Test ciążowy prawdę ci powie

Są tanie, szybkie i łatwe w obsłudze. Kiedy i jak używa się testów ciążowych? Jaka jest dla nich alternatywa?

Są tanie, szybkie i łatwe w obsłudze. Kiedy i jak używa się testów ciążowych? Jaka jest dla nich alternatywa?

Skuteczność

Producenci testów zapewniają o 97-99 procentowej skuteczności ich produktów. Należy jednak pamiętać, że istnieje również szereg czynników, które mogą zakłócić wynik testu. Dlatego, warto skorzystać z wizyty u lekarza ginekologa, który potwierdzi lub zaprzeczy informacji uzyskanej w teście.

Od pierwszych dni po zapłodnieniu organizm kobiety produkuje hormon nazywany HCG. Po około dwóch tygodniach jego stężenie w moczu jest wystarczające, by wykrył to test ciążowy. Najlepiej wykonać go z porannego moczu, w nim stężenie HCG jest najwyższe.


Jak go wykonać?

Ze względu na rodzaj pomiaru na rynku dostępne są trzy rodzaje testów:

Płytkowe – badanie polega na zebraniu moczu do naczynia, pobraniu załączonym przyrządem 3-5 kropli moczu (liczba kropli zależy od rodzaju testu, a informacja zawsze podana jest na ulotce) i umieszczeniu ich w odpowiedniej płytce pomiarowej. Po około pięciu minutach można zaobserwować ile pasków pojawiło się na wyznaczonym do odczytu polu i według załączonej instrukcji odczytać wynik testu.

Paskowe - wymagają pobrania moczu do naczynia i umieszczenia w nim specjalnego paska. Po kilku minutach można odczytać wynik.


Testy w postaci flamastra - wystarczy go umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu i poczekać 1-5 minut na wynik testu.


Kiedy robić?

Jeśli czułość testu jest mniejsza niż 500 IU/l, badanie najwcześniej powinno się wykonać 10 dni po zapłodnieniu, czyli u kobiety mającej regularne cykle 28 dniowe - 4 dni przed spodziewaną miesiączką. W przypadku czułości 500-800 IU/l, wynik dodatni może wyjść 14 dni od momentu zapłodnienia, czyli w dniu spodziewanej miesiączki, a gdy czułość wynosi powyżej 800 IU/l, ciążę można wykryć po 3 tygodniach od momentu zapłodnienia, czyli 7 dni po planowanej miesiączce.


Zamiast testu domowego

Alternatywą do ciążowych testów domowych jest laboratoryjny test moczu. Cechuje się jeszcze wyższą skutecznością niż testy domowe i może wykryć ciążę już 7 dni po zapłodnieniu, czyli tydzień przed planowaną miesiączką. Musi być jednak wykonywany w warunkach specjalistycznych i badanie trwa dłużej niż w przypadku zwykłego testu. Równie skutecznie poziom hormonu HCG można zbadać za pomocą laboratoryjnego testu krwi.

Autor: Oprac.AŁ