Typy grypy

Rozmowa z prof. dr hab. Lidią B. Brydak, kierownikiem Zakładu Badań Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH.

Rozmowa z prof. dr hab. Lidią B. Brydak, kierownikiem Zakładu Badań Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH.

Pani profesor, jakie są typy grypy i czy wszystkie są dla nas groźne?


Mamy trzy typy grypy A, B i C. Typ A występuje u ludzi i u zwierząt i jest najgroźniejszy, ponieważ może wywołać epidemię lub pandemię. Jest zjadliwy, ponieważ może powodować olbrzymią liczbę zgonów w wyniku powikłań pogrypowych. Ale najgroźniejszy jest podtyp A. Wirusy grypy posiadają zdolność przenoszenia z człowieka na człowieka. Typ B grypy może powodować tylko epidemie, a typ C jest najłagodniejszy, zakaża on ludzi i świnie. Klasyfikacja wirusów grypy opiera się na różnicach antygenowych między głównymi białkami winionu tj. białkiem M i nukleoproteiną NP. Wirus grypy posiada 16 podtypów hemaglutynin HA (H1-H16) oraz 9 neuraminidaz NA (N1-N9).


Wiele osób protestuje przeciwko szczepieniom, twierdząc, że właśnie po nich można zachorować. Czy rzeczywiście szczepionki mogą wywołać chorobę?


Podam taki przykład, odwołując się do historii grypy przez stulecia. W czasie epidemii hiszpanki 1918 - 1918 zmarło wg obecnych danych od 50 - 100 mln osób. W czasie następnej epidemii 1957- 1958, było tylko od 1 do 4 mln zgonów. Podobnie w czasie grypy w Hong Kongu zmarło tylko od 1 do 4 mln ludzi na świecie. Czemu były takie wielkie różnice i miliony osób uratowano? Właśnie dlatego, że ludzie zaufali szczepieniom, a szczepionki nie były takiej jakości jak obecnie..
A zachorować po szczepionkach, jakie stosuje się w Polsce nie można, ponieważ substancja w niej zawarta jest tylko fragment wirusa grypy. Ten fragment może spowodować to, że organizm wytworzy przeciwciała, ale nie może wywołać grypy.


W jaki sposób produkuje się szczepionkę przeciw grypie?


Jest to skomplikowany sposób, w którym płodne zarodki kurzego jaja zakaża się 3 wirusami grypy - różnego podtypu A - dwa wirusy i jeden typ B. Oczywiście każdy zarodek tylko jednym wirusem. Potem się je hoduje, następnie w zależności od rodzaju szczepionki powoduje rozszczepienie wirionu lub odtrawienie glikoprotein, następnie prowadzi system oczyszczania, miesza z różnymi antybiotykami - zawsze taka informacja znajduje się w ulotce - i powstaje szczepionka trójskładnikowa. Obecnie szczepionki mają bardzo wygodną formę - czyli ampułkostrzykawki.

Autor: Świat Zdrowia