Świąteczny prezent od farmaceuty

Prezent pod choinkę z apteki to dowód troski i miłości. Szukając świątecznych upominków, nie zapomnijmy więc odwiedzić zaprzyjaźnionych farmaceutów.

Prezent pod choinkę z apteki to dowód troski i miłości. Szukając świątecznych upominków, nie zapomnijmy więc odwiedzić zaprzyjaźnionych farmaceutów.

Choć prezenty nie są najważniejszym elementem świąt Bożego Narodzenia, to jednak zdecydowana większość z nas lubi obdarowywać się w tym czasie upominkami. W tej sytuacji nie liczy się cena prezentu, lecz intencja. Z drugiej jednak strony wiele prezentów, choć kupionych z najlepszą intencją, nie spełnia oczekiwań osób obdarowywanych. Zamiast ryzykować, że znów nie trafimy z zapachem perfum, albo kupować dziadkowi, podobnie jak przez pięć ostatnich lat z rzędu, ciepłe skarpetki, warto w poszukiwaniu prezentów odwiedzić miejsca, które nie zawsze kojarzą nam się z prezentami.


Apteka zamiast drogerii

Takim miejscem jest między innymi apteka. Przecież tu możemy zaopatrzyć się nie tylko w leki, ale również w środki wspomagające leczenie i pielęgnację urody. W wyborze odpowiedniego produktu pomogą nam farmaceuci, którzy podpowiedzą na przykład, dla kogo przeznaczone są konkretne suplementy czy kosmetyki. Zakupy w aptece mają jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę: wiedzy farmaceuty można zaufać. Prawdopodobnie aptekarz doradzi nam lepiej przy wyborze kosmetyków niż sprzedawca w drogerii, który nie musi się znać na produktach oferowanych w sklepie.

Jakie prezenty znajdziemy w aptece? Kobiety w każdym wieku na pewno ucieszą się ze sprzedawanych w tym miejscu kosmetyków. Są to tzw. dermokosmetyki, czyli produkty, nad którymi pracowali dermatolodzy, kosmetolodzy i chemicy. Dlaczego te kosmetyki są sprzedawane w aptekach? By podkreślić ich wyjątkowy wpływ na skórę. Produkty te zawierają składniki, których rezultat działania został potwierdzony licznymi badaniami przeprowadzonymi zarówno w kraju, jak i za granicą. Zanim trafiły do apteki, przeszły mnóstwo testów. Najczęściej są to produkty bardzo dobrej jakości, których zadaniem jest pielęgnacja skóry problemowej. Zdecydowana większość tych kosmetyków jest pozbawiona substancji barwiących i zapachowych, więc nadaje się do stosowania także przez właścicielki skóry wrażliwej. Dermokosmetyki są często droższe od kosmetyków „zwykłych”, jednak wzrost ich sprzedaży świadczy o tym, że klientki je doceniają.


Dla każdego

Wśród produktów sprzedawanych w aptece znajdziemy preparaty przeciwtrądzikowe, przeciwłojotokowe, przeciwłupieżowe, a także uszczelniające naczynia krwionośne. Apteki oferują także produkty wpływające stymulująco na produkcję kolagenu, czyli powstrzymujące procesy starzenia się skóry. Są też specjalne linie produktów przeznaczonych dla skóry suchej i odwodnionej, a także normalnej. W zasadzie w aptece znajdziemy prezent dla kobiety w każdym wieku i z najróżniejszymi typami skóry. W błędzie jest ten, kto myśli, że kosmetyki apteczne przeznaczone są tylko do skóry problemowej. Przecież nawet jeśli skóra nie sprawia nam żadnych kłopotów, to i tak wymaga pielęgnacji.

Z myślą o świętach producenci zawczasu przygotowują zestawy kosmetyków z przeznaczeniem na prezent. Ich zaletą jest nie tylko estetyczne opakowanie, ale fakt, że kupując taki zestaw, oszczędzamy czas. Bywa, że zestawy są bardziej opłacalne, gdyż jeden z zawartych w nim produktów dodany jest gratis. Poza tym producenci sprytnie pakują do kosmetyczek krem na dzień, na noc i np. tonik, dzięki czemu mężczyzna nie musi nawet wiedzieć, do czego służy tonik, by kupić go kobiecie.


