To mit, że depresja to smutek. Ruszyła kampania „DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz”

​Depresja zajmuje 4. miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło ogólnopolską kampanię „DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz”.​– Depresja to choroba, którą się z powodzeniem leczy i z którą można wygrać walkę – podkreśla wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

​Depresja zajmuje 4. miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło ogólnopolską kampanię „DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz”.​– Depresja to choroba, którą się z powodzeniem leczy i z którą można wygrać walkę – podkreśla wiceminister zdrowia Zbigniew Król.


Depresja to słowo, które słyszy się coraz częściej. Chcąc zrozumieć istotę tej choroby, trzeba obalić powtarzany często mit, że depresja to smutek.

W depresji prawie zawsze występuje smutek, jednak bardzo często nie oznacza on depresji. Każdy człowiek bywa czasem smutny, nie wskazuje to jednak na to, że choruje na depresję. Ważne jest jego nasilenie i czas trwania – jeśli ktoś stale (przez większą część dnia, min. 2 tyg.) odczuwa głęboki smutek, który nie podlega w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją. Depresja to grupa różnych zaburzeń o podobnych objawach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – obniżony nastrój to tylko jedna z nich.

Wystąpienie depresji ma związek m.in. z zaburzeniami w wydzielaniu i przepływie neuroprzekaźników w mózgu. Zaburzenie to może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Wystąpienie objawów depresji ma związek z indywidualną podatnością i możliwościami psychicznymi danej osoby.
Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój?

 • Objawy emocjonalne – obniżony lub obojętny nastrój – smutek i towarzyszący mu często lęk, płacz, niemożność odczuwania przyjemności, utrata radości życia (od utraty zainteresowań, skończywszy na zaniedbywaniu potrzeb biologicznych); poczucie braku perspektyw na przyszłość, czasem dysforia (zniecierpliwienie, drażliwość).
 • Objawy poznawcze – bardzo często występują zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, negatywny obraz siebie, obniżona samoocena, samooskarżenia, pesymizm i rezygnacja, w skrajnych wypadkach mogą pojawić się także urojenia depresyjne.
 • Objawy motywacyjne – problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, spowolnienie psychoruchowe (faktyczne zwolnienie ruchów i reakcji); trudności z podejmowaniem decyzji.
 • Objawy somatyczne – zaburzenie rytmów dobowych (m.in. zaburzenia rytmu snu i czuwania), utrata apetytu (ale możliwy jest również wzmożony apetyt), osłabienie i zmęczenie, spadek aktywności, utrata zainteresowania seksem, czasem skargi na różne bóle i złe samopoczucie fizyczne.
 • Myśli i próby samobójcze.
Warto pamiętać:

 • Depresja jest chorobą biologiczną, tak samo jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.
 • Osoba chora nie jest winna wystąpienia choroby i w większości przypadków nie może się z niej sama wyleczyć. Może jednak współpracować z lekarzem lub terapeutą. Taka współpraca sprawia, że skuteczność leczenia przeciwdepresyjnego staje się wyraźnie większa.
 • „Branie się w garść” nie jest sposobem leczenia depresji.

>>> TEST "Inwentarz Depresji Becka" w ocenie nastroju osób zdrowych i chorych


Aż 80 procent Polaków* czuje niedosyt wiedzy o depresji, jej objawach i leczeniu. Może to oznaczać, że wiele przypadków depresji, w otoczeniu lub osobiście przeżywanych, jest pomijanych lub błędnie interpretowanych.
Przykazania dla osoby, która chce pomagać choremu na depresję:

 1. Nie bądź zbyt szybki, nie przytłaczaj chorego rozpędem i rozmachem swego działania.
 2. Nie rób za pacjenta wszystkiego, pozostaw margines dla jego aktywności.
 3. Nie uszczęśliwiaj na siłę. Uzgadniaj z pacjentem zakres i kierunek pomocy.
 4. Bądź wytrwały.
 5. Unikaj łatwego pocieszania i komunałów. To bardzo zraża osoby chore i sprawia, że czują się jeszcze bardziej niezrozumiane i samotne. Równocześnie nastaw się na to, że wielokrotnie trzeba będzie zapewniać – „tak, wyzdrowiejesz; tak, to ci przejdzie” i nie tracić przy tym cierpliwości.
 6. Nie podważaj autorytetu lekarza. Ważne, aby pacjent mu wierzył.
 7. Nie obawiaj się informować lekarza, jeśli pacjent będzie wypowiadał myśli samobójcze, nawet gdyby sam chory prosił o zachowanie tajemnicy. W takiej sytuacji nie wolno zachowywać tajemnicy, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne.

>>> Jak rozpoznać i leczyć depresję


Kampania „DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz” skupia się na trzech grupach szczególnie zagrożonych depresją: dojrzewającej młodzieży (zagrożony jest nawet co czwarty nastolatek), kobietach w okresie okołoporodowym (choroba dotyka nawet 20 proc. kobiet po porodzie), osobach w podeszłym wieku (cierpi na nią ok. 15 proc. osób powyżej 65. roku życia, ale szacunkowo aż 40 proc. przypadków nie jest diagnozowanych).

Kampania ma walczyć ze stygmatyzacją osób chorujących na depresję,dostarczać rzetelnej wiedzy o chorobie, a przede wszystkim budować świadomość tego, że depresja jest chorobą uleczalną i nie powoduje trwałego upośledzenia funkcjonowania.


- Depresja to choroba, którą z powodzeniem leczy się i z którą można wygrać walkę. Chcemy poprzez różne formy przekazu zwrócić uwagę publiczną na temat depresji, ale też na swoiste świadectwa wygranej walki z tą chorobą oraz pokazać, gdzie można się zwrócić, by otrzymać pomoc – mówi Zbigniew Król wiceminister zdrowia.


Celem akcji jest walka ze stygmatyzowaniem chorych. Poza krótkimi filmami stworzono serwis Wyleczdepresje.pl, gdzie można znaleźć ulotki informacyjne czy scenariusze lekcji.


Odpowiednio przeprowadzone leczenie pozwala zmniejszyć ryzyko występowania kolejnych nawrotów choroby. Osoby, które podejrzewają u siebie depresję, bądź zauważają objawy u swoich bliskich powinny skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Pomoc psychiatryczną i psychologiczną można uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie lekarz będzie mógł właściwie ocenić stan osoby cierpiącej na depresję i zalecić dalsze postępowanie psychoterapeutyczne, czy farmakologiczne.*(sondaż przeprowadzony przez dom badawczy Synergion w grudniu 2017 r., metodą CAWI, n=1000)

Fot. Pixabay

Autor: materiały prasowe Ministerstwa Zdrowia