Testy domowe - diagnoza we własnym domu.

Do regularnych badań namawiają nas lekarze, rodzina, bywa, że także pracodawca. Z myślą o zabieganych czy niecierpliwych powstały i domowe testy diagnostyczne.

Do regularnych badań namawiają nas lekarze, rodzina, bywa, że także pracodawca. Z myślą o zabieganych czy niecierpliwych powstały i domowe testy diagnostyczne.

Można je kupić w każdej aptece, a także w sklepach internetowych i postawić sobie diagnozę. Choć, uwaga, nigdy nie zastąpi ona wizyty u lekarza, zwłaszcza gdy wynik testu jest niekorzystny lub wątpliwy.


Co można ustalić i zbadać

Ciąża. Pierwsze testy diagnostyczne pojawiły się około 15 lat temu. Najpierw w Stanach Zjednoczonych, z czasem na całym świecie. Były to testy ciążowe. Obecnie zajmują one pierwsze miejsce pod względem częstotliwości zakupów, a więc i stosowania. A kobiety mają do wyboru już kilka rodzajów tych artykułów. Za ich największą zaletę uważają fakt, że pozwalają stwierdzić ciążę w tak wczesnym okresie, że praktycznie jest ona nie do wykrycia przy użyciu innych metod, z badaniem ginekologicznym włącznie.


Obecność narkotyków. Wieloletnią historię mają też za sobą testy wykrywające narkotyki. Czasem nazywa się je testami zielonymi. Dziś można kupić testy stwierdzające obecność w organizmie poszczególnych narkotyków, ale także test ustalający ewentualne zażycie 6 różnych narkotyków. Co w wielu przypadkach ułatwia wybór sposobu odtruwania, a taka wiedza jest ważna, gdy trzeba szybko udzielić pomocy. Takie testy pozwalają potwierdzić lub rozproszyć podejrzenia rodziców, gdy np. martwi ich dziwne zachowanie nastolatka.


Kłopoty z żołądkiem. W kilku ostatnich latach ogromną popularność zyskały testy, wykrywające obecność bakterii Helicobater pylori w przewodzie pokarmowym, głównie w żołądku. Jest ona odpowiedzialna za wiele bardzo poważnych schorzeń. Z zakażenia nią można się łatwo wyleczyć, co okazało się to stosunkowo niedawno. Warunek skutecznej walki z Helicobacter pylori to jej wczesne wykrycie, co umożliwia właśnie test diagnostyczny.


Utajona krew. W aptecznej ofercie od kilku lat znajduje się test na wykrywanie krwi utajonej w kale. Niedawno została zmieniona jego nazwa. Ale wystarczy powiedzieć, co się zamierza badać, by farmaceuta podał właściwy produkt. Test ten nie jest popularny i nie zawsze jest doceniany. Niesłusznie, gdyż pozwala wcześnie wykryć nieprawidłowości, które mogą sprzyjać rozwojowi raka jelita grubego, odbytu, odbytnicy, okrężnicy. Taki test warto sobie robić co roku po ukończeniu 50 roku życia.


Analiza moczu. Stosunkowo niedawno znalazły się w sprzedaży nowe testy badające skład moczu. Na ich podstawie można ustalić poziom i ilość 10 parametrów wyodrębnionych substancji. Ponadto jest też test wykrywający zawartość białka w moczu. Wyniki tych domowych badań, zwłaszcza gdy są niekorzystne, należy koniecznie omówić z lekarzem i stosować się do jego zaleceń. Lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, które mogą być istotne dla dalszego postępowania, szczególnie przy niedomaganiu nerek, wątroby, i w przypadku cukrzycy.


Dla dojrzałych mężczyzn. Nowością jest test PSA dla dojrzałych mężczyzn. Pozwala on bezinwazyjnie, w domowym zaciszu sprawdzić poziom specyficznego antygenu prostaty, czyli właśnie PSA. Podwyższenie tego wskaźnika może świadczyć o chorobowych zmianach w gruczole prostaty. Jak twierdzą urolodzy, uchwycenie w porę i leczenie takich zmian jest stosunkowo proste i skuteczne. Natomiast zaniedbanie może grozić rozwojem raka.


Poziom cholesterolu. Podwyższony poziom cholesterolu we krwi to zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego. Pacjentom, u których występuje, lekarze przepisują odpowiednie leki, zalecają dietę i częste sprawdzanie skutków tej kuracji. Można to zrobić we własnym zakresie, czyli użyć domowego testu, by ustalić aktualny ogólny poziom cholesterolu. Odetchnąć z ulgą, gdy jest właściwy, a przy podwyższonym koniecznie umówić się z lekarzem.


