"te dni" bez bólu

Bóle miesiączkowe są bardzo powszechną dolegliwością. Na ich występowanie i natężenie ma wpływ wiele czynników hormonalnych i emocjonalnych. Dlatego sięganie po tabletkę za każdym razem, kiedy się pojawią, jest błędem.

Bóle miesiączkowe są bardzo powszechną dolegliwością. Na ich występowanie i natężenie ma wpływ wiele czynników hormonalnych i emocjonalnych. Dlatego sięganie po tabletkę za każdym razem, kiedy się pojawią, jest błędem.

Tabletka czy okład?

Większość kobiet radzi sobie z bólem menstruacyjnym za pomocą tabletek przeciwbólowych. Dotyczy to nawet nastoletnich dziewcząt. Niektóre z nich nie wiedzą, że istnieje wiele domowych sposobów, które znoszą dolegliwości, nie obciążając żołądka i wątroby.

Bardzo skuteczna jest ciepła kąpiel z dodatkiem ziół (np. rumianku, gałki muszkatołowej). Działa ona rozluźniająco i relaksująco. Trzeba jedynie pamiętać, aby woda nie była zbyt gorąca, bo może to nasilać krwawienie.

Wiele kobiet łagodzi ból za pomocą termoforu ułożonego na brzuchu. Ta metoda jest najskuteczniejsza jesienią i zimą, nie polecam jej natomiast latem. Pomaga również podgrzanie w kominku kilku kropli olejku lawendowego.

Korzystne jest także picie naparu z rumianku, nagietka, mięty, kaliny. Łagodzi to skurcze. Kurację warto rozpocząć kilka dni przed spodziewaną miesiączką.

Ważna jest także odpowiednia dieta. Należy unikać potraw ciężkostrawnych i wzdymających. Zamiast kawy czy herbaty lepiej pić wodę mineralną.

Ulgę przynoszą masaże kręgosłupa (szczególnie krzyża) i podbrzusza. Pomaga też szeroko pojęty relaks.
Wiele kobiet nie ufa naturalnym metodom, choć nigdy ich nie stosowały. Dlatego namawiam, aby spróbować. Przecież leki przeciwbólowe nie są obojętne dla naszego zdrowia.


Zanim sięgniesz po tabletkę

Środki przeciwbólowe należy traktować jako ostateczność. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek inne leki (np. na nadciśnienie), zapytaj lekarza czy możesz je łączyć z preparatem, który stosujesz w trakcie miesiączki. Może się okazać, że miedzy lekami zachodzą niekorzystne interakcje. Zdarza się to zdecydowanie częściej, niż nam się wydaje.

Choć nie mówi się o tym w reklamach, popularne leki przeciwbólowe działają drażniąco na śluzówkę przewodu pokarmowego. Szczególnie jeśli się ich nadużywa. Może się to skończyć przykrymi dolegliwościami gastrycznymi. Warto też uświadomić sobie, że środki przeciwbólowe nie rozwiązują przyczyny bólu, a jedynie znoszą jego odczuwanie. Dlatego wielu ginekologów proponuje raczej leki, które mają działanie rozkurczowe. Zamiast klasycznych środków, zażywa się typowe spazmolityki, które likwidują problem (Galospa, No-spa).

Przy bardzo silnych bólach, wielu lekarzy proponuje przyjąć razem lek przeciwbólowy i rozkurczowy. Daje to znacznie lepszy efekt niż każdy z tych środków osobno. Jest też on bardziej trwały. Ale uwaga, takie połączenie można stosować wyłącznie po konsultacji ze specjalistą. Nie należy natomiast łączyć kilku preparatów o podobnym mechanizmie działania, bo grozi to przedawkowaniem. Nie wolno także przyjmować większej niż zalecana dawki.


Menstruacja a humor

Udowodniono, że w pierwsze dni cyklu kobiety częściej mają nastroje depresyjne. Sprawia to, że nadmiernie skupiają się na dolegliwościach, co może je potęgować. Dlatego w „te dni” warto zadbać o dobry humor i zdrową dawkę przyjemności. Kiedy miesiączka minie, również nastrój powinien się poprawić.


Czy musi boleć?

Ból miesiączkowy jest zjawiskiem naturalnym, związanym ze skurczami macicy, ułatwiającymi wypływanie krwi miesiączkowej. Jednak jego nasilenie powinno być raczej niewielkie. Jeśli natomiast dolegliwości są bardzo silne, utrudniają normalne funkcjonowanie i trudno je opanować, należy zgłosić się do ginekologa. Może się bowiem okazać, że przyczyna bólu jest bardziej skomplikowana. Może on wynikać np. z endometriozy lub innej patologii.

Nawet jeśli kobieta ma pewność, że jest zupełnie zdrowa, silne bóle miesiączkowe, które uprzykrzają jej życie, powinny skłonić ją do wizyty u lekarza. Specjalista na pewno znajdzie sposób, aby złagodzić dolegliwości. Nie warto więc cierpieć.

Niepokojące są też bardzo obfite krwawienia, które mogą prowadzić do anemii. Je również trzeba skonsultować ze specjalistą.

Autor: Marta Mozol-Jursza