Tytoniowa prohibicja

Pub bez papierosowego dymu? Piwo bez dymka? Czy to możliwe? Owszem - dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja ustawy antynikotynowej.

Pub bez papierosowego dymu? Piwo bez dymka? Czy to możliwe? Owszem - dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja ustawy antynikotynowej.

Zanosiło się na to od dawna. Ostra kampania edukacyjna, presja onkologów, wzrost świadomości społeczeństwa i wreszcie… jeden podpis prezydenta spowodowały obyczajową rewolucję. Pod groźbą mandatu (około 500 zł) nie można palić w pubach, restauracjach, dyskotekach, taksówkach i…na przystankach komunikacji miejskiej. Zakazem palenia objęte są także szkoły, zakłady opieki zdrowotnej i placówki oświaty.

wyjątki

Według nowej ustawy właściciele restauracji, z co najmniej dwiema salami, będą mogli jedną z nich przeznaczyć dla osób palących. Sala musi być jednak zamknięta i wentylowana. Ponadto właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 m kw. sami będą decydować, czy lokale te będą przeznaczone w całości dla palących, czy dla niepalących; w większych lokalach właściciel może wydzielić sale dla palących.

A co mogą zrobić właściciele mniejszych lokali? W myśl nowelizacji, mogą wybudować gdzieś w pobliżu restauracji palarnię, np. w piwnicy. Jednak będzie ich to słono kosztować - w załączniku do ustawy szczegółowo zdefiniowano palarnię m.in. jako pomieszczenie trwale oddzielone od pozostałych pomieszczeń, zamknięte, wyposażone w drzwi zamykane automatycznie, z wentylacją zapewniająca co najmniej 25-krotną wymianę powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny i z systemem specjalistycznych filtrów.

Oddzielne palarnie będą mogły powstawać także m.in. w hotelach, obiektach służących obsłudze podróżnych, natomiast nie mogą być tworzone w objętych zakazem palenia szkołach, placówkach oświatowych i zdrowotnych.


Dymek z papierosa

Z roku na rok palaczy w Polsce ubywa – jeszcze w latach 70. paliło 15 mln rodaków, dziś jest ich o 6 mln mniej. W PRLu kultowymi papierosami były „Sporty”, za komuny Marlboro, Westy i Camele były niedostępne – nazwy znaliśmy tylko z amerykańskich filmów. Z czasem i wraz z doniesieniami o szkodliwości palenia papierosy stawały się passe. Kolejne państwa wprowadzały restrykcyjne ustawy antynikotynowe, teraz przyszedł czas na nas…

Autor: Oprac. DK