Światowy dzień walki z AIDS

Blisko 13 tys. zakażeń wirusem HIV i ponad 2,3 tys. zachorowań na AIDS wykryto w Polsce od początku epidemii w połowie lat 80. Szacuje się, że zakażeń jest co najmniej dwa razy więcej. Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS.

Blisko 13 tys. zakażeń wirusem HIV i ponad 2,3 tys. zachorowań na AIDS wykryto w Polsce od początku epidemii w połowie lat 80. Szacuje się, że zakażeń jest co najmniej dwa razy więcej. Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS.

Od 1985 r., który uważany jest za początek epidemii HIV/AIDS do 30 kwietnia br. w Polsce odnotowano 12 893 zakażonych, w tym co najmniej 5 637 w związku z używaniem narkotyków. 2 353 osób zachorowało na AIDS, a 1 023 chorych zmarło. Na początku września 2010 r. leczeniem ARV (antyrertowirusowym) objętych było ok. 4813 pacjentów, w tym 134 dzieci.

Jak szacuje UNAIDS (Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS) na świecie HIV zakaziło się ok. 68 mln osób. Obecnie z wirusem żyje ok. 33 mln ludzi. Według UNAIDS co 6 sekund na świecie ktoś zakaża się HIV, co 9 sekund jakaś osoba umiera na AIDS, z tej przyczyny co 14 sekund zostaje osierocone dziecko.

Wspólną cechą epidemii na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach jest fakt, iż zakażenia HIV dotykają głównie osoby młode. Ponad połowa zakażających się HIV na świecie jest między 15. a 24. rokiem życia. Polska nie stanowi tu wyjątku, 8 proc. wszystkich zakażeń wykryto u osób poniżej 20. roku życia, zaś 48 proc. wszystkich zakażeń HIV dotknęło osoby między 20. a 29. rokiem życia. Najliczniejsza grupą (ok. 75 proc.) wśród zakażonych HIV i chorych na AIDS w Polsce stanowią osoby w wieku produkcyjnym (20-49 lat).

W Polsce obecnie nie mówimy w ogóle o grupach ryzyka, ale ryzykownych zachowaniach. Według Krajowego Centrum ds. AIDS najwięcej wykrywanych obecnie zakażeń jest konsekwencją kontaktów seksualnych - zarówno pomiędzy mężczyznami, jak i heteroseksualnych.

Szacunkowe dane epidemiologiczne w Polsce wskazują, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej dwa razy wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń HIV, czyli około 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu. Polska w porównaniu z innymi krajami europejskimi wykazuje najwyższy, ponad 50-procentowy odsetek osób nieświadomych swego zakażenia. Zdaniem ekspertów w Polsce liczba badań w kierunku HIV, choć z roku na rok coraz większa, jest wciąż za mała. Zachęcają, by osoby, które miały w przeszłości ryzykowne zachowania, zrobiły test. Przekonują, że wcześnie podjęte leczenie jest bardziej efektywne. Testy zalecane są również dla kobiet w ciąży, ponieważ matka, która wie o swoim zakażeniu HIV, ma niemal 100-procentową szansę, by urodzić zdrowe dziecko.

Bezpłatnie i anonimowo testy na obecność wirusa HIV, połączone z indywidualnym poradnictwem przed testem i po nim, można wykonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), których obecnie w Polsce funkcjonuje 28. W grudniu, w Warszawie będzie można zrobić test także w sobotę. W ramach warszawskich Dni testowania w PKT przy ul. Chmielnej 4 będzie czynny przez sześć dni w tygodniu: od poniedziałku do czwartki w godz. 16-19.30, w piątki w godz. 12-15.30, a we wszystkie grudniowe soboty w godz. 10-18.

Autor: Świat Zdrowia, PAP