Szczepić, nie szczepić - zabezpiecz dziecko

Nie ryzykuj! Zaszczep swoje dziecko! Powszechne szczepienia ochronne dzieci stosuje się w Polsce od ponad pół wieku. Dzięki nim udało się opanować np. błonicę i krztusiec.

Nie ryzykuj! Zaszczep swoje dziecko! Powszechne szczepienia ochronne dzieci stosuje się w Polsce od ponad pół wieku. Dzięki nim udało się opanować np. błonicę i krztusiec.

W ostatnich latach pojawiły się nowe szczepionki przeciwko niebezpiecznym drobnoustrojom, takim jak pneumokoki, meningokoki, wirus brodawczaka HPV, rotawirusy. Znajdują się jednak na liście szczepień zalecanych, a nie obowiązkowych. Trzeba za nie zapłacić.


Groźne pneumokoki

Jedno z najgroźniejszych zakażeń wywołują pneumokoki. Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy ministrze zdrowia, postuluje, by na listę bezpłatnych szczepień obowiązkowych, jak najszybciej, wprowadzić szczepienia przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci do lat dwóch. Takie jest zresztą zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia.

Zdaniem wiceprzewodniczącej zespołu prof. Ewy Bernatowskiej, kierownika Oddziału Immunologii z Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka, eksperta WHO w kwestii bezpieczeństwa szczepień, jest to konieczność. Bo na najgroźniejszą postać zakażenia pneumokokowego – inwazyjną chorobę pneumokokową każdego roku zapada blisko 20 na 100 tyś. dzieci do 5 roku życia. A z tą bakterią nie ma żartów. Atakuje przede wszystkim dzieci, od nich nierzadko zarażają się rodzice i dziadkowie. Wywołuje groźne choroby jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ostre zapalenie płuc, stawów, kości, wsierdzia, otrzewnej. Poważnie grozi rozwojem sepsy. Według Światowej Organizacji Zdrowia pneumokoki są najczęstszą przyczyną zapaleń płuc oraz zgonów u dzieci do lat 5.


Niebezpieczne meningokoki

Do zakażenia meningokokami dochodzi rzadziej, bo u 1 osoby na 100 tys. Sprzyja mu przebywanie w grupie, w źle wietrzonych pomieszczeniach np. dyskotece, internacie, akademiku, koszarach. I praktyki typu: picie z jednej szklanki, wspólne palenie papierosa, czy używanie sztućców. Zakażenie meningokokami grozi zapaleniem opon mózgowo – rdzeniowych, sprzyja rozwojowi sepsy, może wywołać zapalenie gardła, ucha środkowego, stawów, osierdzia i wsierdzia.

Walka ze skutkami infekcji może trwać długo i nie zawsze kończy się sukcesem. Bywa też, że zostawia ślady na całe życie, np. kłopoty ze słuchem.


Kłopotliwe rotawirusy i inni wrogowie

Powszechne szczepienie przeciwko rotawirusom to marzenie większości pediatrów. Drobnoustroje te są odpowiedzialne za większość biegunek u małych dzieci. Samo schorzenie na szczęście rzadko jest niebezpieczne dla życia, ale często oznacza stresujący dla malucha i jego rodziców pobyt w szpitalu. Lekarze zalecają też, by korzystać ze szczepień przeciwko wietrznej ospie. Bo choć generalnie uchodzi za chorobę łagodną to zdarza się, zwłaszcza u dzieci, że powoduje przykre powikłania jak zapalenia mózgu, opon mózgowych, choroby dermatologiczne.

W Polsce stosunkowo rzadko występuje wirusowe zapalenie wątroby typu A. Jednak lepiej, by do niego nie dochodziło, co umożliwia dostępna już i u nas szczepionka. O tym czy warto ją zastosować trzeba jednak zapytać pediatrę.

Autor: Ewa Łuszczuk