Telefon chroni przed rakiem skóry

Nowa aplikacja na telefon komórkowy ostrzega przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym.

Nowa aplikacja na telefon komórkowy ostrzega przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym.

Australia jest krajem, w którym wskaźnik umieralności na raka skóry jest nieporównywalnie wyższy niż w innych krajach. Każdego roku umiera tam 1.850 ludzi z powodu tego właśnie nowotworu. "Wielu ludzi korzysta z termometrów i prognozy pogody by sprawdzić, kiedy będą potrzebować ochrony skóry. Jednak to ultrafiolet jest tu największym problemem, co można odczuć na własnej skórze" - stwierdza Sue Heward z SunSmart Manger w australijskim Cancer Council.

Cancer Council w celu dotarcia do młodych ludzi nie do końca świadomych zagrożenia promieniowaniem postanowili wynaleźć odpowiednią aplikację na komórkę. Aplikacja na iPhone jest bezpłatna. Każdego dnia informuje o temperaturze powietrza, nadchodzących zmianach pogodowych, a także, co najważniejsze, o najwyższych spodziewanych poziomach UV danego dnia.

Aplikacja posiada wbudowany alarm, ostrzegający o tym, kiedy promieniowanie staje się niebezpieczne. Wyposażona jest również w funkcję GPS by zlokalizować użytkownika i ustalić dane odpowiadające jego miejscu przebywania. Użytkownik dowiaduje się z niej w jakich godzinach będzie potrzebował ochrony oraz na jak wysokie zagrożenie promieniowaniem UV jest w danej chwili narażony.

Zaletą aplikacji jest to, że telefon jest zawsze w naszej kieszeni, dostępny w każdej chwili. Nie ma potrzeby iść do domu i włączać komputera czy otwierać gazety by dowiedzieć się jaka ma być właśnie pogoda. Poręczność jest atutem tego wynalazku tym bardziej, że aplikację można bezpłatnie pobrać z internetu.

Autor: Świat Zdrowia, PAP