Szefie, chciałbym podwyżkę

Pracujesz w pocie czoła, odnosisz sukcesy dla swojej firmy, a wciąż zarabiasz tyle samo? Co zrobić, gdy pracodawca, mimo że jest zadowolony z efektów twojej pracy, nie potrafi cię docenić? Jak porozmawiać z nim o podwyżce?

Pracujesz w pocie czoła, odnosisz sukcesy dla swojej firmy, a wciąż zarabiasz tyle samo? Co zrobić, gdy pracodawca, mimo że jest zadowolony z efektów twojej pracy, nie potrafi cię docenić? Jak porozmawiać z nim o podwyżce?

Po pierwsze: Przemyśl czy podwyżka naprawdę ci się należy

Wiadomo, że każdy chciałby otrzymać podwyżkę. Jednak by naprawdę ją dostać, trzeba na nią zasłużyć. Jeśli szef sam nie podniósł twojej pensji i zdecydowałeś się o to poprosić, warto, by wniosek opierał się na słusznych i niepodważalnych argumentach. Nie jest dobry czas na rozmowę o wynagrodzeniu, jeśli zdarzały ci się ostatnio pomyłki w pracy, prowadzony przez ciebie projekt nie zakończył się sukcesem albo pracujesz w danej firmie dopiero od trzech miesięcy. Warto też zorientować się, jakie są średnie zarobki w branży, na stanowisku i w mieście, w którym pracujesz.


Po drugie: Przygotuj argumenty

Niestety szefowie rzadko sami odczuwają potrzebę docenienia pracownika przez podwyższenie jego pensji. Prośbę trzeba zatem odpowiednio uargumentować. Postaw się na miejscu swojego przełożonego i pomyśl, co przekonałoby cię do docenienia pracownika, jakim jesteś. Przemyśl, w czym jesteś dobry i jakie odniosłeś ostatnio sukcesy.


Po trzecie: Wybierz odpowiedni czas

O podwyżce najlepiej rozmawiać w czasie, kiedy szczególnie widoczne są efekty twojej pracy. Na przykład właśnie zakończyłeś projekt, dzięki któremu firma osiągnęła zamierzone cele. Łatwo wtedy wykazać, że twoja praca była wartościowa i wyższe wynagrodzenie należy się właśnie tobie. Jeśli wiesz, że firma ma akurat problemy finansowe, a wprowadzany właśnie na rynek nowy produkt może w niedługim czasie przynieść spore zyski, warto poczekać 2-3 miesiące z decyzją o rozmowie.


Po czwarte: Poproś szefa o spotkanie

Najlepiej umówić się z szefem na rozmowę konkretnego dnia o ustalonej godzinie. Gdy szef zarezerwuje sobie czas, raczej unikniesz sytuacji, kiedy nagle będzie musiał przerwać rozmowę i jechać na wcześniej umówione spotkanie z partnerem biznesowym.


Po piąte: Rozmawiaj konkretnie

Zacznij od świeżych osiągnięć. Możesz powiedzieć, że praca nad ostatnim projektem była dla ciebie bardzo cenna i poświęciłeś jej wiele czasu i energii. Tym bardziej cieszą cię efekty, jakie udało się osiągnąć. Warto zapytać czy szef podziela twoją opinię (w końcu jesteś pewien, że projekt zakończył się sukcesem). Gdy szef przyzna, że efekty pracy są satysfakcjonujące i docenia twoje zaangażowanie, trudniej mu będzie odmówić podwyżki.

Szybko przejdź do konkretów, nie warto krążyć wokół tematu. Przełożony powinien wiedzieć czego oczekujesz. Pieniądze to jednak temat delikatny, dlatego nie należy przedstawiać oczekiwać jako twardych żądań, a propozycję popartą faktami. Warto też podkreślić swoje doświadczenie w danej branży oraz staż pracy. Szef chętnie pewnie przyjmie do wiadomości, że praca, którą wykonujesz jest równocześnie twoją pasją i chciałbyś się dalej rozwijać w tym kierunku. Możesz również przedstawić nowe pomysły rozwiązań i inicjatyw, które warto byłoby wdrożyć. Kreatywni pracownicy są szczególnie cenni dla swoich przełożonych.


Jeśli szef zgodzi się na podwyżkę, warto ustalić jej wysokość i czas, od którego będzie ona obowiązywać. Należy również podpisać aneks do umowy, by dopełnić wszelkich formalności.

Szef może poprosić o czas na podjęcie decyzji. Podziękuj za rozmowę i zapytaj kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi. Jeśli nie otrzymasz jej w podanym przez przełożonego terminie, poczekaj kilka dni i w kulturalny sposób wróć do tematu.


Może oczywiście zdarzyć się, że mimo niepodważalnych argumentów przemawiających za twoją podwyżką, szef odmówi jej udzielenia. Masz prawo zapytać o powód. Jeśli jest nim niezadowolenie z twojej pracy, warto dopytać o szczegóły. Będziesz wiedział nad czym musisz jeszcze popracować. Gdy poprawisz efekty swojej pracy, możesz wznowić temat. Gorzej jednak, jeśli argumentem szefa do odmówienia podwyżki jest po prostu brak budżetu w firmowej kasie. Można wtedy czekać na „lepsze czasy” w obecnej firmie albo…rozglądać się za inną pracą, w której otrzymasz satysfakcjonujące cię wynagrodzenie.

Autor: Oprac.AŁ