Tajemnice środków na kaszel - co siedzi w syropach

Gdy pojawia się kaszel, sięgasz po syropy albo tabletki. Czy jednak zastanawiałaś się, jakie składniki zawierają te produkty? Przecież to właśnie dzięki nim są skuteczne.

Gdy pojawia się kaszel, sięgasz po syropy albo tabletki. Czy jednak zastanawiałaś się, jakie składniki zawierają te produkty? Przecież to właśnie dzięki nim są skuteczne.

Zarówno syropy, jak i tabletki swoją leczniczą moc zawdzięczają „siedzącym” w nich składnikom. Część z nich pomaga zwalczyć kaszel suchy, część działa na mokry, ale są i takie, które mogą być pomocne przy leczeniu obydwu rodzajów męczącego kaszlu.

Składnikami syropów oraz tabletek wykrztuśnych są różne rośliny i zioła. Wyciąg z liści bluszczu pospolitego potrafi rozrzedzić śluz oraz zwiększyć ruch rzęsek zablokowanych przez lepką wydzielinę. Podobne działanie mają korzeń i liść prawoślazu oraz ziele tymianku. Prawoślaz lekarski działa łagodząco na zachrypnięte gardło. W skład mieszanek o działaniu wykrztuśnym wchodzi także liść podbiału. Zawiera on leczniczy śluz, który łagodzi napady kaszlu. Liść podbiału wykazuje także działanie przeciwzapalne. Produkty na kaszel mogą zawierać też wyciąg z porostu islandzkiego, który dodatkowo działa osłaniająco i łagodząco. Inne zioła wykorzystywane do produkcji leków wykrztuśnych to owoce kopru włoskiego oraz anyżu.


Męczący kaszel mokry często uniemożliwia przespanie spokojnie nocy nie tylko choremu, ale także jego bliskim. Dlatego właśnie w aptece znajdziemy syropy, które „uspokoją” na kilka godzin odruch wykrztuśny i pozwolą zregenerować siły podczas snu. Takie produkty zawierają babkę lancetowatą i podbiał, zioło-miody i olejki eteryczne.

Warto zwrócić uwagę, że syropy mogą zawierać także etanol lub cukier. Dlatego nie każdy syrop nadaje się dla dziecka albo osoby, która musi unikać cukru. Produkty na kaszel swoje właściwości mogą zawdzięczać również substancjom leczniczym. Kodeina, jako lek przeciwkaszlowy, hamuje odruch wykrztuśny, zmniejszając przez to napady kaszlu. Takie samo działanie ma dekstrometorfan. W preparatach na kaszel suchy znajdziemy także acetylocysteinę, która rozbija cząsteczki śluzu obecne w drogach oddechowych. Takie samo działanie wykazują ambroksol oraz bromheksyna. Natomiast butamirat hamuje odruch kaszlu oraz nieznacznie rozkurcza oskrzela. Jest to substancja o silnym działaniu, wykorzystywana do leczenia ostrego, suchego kaszlu.

Autor: oprac. Sybilla Walczyk