Świeże spojrzenie

Każdemu zdarza się zarwać noc i zobaczyć w lustrze oczy jak z horroru – zaczerwienione, opuchnięte, bez blasku. Oczywiście najlepszym lekarstwem na zmęczone oczy jest sen. Jeśli jednak nie możesz się po prostu przespać, wypróbuj jeden z naszych sposobów.

Każdemu zdarza się zarwać noc i zobaczyć w lustrze oczy jak z horroru – zaczerwienione, opuchnięte, bez blasku. Oczywiście najlepszym lekarstwem na zmęczone oczy jest sen. Jeśli jednak nie możesz się po prostu przespać, wypróbuj jeden z naszych sposobów.

Jak zmniejszyć zaczerwienienie i opuchliznę?


Ogórek i awokado – znane lekarstwo na podpuchnięte oczy. Schłodzonego w lodówce ogórka (dodatkowo rozjaśni cienie pod oczami) lub awokado (przy okazji nawilży) pokrój na grube plastry i połóż na powiekach na około 10 minut lub do czasu, aż plastry się nagrzeją. Na koniec zmyj twarz zimną wodą.


Truskawki – nie tylko zmniejszają obrzęk, ale też zawierają składniki, które poprawiają wygląd skóry i wygładzają ją. Pokrój mrożone owoce na plastry, przyłóż na zmęczone oczy i poleż z nimi kilka minut.


Herbata – zawiera teinę i kofeinę. Mają one działanie ściągające i redukują obrzęki. Zaparz 2 torebki czarnej lub zielonej herbaty, wyjmij z naparu i schłodź w lodówce lub zamrażalniku. Zimne przyłóż do powieki na około 10-15 minut.


Zimne łyżki – włóż cztery łyżki do zamrażarki lub szklanki lodowatej wody. Kiedy się schłodzą, przyłóż do oczu. Jeśli poczujesz, że się nagrzały, wymień na zimne. W ten sposób pozbędziesz się opuchlizny.


Ziemniak – pokrój surowe warzywo na bardzo cienkie talarki i połóż na powieki. Kiedy wyschną, zastąp je nowymi plasterkami ziemniaka. Zlikwidujesz ciemne obwódki i cienie pod oczami oraz poprawisz koloryt skóry.


Kostki lodu – pomagają zlikwidować skutki niewyspania i zmniejszają obrzęki. Obracaj je na przymkniętych powiekach.


Żelowe maseczki – dostępne w sklepach opaski żelowe są praktyczniejsze od innych sposobów na pozbycie się opuchlizny. Chłodzi się je w lodówce, ale nie mrozi!


Ziołowe napary

Prostym, tanim i skutecznym sposobem na dodanie blasku oczom jest stosowanie okładów z ziół.


Szałwia – jedną jej łyżeczkę zaparz przez kilka minut w połowie szklanki wrzątku. Odcedź, połowę ostudź. W ciepłym naparze zanurz waciki i trzymaj je na powiekach przez 10 minut. Kolejne 10 minut poleż z zimnym okładem. Przy regularnym stosowaniu zmniejszysz worki pod oczami.


Świetlik – pół łyżeczki ziela zalej1/3 szklanki wrzątku i zaparzaj 10 minut. Nasącz waciki i przyłóż okład do oczu. Możesz też 2 łyżeczki zalać 2 szklankami wody i gotować 20 minut. Wywar odcedź kilkakrotnie, doprowadź do wrzenia i rozpuść w nim żelatynę (według proporcji z opakowania). Kiedy galaretka zastygnie, zmiksuj ją i przełóż do słoiczka. Gotowy żel przechowuj w lodówce.


Rumianek – kompresy z herbatki rumiankowej przynoszą ulgę zmęczonym oczom i przywracają im blask. Mają właściwości przeciwzapalne i łagodzą zaczerwienienia. Możesz też zalać łyżkę tego ziela 1/4 litra wrzącego mleka. Letni okład nałóż na powieki na 20 minut.


Rozmaryn – wsyp garść ziela do miski z wrzątkiem i nachyl się nad nią z ręcznikiem na głowie na kilka minut.


Krople do oczu

Na rynku jest wiele preparatów, które przynoszą ulgę zmęczonym oczom. Najczęściej są to krople do oczu. Możesz wybrać takie na spuchnięte oczy, zaczerwienione oczy, uczucie pieczenia itp. Jeśli natomiast pracujesz „oczami”, męczysz wzrok przy komputerze lub pracujesz w pomieszczeniu oświetlonym jarzeniówkami – wybierz któryś z suplementów diety zawierający luteinę, witaminę, wyciąg z borówki amerykańskiej lub jagód.


Gimnastyka

Kiedy poczujesz zmęczenie oczu, wykonaj parę prostych ćwiczeń:


- Wpatruj się przez jakiś czas w odległy przedmiot, a potem z bliska w jakiś tekst, a następnie znów popatrz w dal.
- Przyłóż dłonie do zamkniętych oczu i lekko ich dotknij. Wykonuj przy tym głębokie i powolne oddechy i wyobrażaj sobie czarny ekran. Ćwicz codziennie przez 20 minut.
- W ciągu dnia przerwij pracę i popatrz przez chwilę przed siebie. Możesz też zamknąć oczy na 10 minut i poruszać parę razy gałkami ocznymi.


Właściwe nawyki

- Jeśli pracujesz przy komputerze, pamiętaj o przerwach co 2-3 godziny na 10-15 minut.
- Unikaj dymu, często wietrz pokój, zimą stosuj nawilżacze.
- Spaceruj na świeżym powietrzu.
- Nie czytaj w pozycji leżącej ani w półmroku.
- WYSYPIAJ SIĘ!!! – sen jest najlepszym lekarstwem na nasze dolegliwości.

Autor: Daria Mędelska-Guz