Szkolny bunt - jak zmotywować dziecko do nauki

Każdy rodzic chciałby mieć w domu małego geniusza – dziecko zdolne, inteligentne i grzeczne. Rzeczywistość jednak często jest inna. Nasza pociecha nie chce się uczyć, cały dzień siedzi przed komputerem a szkołę traktuje jak zło konieczne.

Każdy rodzic chciałby mieć w domu małego geniusza – dziecko zdolne, inteligentne i grzeczne. Rzeczywistość jednak często jest inna. Nasza pociecha nie chce się uczyć, cały dzień siedzi przed komputerem a szkołę traktuje jak zło konieczne.

Niestety trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, często to my, rodzice odpowiedzialni jesteśmy za taki stan rzeczy. Nic nie dzieje się bez przyczyny - brak czasu, zdawkowe rozmowy, lenistwo, niewiedza… Te i wiele innych naszych grzechów powoduje, że z dzieckiem, zwłaszcza nieco starszym są problemy. Tymczasem praca nad dzieckiem, zaczyna się już od przedszkola. Dziecko należy nauczyć … jak się uczyć, pomóc wypracować pewien schemat, rytm.

Czasem maluch po prostu nie wie, w jaki sposób zabrać się do pracy. Kiedy trzeba przygotować się do sprawdzianu, nauczyć na pamięć wiersza, napisać wypracowanie i rozwiązać kilka zadań z matematyki, wówczas gubi się i … zniechęca. Podpowiedzmy dziecku, co może zrobić, aby wykorzystać czas przeznaczany na naukę w sposób jak najbardziej efektywny.


Ucz systematyczności

Uczyć trzeba się codziennie. Trudno jest w jeden wieczór przygotować się do sprawdzianu z całego półrocza, kiedy jednak naukę rozłoży się w czasie, wówczas okazuje się, że wystarczy każdego dnia opracować jeden czy dwa tematy, aby skutecznie opanować cały materiał. Podobnie jest z nauką wiersza bądź czytaniem lektur. Taki nawyk należy w dziecku wyrobić od zerówki.


Nie strasz

,,Nie ociągaj się!” „W szkole to dopiero dostaniesz w kość!” Ja w Twoim wieku to…” Po pierwsze to nieprawda, po drugie do niczego nie prowadzi. Nie przenoś swoich przekonań, złych doświadczeń na dziecko.


Nie obarczaj swoimi ambicjami dziecka

Każdy rodzic marzy, żeby Jego dziecko było najlepsze, żeby zostało adwokatem, wynalazcą, lekarzem itp. Nie każde dziecko nim zostanie, mierz siły na zamiary, nie przytłaczaj dziecka swoimi ambicjami.


Doceniaj nawet najmniejsze osiągnięcia

Ważny jest włożony wysiłek - nie tylko ocena. Chwal nawet za małe postępy, dziecko lubi czuć się docenione, to je motywuje. Chwal za konkretną rzecz, np. jeśli dziecko szybko wykona zadanie, to pochwal, że zrobiło je szybko, jeśli to dłużej trwało pochwal za wytrwałość.


Pamiętaj o odpoczynku po szkole

Po szkole dziecko powinno zjeść dobry obiad, porozmawiać z rodzicami, zrelaksować się i dopiero wtedy siadać do odrabiania lekcji. Nie powinno robić zadań domowych od razu po przyjściu ze szkoły – jest zmęczone, rozkojarzone, powinno się wyciszyć i odpocząć.


Dawaj przykład

Daj przykład własnym zachowaniem, niech dziecko widzi że czytasz książkę, prasę, oglądasz filmy popularno-naukowe. Zabaw się z nim w badacza, detektywa. Idźcie razem na wystawę, do muzeum - udowodnij, że nauka może być interesująca.


Przygotujcie razem miejsce pracy

Zadbaj o odpowiednie miejsce do nauki, właściwe oświetlenie i spokój. Naucz dziecko różnych technik ułatwiających zapamiętywanie (rysunki, grafy, wykresy).


Nie odrabiaj prac domowych za dziecko

Pomóż mu zrozumieć polecenie, zaplanuj poszczególne etapy pracy, udziel wskazówek naprowadzających i daj szansę niech doświadczy sukcesu (budujesz wiarę we własne możliwości). Dziecko powinno zacząć odrabianie lekcji od najtrudniejszego zadania, łatwiejsze zrobi na końcu.


Nie porównuj dziecka z innymi

Każde dziecko uczy się w swoim tempie i czasie. Porównywać możesz, ale jego wiedzę i umiejętności na przestrzeni czasu. Unaocznisz mu w ten sposób postępy i zmotywujesz do dalszej pracy.


Wspieraj i kochaj

Gdy doświadcza porażki, jest zniechęcone - wesprzyj malucha nazywając wprost Jego uczucia. Pokaż mu, jak może wyjść z patowej sytuacji, nie zostawiaj samego. Udzielaj wsparcia, deklaruj chęć pomocy.

Autor: Daria Kaczmarek