Tylko dla kobiet. Poza testami ciążowymi dostępne są też testy owulacyjny oraz menopauzy. Ustalenie terminu owulacji, czyli czasu optymalnego do zapłodnienia jest bardzo ważne dla par, które starają się o dziecko. I bywa, że wystarczy kierować się tą wiedzą, by nawet bez dodatkowego wspomagania farmakologicznego czy kuracji hormonalnej doszło do pożądanej ciąży. Stosunkowo nowy test menopauzy lekarze polecają kobietom dojrzałym, które nadal miesiączkują, ale odczuwają objawy charakterystyczne dla okresu przekwitania, np. bóle głowy, uderzenia gorąca, rozdrażnienie, bezsenność itp. Jeśli test potwierdzi początek menopauzy, lekarzowi łatwiej będzie pomóc pacjentce przejść przez ten okres.


Wątpliwości pacjentów

O możliwości takiego zdiagnozowania się w domu wiele osób jeszcze nie wie. Część ewentualnych chętnych zgłasza natomiast wątpliwości, czy potrafią taki test właściwie wykonać. Jak dowodzi przykład od dawna znanych testów ciążowych, ich użytkowanie nie jest kłopotliwe. Podobnie jest przy innych. Wystarczy dokładnie przeczytać instrukcję i zgodnie z nią postępować. Wśród innych wątpliwości najważniejsze jest pytanie o wiarygodność uzyskanego wyniku. Otóż producenci testów często zamieszczają informacje, że po latach badań i stosowania można ją szacować na wyższą niż 90 proc., w niektórych przypadkach podają nawet wskaźnik 99,9 proc. Czy rzeczywiście tak jest? Możliwe. Jednak zawsze, także w profesjonalnych badaniach diagnostycznych, może dojść do pomyłki, co przecież generalnie nie podważa ich wartości. Podobne podejście warto zachować przy domowej diagnostyce, tym bardziej że wątpliwy test łatwo powtórzyć.


Gdy jest już wynik

Negatywny wynik to dla pacjenta wiadomość dobra. Bo dowodzi braku zagrożeń. Zależnie od wieku i stanu zdrowia warto więc tylko takie badanie powtarzać, by w porę zareagować na niekorzystne zmiany. Natomiast wynik pozytywny, potwierdzający zmiany, zawsze oznacza konieczność kontaktu z lekarzem. Sami lekarze na temat testów wypowiadają się różnie. Przede wszystkim przestrzegają przed ślepą wiarą w ich wyniki albo, co równie fatalne, podejmowanie samoleczenia. Są jednak zgodni w tym, że jeśli jakiś domowy test skróci drogę pacjenta do specjalisty i skłoni go do leczenia, to warto go wykonać choćby z tego powodu.

A wielu gastroenterologów uważa, że np. test wykrywający Helicobater pylori daje istotny postęp w szybszym wykryciu, a więc i zwalczaniu bakterii odpowiedzialnej za chorobę wrzodową żołądka, dwunastnicy, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, czasem też rozwój raka żołądka, schorzeń wątroby, kamicy żółciowej. Nosicielami tej bakterii jest większość ludzi, jej niszczycielskie działanie stwierdza się u 30-50 proc. Przy czym znaczna część długo nie zdaje sobie z tego sprawy, a żołądkowe dolegliwości leczy domowymi sposobami. W takim przypadku lepiej, zdrowiej i taniej, byłoby wykonać w domu test na obecność Helicobacter pylori. I przy odpowiedzi twierdzącej jak najszybciej udać się do lekarza. Podobnie trzeba postępować przy wszystkich innych zagrożeniach, które mogą wyjść na jaw przy korzystaniu z domowego testu.


Przykłady cen domowych testów diagnostycznych

FOB Test (test na krew utajoną w kale) – ok. 19 zł
Helicobacter Test – ok. 24 zł
PSA Test (pomocny w diagnozowaniu zmian prostaty) – ok. 25 zł
Menopauza Test (dotyczy okresu przekwitania) – ok. 29 zł
Multi Test (wykrywa jednocześnie 6 narkotyków w moczu) – ok. 27 zł
Amfetamina Test – ok. 11 zł (testy, które wykrywają jeden narkotyk w moczu, jest jeszcze THC Test, Kokaina Test, Morfina Test – wszystkie w cenie ok. 11 zł)
LH Test (pomaga ustalić dni płodne kobiety) – ok. 25 zł
Pink Test (test ciążowy płytkowy) – ok. 12 zł
Białko Test (ustalający poziom białka w moczu, w opakowaniu 10 pasków testowych) – ok. 25 zł
URS 10 Test (ogólne badanie moczu, wykrywa 10 różnych parametrów, w opakowaniu 5 pasków testowych) – 25 zł

Autor: Ewa Łuszczuk