Test wysiłkowy

Test wysiłkowy polega na ocenie pracy serca w trakcie wysiłku a co za tym idzie, wzrastającego zapotrzebowania na tlen.

Test wysiłkowy polega na ocenie pracy serca w trakcie wysiłku a co za tym idzie, wzrastającego zapotrzebowania na tlen.

Test jest przeprowadzany na ruchomej bieżni lub rowerze treningowym. W trakcie badania podnoszony jest kąt nachylenia bieżni lub zwiększany opór pedałowania. Badana jest częstość i rytm pracy serca, ciśnienie tętnicze i rytm pracy serca oraz EKG.

Celem badania jest: wyjaśnienie przyczyn bólu w klatce piersiowej, sprawdzenie jak funkcjonuje serce po zawale, sprawdzenie efektywności leków, zdiagnozowanie zaburzeń rytmu serca ujawniających się po wysiłku, ustalenie planu rehabilitacji.

Przeciwwskazania: zaawansowana choroba niedokrwienna serca oraz choroba zastawki aortalnej, nasilona niewydolność serca, ostra infekcja, niedawno przebyty udar mózgu, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze, choroba zwyrodnieniowa stawów.

Przygotowanie: zaleca się powstrzymanie od palenia papierosów, jedzenia, picia na około 4 godziny przed testem. Zalecany jest wygodny strój i buty . W trakcie testu bardzo ważne jest, żeby informować o wszelkich objawach związanych z jego przebiegiem. Test jest przerywany, gdy wystąpi ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność albo duże zmęczenie.

Autor: Daria Kaczmarek