Świąteczny nastrój

Jak w przedświątecznych zakupach, porządkach i przygotowaniach nie zatracić świątecznej atmosfery?  Jak ją wprowadzić i umieć się z niej cieszyć?

Jak w przedświątecznych zakupach, porządkach i przygotowaniach nie zatracić świątecznej atmosfery?  Jak ją wprowadzić i umieć się z niej cieszyć?

Zadbaj o wystrój domu

Udekorowanie mieszkania ozdobami świątecznymi ma niesamowity wpływ na wprowadzanie siebie w świąteczny nastrój. Choinka, stroiki, zapachowe świeczki, gwiazda betlejemska to tylko kilka rzeczy, które zmieniają wnętrze pomieszczenia i silnie oddziałują na zmysły.


Napisz list do mikołaja

Ze świętami nieodzownie związany jest Święty Mikołaj, który przychodzi z prezentami. Dla zabawy można ustalić w rodzinie, że każdy spróbuje odnaleźć w sobie dziecko i napisze do niego list. Dzięki temu możemy powspominać sobie, jak to było, kiedy było się dzieckiem.


Słuchaj kolęd

Słuchanie i śpiewanie kolęd to kolejny element świątecznego klimatu. Dużo śmiechu i radości wywołuje wspólne śpiewanie podczas robienia porządków, pieczenia pierników, ubierania choinki. Można też zorganizować świąteczne karaoke.


Przygotuj potrawy i wypieki

Święta to także określone zapachy: pierników, makowca, barszczu. Jeśli jest taka możliwość, chęci i czas to warto poświęcić swoje siły na przygotowanie chociaż części potraw samemu, nie zamawiając ich w sklepie. Specyfika potraw świątecznych sprawia, że myśl o nich wywołuje wręcz tęsknotę za danym smakiem i wspomnieniem świąt sprzed roku.


Twórz miłą atmosferę

W ferworze licznych przygotowań, niestety bardzo łatwo o zdenerwowanie. Spróbuj więcej uwagi poświęcać temu, jak w tym czasie odnosisz się do ludzi, do swoich bliskich. Jeśli zauważysz, że ponoszą cię emocje znacznie częściej niż zwykle, przeproś i znajdź inne sposoby odreagowania złości.


Spotykaj się z przyjaciółmi

Jeśli ciężko i dużo pracujesz, to pewnie masz niewiele czasu na spotkania z przyjaciółmi. Okres przedświąteczny przychodzi i daje szansę na spotkania z najbliższymi. Warto znaleźć trochę czasu, by obdarować się wzajemnie jakimiś drobnostkami, podzielić się planami na spędzanie świąt, złożyć sobie najlepsze życzenia i w pogodnym nastroju wrócić do domu.


Wyślij świąteczne kartki

W dobie Internetu już prawie wszyscy zapomnieli o wysyłaniu tradycyjnych kartek świątecznych. Może w tym roku spróbuj wrócić do tej tradycji. Zrób sobie spis osób, którym chcesz zrobić niespodziankę i po prostu wyślij kartkę. Możesz ją kupić, ale dużo więcej satysfakcji da tobie, a odbiorcy radości, kartka zrobiona własnoręcznie.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog