Torba foliowa kontra papierowa

Walka o zmianę konsumenckich przyzwyczajeń już się zaczęła. Choć wiadomo, że wcale nie jest tak łatwo pozbyć się swoich nieekologicznych nawyków.

Walka o zmianę konsumenckich przyzwyczajeń już się zaczęła. Choć wiadomo, że wcale nie jest tak łatwo pozbyć się swoich nieekologicznych nawyków.

W niektórych sklepach są dostępne torby papierowe, biodegradowalne bądź płócienne. Można je kupić za niewielkie kwoty, niemniej jednak wciąż bardzo popularne są torebki foliowe, czyli reklamówki. Są dostępne, najczęściej bezpłatne i wyprodukowane z polietylenu - substancji ropopochodnej, która rozkłada się w glebie nawet 400 lat! Mimo że są tak szkodliwe dla środowiska, wiele osób nie potrafi z nich zrezygnować. A przecież takiej reklamówki używamy tylko przez ok. 25 minut. Po przyniesieniu zakupów od razu wyrzucamy ją do kosza, nie martwimy się o jej dalszy los i długotrwały proces rozkładu.

Każdy z nas zużywa rocznie ok. 300 foliówek, a przecież tak łatwo można je zastąpić torbami przyjaznymi środowisku - wystarczy tylko odrobina chęci. Ekotorby ulegają biodegradacji i mogą być ponownie przetworzone. Są wielokrotnego użytku i naprawdę da się w nich zmieścić nawet duże zakupy. Poza tym odznaczają się praktycznością i trwałością. Dlatego idąc na zakupy, warto wziąć z domu płócienną torbę albo np. wiklinowy koszyk. Zadbamy w ten sposób o nasze środowisko, a przy okazji będziemy modni i nowocześni.

Bądź eko!

Weź szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie. Dzięki temu zużyjesz jedynie 15-30 litów wody, a nie 80-150 litrów.

Zainstaluj oszczędne spłuczki do sedesu. Mają one mniejszą pojemność niż te tradycyjne. Używaj też funkcji "stop': możesz wtedy ograniczyć ilość zużywanej wody o 50 proc.

Nie stawiaj lodówki w pobliżu kaloryfera, kuchenki lub w miejscu nasłonecznionym. Pamiętaj, aby regularnie ją rozmrażać. Warstwa lodu o grubości 3 mm, zalegająca na jej ściankach, zwiększa zużycie prądu o 10 proc.

Piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu. Oszczędzasz dzięki temu czas i energię. Nie otwieraj go jednak, kiedy nie jest to potrzebne. Każde jego otwarcie to wzrost zużycia energii o 10 proc.

Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą. Zbierz ich większą ilość, napełnij zlewozmywak ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń i dopiero wtedy zabierz się do tego przyjemnego, domowego obowiązku. Możesz także skorzystać ze zmywarki, zużywa ona ok. 12-17 litrów wody na jeden cykl.

Wyłączaj ładowarkę, gdy zauważysz, że telefon komórkowy zdążył się naładować. Ładowarka pobiera energię nawet wtedy, gdy komórka dawno już się naładowała.

Zmień stacjonarny komputer na laptop - zużywa on o połowę mniej energii. Pamiętaj również o tym, by nie zostawiać włączonego komputera na weekend ani na noc. Warto go też wyłączyć, gdy nie będziemy z niego korzystać dłużej niż 16 minut.

Stosuj żarówki energooszczędne, zużywają one ok. 80 proc. mniej prądu niż tradycyjne. Są także trwalsze.

Autor: Katarzyna Wielosławska