Szczerość w związku

Czy można być z partnerem szczerym zawsze i w każdej sytuacji? Trzy, ważne pytania do psychologa, Agnieszki Pasek.

Czy można być z partnerem szczerym zawsze i w każdej sytuacji? Trzy, ważne pytania do psychologa, Agnieszki Pasek.

Kiedy szczerość w związku jest absolutnie konieczna?


Sądzę, że dobrze jest stosować zasadę, że jeśli w ogóle pojawia się pytanie „powiedzieć prawdę czy nie”, najlepiej jest powiedzieć. Jestem za szczerością, bo jeżeli w związku nie można być szczerym, to gdzie można?! Lepiej wiedzieć dokładnie, w jakim miejscu się jest z bliską osobą, nawet jeśli to, co mówi nasz partner, jest czasem bolesne. Ale nie trzeba rozmyślać, „czy mówi prawdę, czy nie?”. Można mieć zaufanie, jeśli partnerzy są szczerzy wobec siebie. Ból prawdy jest znacznie łatwiejszy do zniesienia od bólu niepewności. Im mniej jest zaufania, tym mniej jest bliskości.


Czy można być z partnerem szczerym zawsze i w każdej sytuacji?


Myślę, że próby ochronienia kogoś poprzez niemówienie prawdy źle się kończą. I choć często jest to czynione z miłości, by drugiej osoby nie skrzywdzić, nie zranić – nie warto tak robić. Można nie mówić prawdy, jeżeli to jest żart albo niespodzianka.


A bezwzględna szczerość, jakie zagrożenia za sobą niesie?


W bliskim związku zawsze jest coś dobrego i coś niedobrego. Osoby, które oczekują, że zawsze jest dobrze i przyjemnie, bywają rozczarowane szczerością. Niepewność, domysły są sto razy gorsze od nawet bolesnej prawdy.

Autor: Renata Mazurowska