Tylko z mamą

Jak to jest, kiedy całe ciepło, miłość i troska płynie tylko z jednej strony? Inaczej, ale nawet w takich warunkach wyrastają szczęśliwe dzieci.

Jak to jest, kiedy całe ciepło, miłość i troska płynie tylko z jednej strony? Inaczej, ale nawet w takich warunkach wyrastają szczęśliwe dzieci.

Co szósta rodzina w Polsce to matka z dzieckiem. Nie ma znaczenia, czy tata odszedł do innej, umarł, czy też był tylko anonimowym dawcą nasienia. Cała sytuacja z pewnością odciśnie ślad na psychice malucha, ale kto powiedział, że to musi być piętno?


Filtr emocji

Zdaniem psychologów rozbicie rodziny zawsze wpływa na dziecko przez osobę matki. Jeśli jej relacja z pociechą jest prawidłowa, to może ona zapewnić mu warunki potrzebne do harmonijnego rozwoju - mimo utrudnień wynikających z braku ojca.

Terapeuci dostrzegają trzy typy relacji, jakie może mieć mama singielka ze swoim dzieckiem. Między nimi mogą panować zdrowe zasady współpracy i stawiania mądrych granic, dzięki czemu maluch kształtuje swoją samoocenę, samoświadomość i samokontrolę we właściwym tempie (do jego wieku).

Drugi typ relacji to nadgorliwość, nadopiekuńczość i nadmierna kontrola ze strony kobiety, która przesadnie martwi się, że dziecko z niepełnej rodziny nie poradzi sobie w życiu. I rzeczywiście może tak być, jeśli ciągle będzie wyręczane i ratowane z opresji, nawet jeśli jest nią spór o łopatkę w piaskownicy.

Trzecia grupa mam to mamy na dystans. Nie do końca pogodzone z tym, że żyją bez partnera, lub tak zapatrzone w przeszłość, że budowanie nowej rzeczywistości jest ponad ich siły. Czasem do tej grupy trafiają też mamy zajęte karierą i zarabianiem za dwoje. Chętnie oddają szkraba pod opiekę niań, babć, przedszkolanek... a w rezultacie tracą kontakt z własnym dzieckiem.

Wychowując malucha bez taty, trzeba pamiętać o jednym, że to na podstawie relacji w domu szkrab nauczy się, kim jest dla drugiej osoby. To z tego tandemu wyniesie w sercu postawę wobec innych ludzi: roszczeniową, pełną lęku lub otwartą na współpracę.


Duet na zawsze

Zdanie: „Teraz mam tylko ciebie" jest zakazane. To nie dziecko ma mamę podtrzymywać na duchu, ale ona je. „Samodzielne matki z wyboru to w większości kobiety dobrze wykształcone, dobrze zarabiające i najbardziej odporne na przeciwności losu" - pisze Małgorzata Fuszara w książce „Nowi mężczyźni? Zmieniające się modele męskości we współczesnej Polsce".

Badacze analizujący zachowania kobiet wychowujących dziecko w pojedynkę zauważyli, że są one wyjątkowo zaradne, świetnie zorganizowane i zdeterminowane. Co więcej - często myślą, że wcale takie nie są i dlatego stawiają sobie zbyt wygórowane wymagania. A to błąd, bo dorastający maluch powinien też czasem zobaczyć, jak odpuszczasz, nie tylko z bezsilności.


Życie od nowa

Zdaniem psychologów wiele problemów dzieci z niepełnych rodzin wiąże się nie z brakiem ojca, ale z sytuacją konfliktu między rodzicami. Im mniej sporów i wzajemnej niechęci między dorosłymi, tym dziecku jest łatwiej. I choć inaczej reaguje na rozstanie kobieta, która sama podjęła decyzję o zmianie, a inaczej ta, która mimo wysiłków z jej strony została porzucona, to w obu przypadkach dość łatwo wpaść w pułapkę bycia ofiarą.

Ważne jest, byś nie brała całej winy na siebie. Nie zaczęła się obwiniać, że dla własnej wygody poświęciłaś dobro dzieci albo że zawiodłaś i nie sprawdziłaś się w roli mamy. W takiej sytuacji powinnaś zadbać o interesy swojego dziecka. Cokolwiek się wydarzyło, trzeba na nowo poukładać wasze życie.


Pamiętaj!


Masz prawo popełniać błędy. To, że ojciec dziecka jest nieobecny, nie oznacza, że musisz być mamą ideałem. Pamiętaj, dla malucha najważniejsza jest twoja miłość.


Jesteś wielka! To, że dajesz radę wychowywać dziecko w pojedynkę, jest powodem do dumy.


Inni chętnie pomogą. Samotne mamy często chcą sobie udowodnić, że są samowystarczalne. To źle pojęta ambicja, bo okupiona ciągłym brakiem czasu i zmęczeniem.
Nie rób wszystkiego sama.


Zachcianki to nie to samo, co potrzeby. Nie rekompensuj dziecku braku rodzica, spełniając jego wszystkie zachcianki. Lepiej postawić na poczucie bezpieczeństwa i miłość.


W towarzystwie raźniej. Jak najczęściej zapraszaj do domu dziadka, kuzynów lub wujków. Niech zabierają malca na boisko, do kina czy na wycieczki za miasto. Syn będzie miał wtedy okazję zobaczyć, jak się łowi ryby, gra w nogę, a córka dowie się np. czym jest szarmanckość wobec kobiet.


To tylko dziecko. Nie ma nic złego w tym, że czasem rozmawiasz z pociechą o drobnych kłopotach. Uważaj jednak, by nie traktować malca jak dorosłego partnera, robiąc z niego swojego powiernika, od którego oczekujesz wsparcia. Dziecko nigdy nie powinno być terapeutą rodzica.


Trzeba się czasem wypłakać, pomartwić, posmucić. Nie tłum przykrych emocji, bo to grozi eksplozją w najmniej odpowiednim momencie. Jednak w trudnych chwilach (np. kłopoty w pracy) wypłacz się, np. przed przyjaciółką. To lepsze niż szukanie pocieszenia u dziecka.


Tata był/jest tylko jeden. Jeśli w twoim życiu pojawi się ktoś ważny, niech zacznie bywać w waszym domu najpierw jako przyjaciel. Powinien starać się nawiązać kontakt z dzieckiem - porozmawiać, pobawić się, ale nic na siłę. Jeśli maluch jest nieufny w stosunku do obcych, nie ma sensu nadskakiwanie mu za wszelką cenę.


Potrzebujesz wsparcia?


Chcesz powalczyć o alimenty, nie masz dachu nad głową albo zwyczajnie po ludzku chcesz się wygadać? Tu znajdziesz pomoc:

OŚKA. Czyli Ośrodek Informacji Środowisk Kobiecych. Możesz zasięgnąć porady prawnika albo psychologa. Znajdziesz też zapowiedzi szkoleń albo warsztatów dla kobiet. Kontakt: www.oska.org.pl
Centrum praw kobiet. Uzyskasz tu nie tylko pomoc prawną, ale także schronienie, jeśli nie masz gdzie mieszkać. Adres schroniska nie jest ujawniany. Kontakt: www.cpk.org.pl
Pro-vita. Fundacja prowadzi kilka domów samotnej matki. Kontakt: tel. (0-61) 663 63 19; e‑mail: fpsm@free.ngo.pl

Autor: Joanna Szutkowska