Typy wirusa grypy

Rozróżniamy trzy rodzaje wirusa grypy: A, B i C. Zachorowania na grypę u ludzi wywołują dwa typy wirusa - A i B.

Rozróżniamy trzy rodzaje wirusa grypy: A, B i C. Zachorowania na grypę u ludzi wywołują dwa typy wirusa - A i B.

Oba typy wirusów A i B podlegają częstym mutacjom, które powodują powstawanie nowych wariantów wirusa. W wyniku powstawania nowych mutacji, wirus do tej pory niegroźny dla nas, może stać się nawet śmiertelny. Ta cecha wirusów powoduje też konieczność opracowywania, co roku, nowych szczepionek. Nie można więc, zaszczepiając się korzystać z ubiegłorocznych zapasów, bo stara szczepionka jest po prostu nieskuteczna.

Wirusy grypy są niezwykle małe – ich średnica to zaledwie od 300 nm do 20 nm. Przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Chory zaraża do trzeciego dnia trwania choroby.

Typy wirusów grypy

Typ A

Wirus grypy typu A występuje u ssaków i ptaków, zwłaszcza u ptactwa wodnego: kaczek, gęsi, kormoranów i wiele innych gatunków. Zwykle istnieje ścisłe ograniczenie występowania wirusa, co do gospodarza; ludzki wirus grypy typu A z trudnością zaraża gęsi i vice versa. Tylko świnie zakażają się równie łatwo zarówno ludzkimi jak i ptasimi szczepami wirusa typu A. Wirus typu A jest odpowiedzialny za epidemie i pandemie wśród ludzi.

Typ B

Charakterystyczny jest tylko dla ludzi.

Typ C

Wirus grypy typu C występuje powszechnie, jednak nie powoduje objawów chorobowych i ma mniejsze znaczenie w zakażeniach u ludzi. Antygeny wirusa typu C nie są włączane do szczepionek przeciw grypie.

Autor: Oprac. DK