Szef w spódnicy

Coraz częściej w różnych zawodach, to właśnie kobiety stają się szefami dla mężczyzn. Dlaczego niektórzy mają z tym problem?

Coraz częściej w różnych zawodach, to właśnie kobiety stają się szefami dla mężczyzn. Dlaczego niektórzy mają z tym problem?

Hołdują stereotypowi władzy

Mężczyźni uważają, że kobieta nie nadaje się na szefa. Jest zbyt „miękka” w negocjacjach, nie umie ryzykować i podejmować decyzji. Urodzonymi przywódcami według nich są oni sami. Niestety takie stereotypowe traktowanie władzy jako domeny mężczyzn staje się przeszkodą do wzajemnego zrozumienia się na polu zawodnym. Mężczyźni nie ufają kobiecie szefowi. Badania pokazały, że stereotypy dotyczące potencjalnych ról, jakie mogą w życiu zawodowym pełnić kobiety, są silne i dość przewidywalne.


Boją się

Niepodważalnym jest fakt, że takie silne, niezależne kobiety - szefowe budzą strach wśród mężczyzn. Jeżeli kobieta zarabia na siebie, jest zaradna i samodzielna, to gdzie miejsce na mężczyznę - żywiciela i pana domu? Taka kobieta odstrasza mężczyzn swoją zaradnością. Mężczyźni wolą być potrzebni 24 h na dobę. Oczywiście nie wszystkie prośby wykonują, ale muszą wiedzieć, że kobiety, nie dają sobie bez nich rady. Muszą czuć się potrzebni, bo inaczej ... odchodzą.


Chcą kobiecej kobiety

Chcą kobiety kruchej, eterycznej, delikatnej. Niestety w miejsce tego ideału, czyli omdlałego anioła wspartego na boku silnego mężczyzny, mają często silne, umięśnione ciało (mięśnie były zawsze symbolem męskości). Odkąd kobiety zaczęły trenować sztuki walki, zaczęły dorównywać siłą mężczyznom.


Inaczej myślą

Kobiety nie potrafią stawić czoła agresji, w ich dbałości o bliskie relacje z innymi nie ma miejsca na konflikty i agresje. Będą raczej dążyć do unikania konfliktu, zaś u mężczyzn sprzeczki, sytuacje konfliktowe nawet agresywne oczyszczają atmosferę. Panowie często przyjmują postawę eksperta, lubią być poinformowani i sprawować kontrolę. Częściej zdarza się im przerywać rozmowę i nie słuchać wypowiedzi innych osób. Rozumują w kategoriach pozycji i osiągają sukces przez cel, który chcą osiągnąć, a kobiety preferują wspólne dążenie do celów.


Jaka przyszłość?

Dobrze jest połączyć predyspozycje obu płci, dobierając koedukacyjną kadrę. Zarówno kobieta jak i mężczyzna wnoszą pozytywne wartości w miejsce pracy. Łącząc predyspozycje i umiejętności kobiet z predyspozycjami mężczyzn można stworzyć doskonały zespół zarządzający. Chodzi o to, by nie gloryfikować płci żeńskiej czy męskiej, ważne jest by uznać i zrozumieć różnice pomiędzy nimi, nauczyć się dobrze rozumieć i wykorzystywać zalety każdego z nich w określonej sytuacji.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog