Trzy tygodnie czy trzy dni? Ile powinny trwać wakacje, aby skutecznie odpocząć?

W czasach kiedy prawie nikt nie rozstaje się ze smartfonem, nawet urlop nie jest wolny od stresu związanego z pracą oraz życiem towarzyskim. Strach przed tym, że coś nas omija nie pozwala wielu z nas na pełny relaks podczas urlopu. Wakacje powinny być momentem, w którym każdy odetnie się od bieżących problemów. Oto sprawdzone sposoby na relaks na urlopie

W czasach kiedy prawie nikt nie rozstaje się ze smartfonem, nawet urlop nie jest wolny od stresu związanego z pracą oraz życiem towarzyskim. Strach przed tym, że coś nas omija nie pozwala wielu z nas na pełny relaks podczas urlopu. Wakacje powinny być momentem, w którym każdy odetnie się od bieżących problemów. Oto sprawdzone sposoby na relaks na urlopie

Według badań, 86 procent pracowników doświadcza stresu w miejscu zatrudnienia, a aż 64 proc. rozważało odejście z pracy z powodu zbyt dużego napięcia (raport HAYS z 2018). Według badań CBOS, 64% Polaków deklaruje, że w 2019 roku wyjedzie na przynajmniej dwudniowy wypoczynek. Czy to wystarczy, żeby wypocząć?


Wakacyjny tryb JOMO

Jedną z ważniejszych rzeczy, którą należy zapamiętać podczas dni wolnych od pracy jest skupienie uwagi na tym, co cię cieszy i sprawia, że czujesz się zrelaksowany. Nie musisz ciągle być w centrum życia towarzyskiego w mediach społecznościowych.


Nieustanne podążanie za trendami i porównywanie się do innych na Facebooku czy Instagramie, to jedne z głównych przyczyn stresu wakacyjnego, dlatego po pierwsze zdyscyplinuj natrętne myśli i praktykuj stan JOMO. Joy of Missing Out, to satysfakcja z tego, że nie trzeba nieustannie "być na bieżąco". To świadomy wybór jakości spędzanego czasu i brak poczucia zewnętrznego przymusu bierze górę.

Trzy tygodnie czy trzy dni?


Długi urlop to luksus, na który mało kto może sobie pozwolić. Część specjalistów utrzymuje, że prawdziwą regenerację po ciężkim roku pracy zapewnią dopiero wczasy trwające trzy tygodnie.

  1. Pierwszy tydzień urlopu to okres wyciszenia emocji – w tym czasie organizm przystosowuje się do braku służbowych obowiązków, dlatego ważne jest, aby zbytnio go nie przemęczać i robić to, na co ma się ochotę.
  2. W drugim tygodniu urlopu następuje rzeczywista regeneracja organizmu – tutaj zaadoptujesz się do nowej sytuacji, dzięki czemu będziesz mógł swobodnie czerpać radość z wakacji.
  3. Trzeci tydzień urlopu jest momentem, w którym organizm powoli przygotowuje się na powrót do "trybu praca". Wielu psychologów uważa, że jedynie taki trzytygodniowy cykl pozwoli "wyłączyć się" ze świata i nabrać energii do nowych wyzwań zawodowych. Opinie są jednak podzielone.Wśród badaczy coraz bardziej popularne staje się przekonanie, że krótszy urlop, ale częstszy jest odpowiedzią na osiągnięcie równowagi psychicznej. Teza ta została potwierdzona przez dr Davida Lewis'a, z brytyjskiego Uniwersytetu Sussex, który stworzył matematyczny przepis na udany urlop.Dr Lewis uważa, że największy relaks osiągamy podczas trzydniowych wyjazdów, nie dalszych niż cztery godziny drogi od domu. W trakcie tego rodzaju wypadów poddani jesteśmy minimalnej dawce stresu, także powtarzając je w krótkich odstępach czasu możemy liczyć na pomyślny wypoczynek i regenerację.Leniuchuj – ale bez przesady


Ważne, aby na wakacjach zapewnić sobie codziennie choć godzinę niezbyt intensywnego ruchu, który dostarczy ci endorfin oraz sprawi, że uwolnisz się od wszelkich smutków i lęków. Balans to podstawa, dlatego różnicuj sobie dzienne aktywności – poświęć czas na krótką przejażdżkę rowerową, poczytaj książkę. Zrównoważony odpoczynek złożony z zajęć, które kochasz, napędzi cię do działania i zregeneruje przed powrotem do pracy.

Detoks od skrzynki mailowej


Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które nawet podczas urlopu na Malediwach sprawdzają maile lub na krok nie rozstają się ze swoim telefonem służbowym, to potrzebny ci jest porządny detoks. Rezygnując z wypoczynku na wakacjach nie osiągniesz szybciej założonych celów, wręcz przeciwnie. Jest to jedynie szybka droga do pogorszenia swoich wyników w pracy. Urlop powinien oderwać cię od codziennych obowiązków, oczyścić ze stresu i przygotować na nowe wyzwania, a zatem naucz się traktować pracę z dystansem i zacznij korzystać z wolnego czasu.


Oryginalniej nie znaczy lepiej

Wielu ludzi uważa, że przepisem na udane wakacje jest daleka podróż w ciepłe kraje lub zapewnienie sobie dawki ekstremalnych wrażeń podczas urlopu. Organizacja tak intensywnych wypadów wymaga jednak dłuższego planowania i częstego przeszukiwania ofert internetowych, co niejednemu może przysporzyć sporych nerwów. Dlatego pamiętaj - bogaty w doświadczenia czas nie musi równać się wartościowemu wypoczynkowi. Niekiedy zamiast oryginalnego wyjazdu korzystniejszy jest odpoczynek na łonie natury, który zaoszczędzi ci miesięcy stresu.
źródło: Travelist.pl

Autor: IH Fot.123RF