąc osób w Polsce i za granicą, a w zeszłym roku sprowadzili do naszego kraju drezdeńską Szkołę Noszenia. To właśnie oni, między innymi, będą prowadzili specjalne warsztaty chustonoszenia, które od października ruszają w całej Polsce


Kalendarz warsztatów:

Warsztaty poświęcone noszeniu dzieci w chustach, prowadzone przez lekarzy, szkoleniowców, fizjoterapeutów oraz trenerów chustonoszenia, odbywają się w największych miastach Polski:

+ 24-25.10.2009 r. – Łódź
+ 12.2009 – Kraków, Wrocław
+ 1.2010 – Warszawa
+ 2.2010 – Lublin
+ 3.2010 – Gdańsk, Poznań
+ 4.2010 – Katowice, Szczecin

Szczegółowy plan warsztatów na: www.kanguromania.pl

Autor: Daria Kaczmarek