Rodzaje karnacji skóry. Jaki jest Twój fototyp skóry?

Lekko opalona skóra wygląda niezwykle. Na pewno wiesz o tym. Ważne jest jednak bezpieczne opalanie. Jeśli masz na skórze znamiona, pokaż je wcześniej dermatologowi i zawsze wybieraj te preparaty, które cię właściwie ochronią.

Lekko opalona skóra wygląda niezwykle. Na pewno wiesz o tym. Ważne jest jednak bezpieczne opalanie. Jeśli masz na skórze znamiona, pokaż je wcześniej dermatologowi i zawsze wybieraj te preparaty, które cię właściwie ochronią.

Pamiętaj, pierwsze oznaki oparzenia pojawiają się na skórze już po 15 minutach opalania. Dlatego zawsze, nawet jeśli nie wygrzewasz się na nadmorskiej plaży, stosuj kosmetyki przeciwsłoneczne. W mieście przecież też jesteś narażona na działanie promieni słonecznych, choć czasem zupełnie o tym zapominasz. Często w bardzo słoneczne dni nakładasz na twarz lekki, nawilżający krem bez ochrony SPF, a potem dziwisz się, dlaczego twoja skóra tak szybko się starzeje.


Wyróżnia się sześć typów skóry, zwanych też fototypami

Podział ten zależy od zawartości melaniny w skórze. To właśnie melanina uaktywnia się pod wpływem promieni słonecznych i sprawia, że opalasz się na brązowo lub na czerwono. By prawidłowo określić, jaki twoja skóra ma fototyp, zaobserwuj jej reakcję po 30 minutach przebywania na słońcu w południe, najlepiej w klimacie umiarkowanym.

Przy określaniu fototypu uwzględnij też rodzaj skóry, karnację, kolor włosów i oczu. Zwróć również uwagę na warunki atmosferyczne i miejsce, gdzie będziesz się opalać, nad polskim morzem, a może w Egipcie albo w Tajlandii. Siła operowania promieni słonecznych zmienia się w zależności od strefy klimatycznej. Wiadomo, że na Krecie czy w Afryce słońce działa na skórę intensywniej niż na Helu. Zastosuj więc odpowiednio wysoki filtr, zgodny z twoim fototypem, by poparzenia słoneczne nie zepsuły wakacji.

>> SPF, PPD i IPD – czym są tajemnicze skróty na balsamach i kremach do opalania?

Ruda i blondynka na słońcu

Jeśli masz fototyp 1, czyli bladoróżową bądź mlecznobiałą karnację, włosy jasnoblond lub rude, a do tego zielone albo niebieskie oczy, powinnaś unikać słońca. To właśnie ty jesteś najbardziej narażona na poparzenia słoneczne i na nowotwory skóry. Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie wakacji bez opalania, zdecyduj się na krem z wysokim filtrem. Masz wrażliwą skórę, która zawsze pod wpływem promieni słonecznych staje się zaczerwieniona. Doskonale wiesz też, że pieczenie skóry nie należy do przyjemności. Dlatego zdecyduj się na kosmetyki z faktorem SPF 30-50+. Nie obawiaj się, że wysokie filtry sprawią, że słońce nie będzie tobą zainteresowane. Dobrze wiesz, że nie powinnaś za długo wygrzewać się na słońcu, podobnie jak kobiety w ciąży i dzieci.

Twoja skóra odznacza się fototypem 2, gdy jesteś jasną bądź ciemną blondynką, masz normalną skórę, jasną karnację, szare, niebieskie albo zielone oczy. Jeżeli ten opis pasuje do ciebie, powinnaś opalać się ostrożnie. Fototyp 2 sprawia, że po kąpielach słonecznych możesz zauważysz na swojej skórze piegi i pieprzyki. Owszem, na twojej skórze pojawi się też subtelna opalenizna, a przy odpowiednim dawkowaniu słońca nastąpi pigmentacja, ale uważaj na częste poparzenia słoneczne. Używaj kosmetyków z wysokimi filtrami 30-50+.
Dziewczyny lubią brąz

Masz fototyp 3 bądź 4, jeśli jesteś szatynką lub brunetką. To właśnie ty możesz najwięcej korzystać ze słońca, jeżeli będziesz stosować odpowiednie preparaty przeciwsłoneczne. Lekko śniada karnacja, oliwkowa skóra i brązowe oczy sprawiają, że twój fototyp to 3. Możesz więc liczyć na piękną brązową opaleniznę i nie przejmować się, że na twoim ciele pojawi się rumień. Odpowiedni SPF dla ciebie to 15-50, kosmetyk z SPF 50 zabierz ze sobą do egzotycznych krajów.

Masz przyjemność mieć fototyp 4, jeśli jesteś brunetką o śniadej, ciemnej karnacji z ciemnymi bądź czarnymi włosami. Znajdujesz się w najlepszej sytuacji pod słońcem, możesz zawsze i bardzo szybko opalić się. Oczywiście, piękny brązowy odcień zapewnia ci twój fototyp. Nie znasz też w ogóle zaczerwienienia ani poparzeń skóry. Nic, tylko pozazdrościć. Jeśli masz fototyp 3 lub 4, wybieraj preparaty SPF 10-40.

>> Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?


Wszystkie odcienie czekolady

Pamiętaj też, że skóra twojego dziecka jest wyjątkowo wrażliwa na poparzenia słoneczne. Dlatego dla swojego szczęścia zawsze wybieraj preparaty z najwyższymi filtrami. Niezależnie od tego, czy jesteś blondynką czy brunetką i jaki masz fototyp skóry, powinnaś stosować specjalnie dobrane preparaty dla twojej skóry i odpowiednio ich używać. Niezwykle istotny jest także sposób aplikacji preparatów ochronnych. Zawsze nakładaj kosmetyki przeciwsłoneczne na skórę co najmniej 30 minut, a nawet godzinę przed planowanym opalaniem się. Nie zapominaj o częstym i dokładnym smarowaniu skóry. Powtarzaj aplikację preparatu co ok. 2 godziny.

Nie oszczędzaj też nakładanego kosmetyku. Zwróć uwagę, że wartość SPF kosmetyków wodoodpornych nawet po wyjściu z wody zmniejsza się o połowę. Nie opalaj się między godz. 11.00 a 14.00, a wrócisz z wakacji z opalenizną, której ci wszyscy będą zazdrościć.

Fot. 123RF

Autor: IH