Twoja wizytówka – paznokcie i dłonie

W wyglądzie paznokci, niczym w lustrze, odbija się stan naszego zdrowia. W wyglądzie dłoni nasza troska o urodę. Zadbane paznokcie i wypielęgnowane dłonie dają kobiecie poczucie komfortu i dobre samopoczucie.

W wyglądzie paznokci, niczym w lustrze, odbija się stan naszego zdrowia. W wyglądzie dłoni nasza troska o urodę. Zadbane paznokcie i wypielęgnowane dłonie dają kobiecie poczucie komfortu i dobre samopoczucie.

Każda z nas chciałaby mieć piękne, zadbane paznokcie. Niestety, nieprawidłowa dieta, źle zrobiony manicure, kontakt z niszczącymi środkami zawierającymi detergenty robią swoje. Paznokcie stają się kruche, trącą blask i rozdwajają się, a więc „chorują”. Są jednak sposoby, aby przywrócić im dobry wygląd i zdrowie.


Paznokieć prawdę ci powie

Naturalna płytka paznokcia utworzona jest z białka o nazwie kreatyna, a częścią odpowiedzialną za jego przyrost jest macierz paznokcia. To właśnie ona determinuje budowę komórek, które przeradzają się w płytkę paznokcia. Cechy te uwarunkowane są genetycznie i nie mamy na nie wpływu. Jeśli więc natura obdarzyła kogoś miękkimi paznokciami, nigdy nie będą one twarde, można natomiast sprawić, że nie będą się łamać.

Z paznokci można wyczytać wiele ważnych informacji o naszym zdrowiu i samopoczuciu. O chorobach, które przeszliśmy i na które możemy zachorować. Znaki w połowie ich długości informują o dolegliwościach sprzed 3-4 miesięcy. Aktualne choroby możemy dojrzeć u nasady.

Zdrowe paznokcie są lekko różowe i połyskujące, gładkie i elastyczne, nie rozdwajają się i nie odchodzą od palca. Mocno różowy kolor może jednakże sygnalizować nadciśnienie. Blade wskazują na brak żelaza, sine – na zaburzenia w pracy serca, natomiast żółte najczęściej są skutkiem palenia papierosów, czy malowania ciemnymi emaliami bez nakładania podkładu. Plamki żółtawe lub zielonkawe mogą być objawem grzybicy, zwłaszcza, kiedy po pewnym czasie paznokcie zaczną się kruszyć i pojawią się na nich małe dziurki. Plamki białe świadczą o niedoborze wapnia i o przemęczeniu. Jeśli punkciki mają kolor brunatny, może to oznaczać zatrucie, niestrawność, nadużywanie alkoholu i nikotyny.


Pękanie i łuszczenie się paznokci może sygnalizować złą pracę układu trawiennego albo osłabienie organizmu. Białe prążki zaś to oznaka zaburzeń układu nerwowego i hormonalnego. Poprzeczne czarne paski mogą informować o reakcji na substancje toksyczne.


Rozszczepianie i skłonność do łamania się paznokci to najczęściej skutek niedoboru witamin i mikroelementów, głównie witaminy A, B i E, oraz soli mineralnych i białek budulcowych. Nadmierna łamliwość (skutek podłużnych bruzd) może być zwiastunem poważnej choroby. Podłużne rowki na paznokciach mogą wskazywać na zaburzenia przewodu pokarmowego bądź osteoporozę. Wklęsłe rowki mają zwykle osoby chore na reumatyzm lub cukrzycę. Jeśli nagle i bez przyczyny kosmetycznej (nie używałaś ostatnio nowego lakieru ani proszku do prania) twoje paznokcie tracą elastyczność i stają się twarde, zgłoś się na EKG i prześwietlenie płuc.

Połowę wszystkich chorób paznokci, a zwłaszcza tych u stóp, stanowią grzybice. Jest to dość przykra dolegliwość i nie wyleczy się jej domowymi sposobami. Jeśli więc coś cię zaniepokoi w wyglądzie paznokci najlepiej skonsultuj się z lekarzem, najlepiej dermatologiem.

