Twoja krew, moje życie

Ruszyła kampania mająca przekonać Polaków, że krew jest darem ratującym życie. Jej hasłem jest: "Podziel się, bo krwi nie da się wyprodukować. Twoja krew, moje życie".

Ruszyła kampania mająca przekonać Polaków, że krew jest darem ratującym życie. Jej hasłem jest: "Podziel się, bo krwi nie da się wyprodukować. Twoja krew, moje życie".

10 proc. Polaków błędnie sądzi, iż oddawanie krwi szkodzi dawcy, a blisko 25 proc. uważa, że krew można sztucznie wyprodukować. W rzeczywistości oddawanie krwi nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Oddając krew, nie można się zarazić, gdyż używa się do tego jednorazowego sprzętu w sterylnych warunkach. Jedyną "fabryką" krwi jest ludzki organizm.

Około 80 proc. Polaków jest gotowych oddać krew z jakiegokolwiek powodu, jednak jedynie 59 proc. osób z tej grupy kiedykolwiek to zrobiło. 99 proc. osób jest gotowych oddać krew w sytuacji, gdy jest ona potrzebna komuś z rodziny lub bliskiej osobie.


I ty możesz być krwiodawcą

Krwiodawcą może być osoba od 18. do 65. roku życia. Każdy, kto chce oddać krew, jest poddawany kontroli medycznej stanu zdrowia. Jednorazowo można oddać maksymalnie 450 ml krwi. Dawca otrzymuje za to osiem tabliczek czekolady (posiłek regeneracyjny), a także dzień wolny od pracy.

Kampania zostanie skierowana do szkół, organizacji pozarządowych. Przygotowane zostały reklamy społeczne, materiały informacyjne, gadżety, m.in. bransoletki z doczepionym szklanym paciorkiem w kształcie kropli krwi.
Organizatorem kampanii jest Ministerstwo Zdrowia i Narodowe Centrum Krwi. Jest to część programu zdrowotnego "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopodobnych".

Autor: Świat Zdrowia, PAP