Szefie, pomóż!

Masz problem w pracy i nie wiesz jak sobie z nim poradzić? Teoretycznie przełożony jest po to, by służyć ci pomocą. W praktyce boisz się, jak może zareagować na twoje problemy?

Masz problem w pracy i nie wiesz jak sobie z nim poradzić? Teoretycznie przełożony jest po to, by służyć ci pomocą. W praktyce boisz się, jak może zareagować na twoje problemy?

Nie ma nic gorszego (zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy) niż gromadzenie przez pracownika frustracji w sobie. Dlatego, gdy pojawia się problem, zamiast tylko narzekać, warto spróbować go rozwiązać. Jeśli nie można samemu…po prostu porozmawiać z szefem.


Urwanie głowy

Zbyt dużo obowiązków, zostawanie po godzinach pracy, nadmierny stres. Nie można w ten sposób funkcjonować zbyt długo. Wpływa to negatywnie zarówno na życie zawodowe, jak i prywatne (chociażby zdrowie czy relacje z bliskimi). Taki tryb życia grozi wypaleniem zawodowym i depresją. By rozwiązać problem, należy zastanowić się gdzie tkwi jego przyczyna. Zła organizacja czasu pracy? Zbyt wymagające zadania? A może po prostu jest ich za dużo? Podczas rozmowy z szefem nie powinno się oskarżać go, że jest powodem problemów pracownika, ani użalać się, jak jest źle.

Trzeba po prostu zwrócić się do przełożonego po pomoc. Spokojnie wytłumaczyć jak wygląda codzienny dzień pracy (może szef nie ma pojęcia o problemie?), pokazać tego obecne i przyszłe konsekwencje oraz zasugerować co może być przyczyną. Można również zaproponować szefowi rozwiązanie, np. poprosić o zatrudnienie stażysty do pomocy, czy opłacenie kursu doszkalającego. Mądry szef powinien docenić starania pracownika i podać mu pomocną dłoń.


Aleeee nuda…

Choć niektórzy pracownicy wolą przeciwstawny do nadmiaru obowiązków problem, sytuacja ta wcale nie jest komfortowa. Czas strasznie się wlecze, pracownik nie zdobywa żadnych nowych umiejętności (najzwyczajniej się nie rozwija, a nawet uwstecznia), a do tego spytany o rezultaty swojej pracy, nie ma się czym pochwalić. Zbyt mało obowiązków i monotonia w pracy mogą również prowadzić do wypalenia zawodowego. Potrzebna jest szczera rozmowa z szefem. Istnieje obawa, że przełożony dojdzie do wniosku, że pracownik nie jest firmie potrzebny. Gdy widać takie zagrożenie, warto w porę rozejrzeć się za nową pracą.

Często jednak brak obowiązków wynika z braku orientacji szefa ile czasu potrzebne jest na ich wykonanie, lub po prostu nie przyglądania się harmonogramowi prac swoich podwładnych. Mądry szef powinien docenić pracownika, który chce się rozwijać i podejmować nowe wyzwania. Z łatwością powinien znaleźć i zaproponować mu nowe obowiązki.


Ratunku, jak to zrobić?

Trzecią trudną sprawą, jaka może pojawić się w pracy jest brak wiedzy na temat wykonania swoich obowiązków. Może on wynikać z nieodpowiedniego przekazania panujących w firmie praw i reguł, braku wiedzy niezbędnej od innych współpracowników lub braku kompetencji pracownika.

Szczera rozmowa z szefem powinna pomóc w rozwiązaniu problemu. Pracodawca sam przecież decydował o tym, kogo zatrudnia. Powinien sobie zdawać sprawę z umiejętności i kompetencji pracownika (chyba, że ten był na rozmowie kwalifikacyjnej nieszczery). Jeśli są niewystarczające, powinien zgodzić się na dodatkowe szkolenia lub przydzielić pomocnika. Warto zasugerować szefowi rozwiązania, gdyż ten może nie pamiętać jakie umiejętności posiadają wszyscy pracownicy. Jedno jest pewne – milczenie problemu nie rozwiąże.

Autor: Oprac.AŁ