Na dzień czy na noc?

Zatrzymajmy się na moment przy kremach. Poza kremami uniwersalnymi w aptece znajdziemy te na dzień i na noc. Preparaty przeznaczone do stosowania na noc zawierają zazwyczaj więcej składników odżywczych, mogą mieć także nieco bardziej tłustą konsystencję, bo właśnie w trakcie naszego snu skóra regeneruje się. Natomiast kremy na dzień świetnie się wchłaniają, nadają się więc do stosowania pod makijaż. Mogą też zawierać filtry przeciwsłoneczne.

W przypadku skóry młodej podstawą jest regularne nawilżanie. Dlatego kosmetyki takie powinny zawierać glicerynę, proteiny czy algi. Nieco starsze kobiety, które mają już pierwsze zmarszczki i chcą zapobiec przedwczesnemu powstawaniu kolejnych, powinny stosować preparaty z kwasem hialuronowym, koenzymem Q10 czy polifenolami. Zimą kremy powinny być nieco bardziej gęste i tłuste, mogą więc zawierać także oleje roślinne, ceramidy czy oleje silikonowe. Skóra dojrzała będzie wdzięczna za krem zawierający fitohormony, kwasy omega, czy hydrolizaty. Apteki oferują także specjalistyczne produkty do demakijażu. Także w tym wypadku są to najczęściej kosmetyki renomowanych firm. Dodajmy, że farmaceuci zazwyczaj posiadają bezpłatne próbki sprzedawanych kosmetyków. Można więc już odpowiednio wcześnie przed Wigilią poprosić farmaceutę o kilka próbek, podrzucić je mężowi/żonie/siostrze/mamie/babci, a po jakimś czasie, tak „od niechcenia” zapytać, jak dana osoba ocenia te kosmetyki. Jeżeli działanie któregoś z nich ją/go zadowoli, mamy gotowy pomysł na prezent, który na pewno będzie trafiony.


Podstawa – przechowywanie

W wielu aptekach w okresie okołoświątecznym spotkamy także dermokonsultantki, które zaproponują badanie skóry i pomogą dobrać kosmetyk do indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że kosmetyki to produkty wymagające odpowiedniego przechowywania. Są wrażliwe na wysokie i niskie temperatury, często od sposobu przechowywania zależy ich jakość. Kupując kosmetyki w aptece możemy być pewni, że te warunki zostały spełnione. Tej gwarancji nie dadzą nam produkty sprzedawane na targach czy w kioskach.

A co z paniami, które mają za dużo kosmetyków i nie potrzebują kolejnych? Im przyjemność może sprawić inny upominek z apteki. Znajdziemy tu przecież także preparaty witaminowe przeznaczone specjalnie dla kobiet, suplementy nawilżające skórę od wewnątrz, także wzmacniające włosy, skórę i paznokcie. W aptece dostępne są także preparaty pielęgnacyjne dla mężczyzn: środki do golenia, kremy, żele, pianki…


Dla seniora

W przypadku poszukiwania prezentu dla seniora zwróćmy szczególną uwagę na wszelkie płynne suplementy diety. Są to produkty uwzględniające potrzeby zdrowotne osób starszych, dostarczające niezbędnych witamin, bardzo często zawierające składniki działające profilaktycznie na choroby układu krążenia. Dzięki temu, że są w płynie, seniorzy nie będą mieli problemu z ich zażyciem. Inny pomysł na prezent dla seniora to ciśnieniomierz albo inhalator.

A jeśli senior ze względu na problemy ze zdrowiem zażywa leki, możemy kupić mu praktyczne akcesoria do tabletek: dozownik lub przecinarkę. Ten pierwszy składa się z szufladek podzielonych na dni tygodnia lub pory dnia (np. rano, południe, wieczór). Dzięki temu senior, nawet ten mający już problemy z pamięcią, nie zapomni zażyć leku, ale też nie zażyje jego podwójnej dawki.

Autor: Maria Świętojańska
dom