Tak trudno przysiąść, czyli o hemoroidach

Nawet ci, którzy lubią opowiadać o chorobach, na temat tej dolegliwości milczą. Wstydzą się. Tymczasem o hemoroidach, czyli żylakach odbytu, trzeba rozmawiać - z lekarzem.

Nawet ci, którzy lubią opowiadać o chorobach, na temat tej dolegliwości milczą. Wstydzą się. Tymczasem o hemoroidach, czyli żylakach odbytu, trzeba rozmawiać - z lekarzem.

Szacuje się, że na hemoroidy cierpi co trzecia osoba po 30. roku życia. Im więcej lat, tym częstsze występowanie choroby. Dr Zbigniew Kudelski chirurg - proktolog uważa, że medycyna nie potrafi ze 100 procentową pewnością wskazać przyczyn powstawania zmian chorobowych, wiadomo jednak, że istotną rolę mogą odgrywać czynniki genetyczne.

Równie ważne są: styl życia, niezdrowy sposób odżywiania - zbyt dużo tłuszczy i słodyczy, siedzący tryb życia (kierowcy!), brak ruchu. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko choroby hemoroidów. Jako że dolegliwości te powstają także wtedy, gdy dochodzi do dużego wysiłku fizycznego i wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej – z powodu hemoroidów cierpią też wydmuchiwacze szkła, muzycy grający na instrumentach dętych i… ciężarowcy.

Zdarza się i to nierzadko, że do powiększenia hemoroidów dochodzi u kobiet w ostatnim trymestrze ciąży.


Czy to na pewno hemoroidy?

O ich powstaniu i rozwoju mogą świadczyć następujące symptomy: swędzenie, pieczenie, ogólny dyskomfort, pozostawianie śladów stolca lub jasnoczerwone ślady krwi w stolcu, na papierze toaletowym lub bieliźnie. Poza tym uczucie niekompletnego wypróżnienia. Najczęściej występuje kilka objawów łącznie.

Jednak przyczyną krwawienia, bólu, świądu w okolicy odbytu nie zawsze są hemoroidy. Skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa, łatwo ją podrażnić czy skaleczyć. W okolicy odbytu dochodzi także do wystąpienia egzemy. W każdym razie przy częstych, nawet niewielkich dolegliwościach należy skonsultować się ze specjalistą – proktologiem.


Nie zwlekaj, zbadaj się!

Właściwą przyczynę przykrych objawów może ustalić tylko badanie lekarskie. – Niestety – mówi dr Zbigniew Kudelski, – pacjenci odwlekają je. Próbują leczenia na własną rękę. Obecnie w aptekach jest sporo środków łagodzących świąd, czy nawet pobolewanie. Lepiej jednak, gdy któryś wskaże specjalista. Główną przyczyną unikania badania jest wstyd i lęk. Wstyd bezprzedmiotowy, bo dla lekarza jest to działanie rutynowe. Bezzasadny jest też lęk, bo nie jest ono skomplikowane. Z reguły przed badaniem konieczne jest oczyszczenie jelita za pomocą środka do płukania jelit lub przeczyszczającego. Potem pacjent rozebrany od pasa w dół kładzie się na kozetkę do badań.

Możliwe są trzy sposoby ułożenia ciała: na lewym boku, łokciowo – kolanowe lub ginekologiczne. Lekarz bada palcem zewnętrzną okolicę odbytu oraz jego kanał. Im bardziej pacjent rozluźni mięśnie tym mniej odczuje badanie i przebiegnie ono szybciej. Czasem konieczne jest także badanie anoskopem lub rektoskopem.


Metody leczenia

Wybór terapii zależy zawsze od stopnia zaawansowania choroby.

Leczenie stosowane w pierwszym okresie choroby obejmuje:

- właściwą dietę - zwiększenie ilości błonnika, wypijanie płynów do około 2,5l na dobę

- leki poprawiające motorykę jelit, przeciwzapalne, a także czopki i kremy – wyboru dokonuje lekarz

Przy większym zaawansowaniu, gdy trzeba zapobiec wypadaniu guzków krwawniczych, obrzękom, zaburzeniom w przepływie krwi, konieczne są metody zabiegowe:

- skleroterapia, czyli ostrzykiwanie chorego guzka, niedotleniony i niedożywiony sam odpada

- gumowe podwiązki, zakłada się je wokół podstawy guzków krwawniczych (metoda Barrona), co powoduje zahamowanie ich ukrwienia, martwicę i wypadnięcie

- krioterapia, czyli zamrażanie

- fotokoagulacja, energia podczerwona zamyka naczynia krwionośne doprowadzające krew do guzka, co powoduje jego zmniejszenie

- klasyczne leczenie chirurgiczne - wycinanie guzków wraz z błoną śluzową tzw. staplerem


Jak zapobiegać?

Zdaniem lekarzy proktologów, przede wszystkim, trzeba się dużo ruszać. Wystarczy spacer, marsz, gimnastyka. Ważne, by robić to regularnie, zwłaszcza w wieku dojrzałym, bo wtedy właśnie nasilają się tendencje do powiększania hemoroidów. Właściwie się odżywiać - codziennie zjadać 5 porcji owoców i warzyw, dużo pić - najlepiej niegazowaną wodę mineralną, ograniczyć tłuszcze i słodycze. Działania te dobrze służą nie tylko linii, lecz również sprawnemu funkcjonowaniu układów trawienia i wydalania, co zapobiega hemoroidom.


UWAGA!

- gdy doszło do krwawienia z odbytu lub masz krew w kale natychmiast zgłoś się do proktologa

- przy nagłym bólu ulgę przynosi leżenie z nogami umieszczonymi powyżej bioder lub przyłożenie na kilka sekund okładu z pokruszonego lodu lub wody z lodem


Czy są hemoroidy?

Hemoroidy to trzy niewielkie organy wewnętrzne. Ma je każdy człowiek. Tworzą gęsty splot naczyń w błonie śluzowej odbytnicy. Jego zadaniem jest uszczelnianie odbytnicy razem z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem. Splot tych naczyń, czyli właśnie hemoroidy, znajduje się ok. 3-4 cm powyżej odbytu w jego kanale, i póki hemoroidy są zdrowe, nie daje się ich wyczuć nawet w trakcie badania.

Nazwa hemoroidy jako synonim choroby pojawia się wtedy, gdy w splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona swobodnie znaleźć ujścia. W rezultacie małe tętniczki rozszerzają się i tworzą guzkowate wypukłości w błonie śluzowej. Wtedy też powodują dolegliwości, zaczynają krwawić i wychodzić na zewnątrz.

Autor: Ewa Łuszczuk