Nie należy natomiast popadać w histerię, jeśli zobaczymy jakieś drobne zmiany. Paznokcie o idealnym wyglądzie są rzadkością! Przebarwienia i rowki mogą, ale nie muszą świadczyć o poważnych chorobach. Bruzdy powstają także przy źle wykonanym manicure, a na łamliwość i rozdwajanie się paznokci ma wpływ używanie detergentów.


Lakier leczy?

Czasami jednak, nawet codzienne dbanie o paznokcie, nie pomaga w zlikwidowaniu niektórych przypadłości. Kiedy płytki łamią się, rozdwajają i słabo rosną oznacza to, że organizmowi brakuje żelaza. Gdy rzeczywiście jest go za mało należy przyjmować żelazo w tabletkach, wspomagając go witaminami A i B, a także sokiem z marchwi. Gdy na płytkach pojawiają się białe plamki należy dodatkowo zaaplikować sobie preparat cynkowy z witaminą B6.

Kondycję płytki paznokcia znakomicie regenerują i wzmacniają też…lakiery do paznokci i różnego rodzaju odżywki. Systematyczne malowanie paznokci zabezpiecza i wzmacnia płytkę paznokciową. Najlepsze są jednak lakiery zawierające akryl, ceramidy i proteiny. Używaj dobrych kosmetyków, co wcale nie znaczy najdroższych. Nie kupuj ich jednak „okazyjnie” na ulicznych stoiskach czy na bazarach. W sklepach jest tez sporo różnego rodzaju odżywek, które poprawiają ogólną kondycję płytki paznokcia. Są tez takie, do „zadań specjalnych”, a mianowicie zapobiegają łamaniu i rozwarstwianiu się paznokci, niwelują żółtą barwę, spowodowaną nikotyną, czy oduczają ich obgryzania. Niektóre z nich mają wyglądają na paznokciach jak jasny, perłowy lakier.

Jeśli twoja kosmetyczka robi ci manicure używając metalowych pilników, zmień ją natychmiast! Do nadania paznokciom właściwego kształtu należy korzystać wyłącznie z pilnika, który nie niszczy płytki paznokcia - powinien być zrobiony z kartonu pokrytego pyłkiem diamentowym, szafirowym lub kwarcowym, albo ze szkła. Pamiętaj, żeby piłować paznokcie prostopadle do płytki, od brzegu paznokcia do środka.

W trosce o zdrowie paznokci przed nałożeniem emalii, szczególnie w intensywnych ciemnych kolorach, warto zabezpieczyć jego płytkę cienką warstwą lakieru podkładowego. Dzięki podkładowi unikniesz przebarwień.
Innym mitem, który należy w tym miejscu obalić jest niszcząca siła tipsów. To nieprawda! Dzięki nim nie są narażone na uszkodzenia.


Dłoń mówi prawdę

Jeśli chcesz, żeby twoje paznokcie ładnie się prezentowały, musisz również, a może przede wszystkim, zadbać o dłonie. Pielęgnuj je więc systematycznie, każdego dnia. Ręce myj w ciepłej wodzie i używaj kremów do rąk.
Na dłoniach kobiet dojrzałych, pojawiają się często nieładne przebarwienia. Włókna kolagenu i elastyny odpowiedzialne za jędrność skóry, z wiekiem słabną. Niestety, procesy te są nieuchronne, jednakże dzięki używaniu odpowiednich kosmetyków można je spowolnić lub złagodzić używając preparatów lekko rozjaśniających i zapobiegających powstawaniu plam.

Kosmetyczki radzą, aby raz w tygodniu, bez względu na wiek, zrobić w domu zabieg składający się z peelingu, masażu z użyciem kremu odżywczego i nałożenia maski.


Gdy chcesz mieć piękne paznokcie, nie zapominaj o diecie zawierającej produkty bogate w:

- białko - białko jajka, mleko, ser, ryż,
- wapń - mleko, sery, żółtko jaja,
- żelazo - natka pietruszki,
- krzem - świeże warzywa i owoce oraz rośliny lecznicze (skrzyp),
- magnez - kakao, czekolada gorzka i słodka oraz migdały,
- cynk - buraki, kapusta oraz kiełki pszenicy.

Autor: Olga Oswaldo